16 می 2022

۱۹ ماده برای افزایش تعداد و کیفیت اسپرم

معرفی ۱۹ ماده برای افزایش تعداد و کیفیت اسپرم هدف ما از نگارش این مقاله بوده است که سبب افزایش تعداد و کیفیت اسپرم در مردان شده و می تواند برطرف کننده مشکل ناباروری باشد

08 می 2022

15 واقعیت درباره اسپرم مردان​

هر چند ممکن است حرف زدن در رابطه با بعضی موضوعات به جهت مسائل فرهنگی کار خیلی آسانی به نظر نرسد، ولی این امر، سبب ایجاد باورها و اعتقادات اشتباهی در میان مردم به علت عدم آگاهی لازم خواهد شد. از جمله این مسائل که می توان به آن اشاره نمود، حرف زدن در مورد اسپرم مردان است که در تداوم حیات بشر نقش بسزایی را ایفا خواهد کرد.

31 دسامبر 2021

فریز اسپرم (ذخیره اسپرم)

فریز اسپرم یا همان ذخیره اسپرم فرآیندی است که در آن اسپرم های سالم فریز و در حالت کرایو ذخیره می گردند تا بعد ها برای استفاده و باروری یخ زدایی شوند.
معمولا این روش توسط افرادی استفاده میشود که تحت معالجه بوده اند و یا دارای شغلی هستند که باروری آنها را به خطر می اندازد

27 دسامبر 2021

وازکتومی و زیر و بم آن

وازکتومی و زیر‌ و بم‌ آن

یکی از عمل های جراحی که به منظور جلوگیری از بارداری ( ناباروری مردان ) صورت می گیرد، عمل وازکتومی در مردان است. در این مقاله قصد داریم به ارائه توضیحات مفصلی در مورد وازکتومی مردان بپردازیم. در این عمل جراحی، رگ های وازو دفران یا وابران برش داده می شود و انجام این عمل به منظور انسداد لوله های حامل اسپرم از بیضه ها صورت می گیرد.

Vasectomy

فهرست مطالب

هر آنچه که باید در رابطه با جراحی وازکتومی در مردان بدانید!

یکی از عمل های جراحی که به منظور جلوگیری از بارداری صورت می گیرد، عمل وازکتومی در مردان ( بستن لوله مردان ) است. در این مقاله قصد داریم به ارائه توضیحات مفصلی در مورد این جراحی بپردازیم.

در این عمل جراحی، رگ های وازو دفران یا وابران برش داده می شود و انجام این عمل به منظور انسداد لوله های حامل اسپرم از بیضه ها صورت می گیرد. یک رگ وابران برای هر بیضه وجود دارد. در صورت انجام جراحی وازکتومی در یک مرد، باردار کردن یک زن توسط وی امکان پذیر نیست.

ساخت اسپرم ها در دو بیضه صورت می گیرد که محل آنها داخل کیسه بیضه است. ذخیره سازی اسپرم در لوله متصل به هر بیضه به اسم اپیدیدم انجام می شود. در زمان رسیدن یک مرد به انزال، با حرکت اسپرم ها از اپیدیدیم از طریق رگ های وابران، عمل ترکیب مایع منی با اسپرم به منظور تشکیل منی انجام می شود. پس از آن، منی به سمت میزراه و خارج از آلت حرکت خواهد کرد.  

قبل از انجام عمل وازکتومی، منی شامل مایع منی و اسپرم بوده ولی بعد از آن، در منی اسپرمی وجود ندارد. به مرور زمان، میزان اسپرم تولیدی توسط بیضه ها کاهش یافته و بدن وی اقدام به جذب اسپرم های تولیدی می کند.

نحوه انجام عمل وازکتومی

به طور کلی، بستن لوله مردان توسط متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در مطب انجام می شود. در بعضی موارد ممکن است متخصص اورولوژي تصمیم به انجام عمل جراحی در یک  مرکز جراحی بگیرد و علت آن نیز می تواند استرس بیمار یا عمل های دیگری باشد که همزمان صورت می گیرد.

این جراحی را می توان به دو روش انجام داد. در هر دو شیوه، نیازی به بیهوشی بیمار نیست، ولی متخصص ناباروری با استفاده از بی حسی موضعی، کیسه بیضه را بی حس می کند.

وازکتومی با تیغ جراحی

وازکتومی با تیغ جراحی روشی مرسوم بین متخصصان اورولوژی است . در این روش دکتر اورولوژي به ایجاد یک یا دو برش کوچک بر روی کیسه بیضه به منظور دسترسی به رگ های وابران خواهد نمود. سپس برش و حذف بخش کوچکی از این رگ ها صورت می گیرد.
متخصص اورولوژی ، قادر به بستن انتهای رگ ها با کاتر بوده و می تواند به بخیه زدن نقاط برش بپردازد. سپس، وی همین عمل را بر روی بیضه دیگر به وسیله ایجاد برش بر روی کیسه بیضه یا همان برش قبلی انجام می دهد.
هنگام بسته شدن رگ های وابران برای هر دو بیضه، پزشک متخصص اقدام به استفاده از تعدادی بخیه یا چسب برای بستن برش های روی کیسه بیضه خواهد نمود.

وازکتومی با بخیه

وازکتومی بدون تیغ جراحی

در روش وازکتومی بدون تیغ جراحی، در یک طرف کیسه بیضه سوراخ کوچکی ایجاد می گردد. متخصص اورولوژی ، با یافتن رگ وابران، آن را از سوراخ خارج می کند. پس از بریده شدن این رگ، به حذف بخش کوچکی از آن پرداخته می شود. سپس سوزاندن یا گره زدن انتهای رگ وابران انجام می شود و بعد از آن نیز برگرداندن رگ به محل خود صورت می گیرد. این فرآیند بر روی بیضه دیگر نیز تکرار خواهد شد.

با توجه به کوچک بودن سوراخ های ایجاد شده، به بخیه زدن نیازی نخواهد بود. خیلی از افراد بعد از انجام عمل وازکتومی می توانند همان روز به منزل خود بروند و بهبودی کامل خود را در کمتر از 1 هفته به دست آورند

وازکتومی بدون بخیه

بررسی میزان تاثیر عمل وازکتومی

یکی از کارآمدترین روش‌های جلوگیری از بارداری، عمل وازکتومی محسوب می شود. بر اساس آمارها، از هر ده هزار زوج در سال اول بعد از انجام این عمل ، فقط 20-15 زوج تجربه بارداری را خواهند داشت.

در حالی که هر ساله از هر ده هزار زوج، 1400 زوج که از کاندوم استفاده می کنند باردار شده و همچنین  از این تعداد، 500 زوج نیز که از قرص های پیشگیری خوراکی بهره می گیرند، تجربه بارداری را خواهند داشت.

لازم به ذکر است که به منظور پیشگیری از بارداری انجام عمل وازکتومی به تنهایی مؤثر نبوده و بایستی اقدام به استفاده از روش های دیگری برای پاکسازی اسپرم های باقی مانده در منی نمود. مدت زمان لازم جهت این پاکسازی تقریباً سه ماه و یا 20-15 انزال خواهد بود. حتی یک مرد از هر پنج مرد، بعد از این عمل نیز دارای اسپرم در منی خود هستند و بایستی زمان بیشتری را برای پاکسازی کامل اسپرم انتظار داشت.

بعد از انجام این عمل، متخصص ناباروری به بررسی وجود اسپرم در منی فرد خواهد پرداخت. بلافاصله پس از صفر شدن میزان اسپرم در منی فرد مورد نظر، وی قادر به در نظر گرفتن عمل وازکتومی به عنوان روشی کارآمد برای پیشگیری از بارداری خواهد بود. ولی فرد بایستی تا پیش از این زمان، اقدام به استفاده از سایر شیوه های جلوگیری از بارداری نماید.

عوارض وازکتومی مردان چیست؟

هر چند عمل بست لوله اسپرم روشی بسیار کارآمد و مطمئن به نظر می رسد، ولی بهتر است مردان از عوارض این جراحی مطلع شوند.

آشنایی با خطرات بستن لوله مردان

بعد از عمل جراحی، خیلی از مردان تجربه کبودی، ناراحتی و اندکی تورم را در محل جراحی خواهند داشت که احتمال رفع کلیه این نشانه ها به مدت دو هفته وجود دارد. در ادامه به معرفی مشکلات پیش آمده بعد از این جراحی که به بررسی متخصص اورولوژی نیازمند است، خواهیم پرداخت

هماتوم: خونریزی زیر پوستی که سبب ایجاد تورمی دردناک خواهد شد.

عفونت: از علائم عفونت می توان به حساسیت بیضه ها به لمس، تب و قرمزی کیسه بیضه اشاره نمود.

خطرات دیگر

با اینکه امکان بروز سایر مشکلات اندک بوده، ولی احتمال وقوع آنها وجود دارد. این مشکلات عبارتند از:

ایجاد درد دائمی در بیضه ها: به این عارضه، درد بعد از وازکتومی اطلاق می شود و احتمال بروز آن در ده درصد از مردان وجود دارد. 

بروز یک توده ای به اسم گرانولوما در کیسه بیضه: این مورد را می توان از نشت اسپرم از رگ های وابران به داخل بافت دانست.

ناموفق بودن عمل وازکتومی: اینکه عمل وازکتومی موفقیت آمیز نباشد، احتمالش ضعیف است. این مسئله می تواند سبب ایجاد یک بارداری ناخواسته گردد. در هر ده هزار عمل وازکتومی انجام شده، امکان شکست یازده مورد در یک دوره زمانی دو ساله وجود دارد. رخ دادن نیمی از این شکست ها در 3 ماهه نخست بعد از عمل صورت می گیرد.

تعدادی از فاکتورها در ناموفق بودن عمل وازکتومی دخیل هستند. مثلاً، احتمال شکست بعضی از تکنیک های جراحی در مقایسه با سایر روش ها بیشتر خواهد بود. هر چند امکان رشد دو انتهای بریده شده و رسیدن به یکدیگر خیلی اندک است ولی در صورت وقوع این اتفاق، احتمال ورود اسپرم ها به منی و در نتیجه بارداری وجود دارد.

پشیمان شدن فرد: عمل وازکتومی یک گزینه خوب برای زوج هایی محسوب می شود که تمایلی به داشتن فرزند یا فرزند بیشتر ندارند
مردانی که این جراحی را پیش از سن سی سالگی انجام می دهند، از جمله افرادی هستند که ممکن است در آینده تمایل به برگرداندن عمل وازکتومی را داشته باشند.

تأثیر بستن لوله اسپرم بر زندگی جنسی فرد

بستن لوله مردان تأثیری بر زندگی جنسی فرد نخواهد گذاشت. با توجه به عدم کاهش تولید هورمون مردانه تستوسترون در این عمل، بنابراین، میل جنسی فرد نیز کم نمی شود.

علاوه بر آن، این جراحی بر توانایی انزال منی یا نعوظ تأثیر نمی گذارد. همچنین، با توجه به وجود اسپرم ها به عنوان بخش کوچکی از منی، در زمان انزال فرد تغییری در میزان منی خود احساس نخواهد کرد. 

بررسی ارتباط بین عمل وازکتومی و سرطان

بر اساس تحقیقات انجام شده، عمل وازکتومی ارتباطی با بروز سرطان در مردان ندارد. تحقیق انجام شده در دهه 90 میلادی نشان می دهد، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که این جراحی را انجام داده اند، در مقایسه با افراد دیگر، بیشتر است. در حالی که مطالعات اخیر حاکی از این است که بین سرطان پروستات و جراحی وازکتومی هیچ ارتباطی وجود ندارد.

در حقیقت، احتمال مبتلا شدن به سرطان پروستات در مردانی که این جراحی را انجام داده اند در مقایسه با سایر افراد کمتر خواهد بود. علاوه بر آن، این عمل نمی تواند سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان بیضه گردد.

چه ارتباطی بین بیماری های جنسی و وازکتومی وجود دارد؟

این جراحی نمی تواند به محافظت از فرد در مقابل ابتلا یا انتقال هیچ کدام از بیماری های جنسی از قبیل ایدز بپردازد. در نتیجه، فرد همچنان بایستی از کاندوم و سایر شیوه های جلوگیری از بارداری برای حفاظت از خود در برابر بیماری های قابل انتقال جنسی بهره گیرد.

آیا امکان برگشت عمل وازکتومی وجود دارد؟

می توان گفت که تقریباً امکان برگشت کلیه عمل های وازکتومی وجود دارد. در عمل بازگردانی، اقدام به اتصال دو انتهای بریده شده رگ های وابران به یکدیگر و یا به بخشی از بیضه که نگهداری اسپرم های بالغ در آنجا صورت می گیرد، می کنند.

به طور معمول، در یک مرکز جراحی سرپایی یا بخش عمل سرپایی بیمارستان، عمل باز کردن لوله انتقال دهنده اسپرم مردان قابل انجام است. جراح قادر به استفاده از بیهوشی عمومی در این عمل خواهد بود.

در این جراحی، متخصص با ایجاد برش کوچک در کنار کیسه بیضه و سپس اقدام به یافتن دو انتهای بسته شده رگ های وابران خواهد نمود. پس از آن، نمونه گیری از مایع در نزدیکترین انتها به بیضه صورت می گیرد تا بررسی وجود اسپرم در آن انجام شود. در صورت مشاهده اسپرم در مایع، امکان اتصال مجدد دو انتهای بسته شده رگ های وابران به هم وجود دارد.

خیلی از پزشکان این عمل بازگردانی را توسط روش ریز جراحی یا میکروسرجیکال انجام می دهند. در این تکنیک، اقدام به بزرگنمایی دو انتهای رگ های وابران به کمک یک میکروسکوپ قدرتمند می شود. چرا که این کار سبب می گردد که جراح با استفاده از بخیه های کوچکتر، جای زخم کمتری را بر جای گذارد.

احتمال بازگردانی اسپرم ها به منی در روش جراحی میکروسکوپیک به میزان 99-75 درصد خواهد بود. در صورت عدم وجود اسپرم در منی، احتمالاً در رگ های وابران یا اپیدیدیم انسدادی وجود خواهد داشت.

جراح می تواند با اتصال بخش فوقانی رگ های وابران به اپیدیدیم، این انسداد یا گرفتگی را برطرف نماید. این روند کمی دشوار است ولی احتمال موفقیت آمیز بودن آن تقریباً برابر با بازگردانی استاندارد خواهد بود. به طور معمول، مدت زمان بهبود این جراحی 3-1 هفته می باشد. 

عمل بازگردانی نیز همچون عمل بستن لوله مردان می تواند با عوارضی همراه باشد. خیلی از مردانی که جراحی وازکتومی را انجام داده اند، دچار ناراحتی های مشابه یا کمتری در مقایسه با دوران بهبودی بعد از آن خواهند شد.

وازووازستومی

به عمل برگرداندن وازکتومی ٬ وازووازستومی می‌گویند
عمل وازووازستومی با بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قابل انجام است و برای هر بیضه چیزی در حدود یک ساعت زمان نیاز است تا بازگشت وازکتومی انجام شود.
برای میزان موفقیت بیشتر در عمل وازووازستومی ، بهتر است به روش جراحی میکروسکوپیک انجام شود. شانس موفقیت در عمل بازگشت وازکتومی به عوامل سن و زمان گذشته از وازکتومی، بستگی دارد. در حین جراحی برگشت وازکتومی، هرچقدر ترشحات بیضه روان تر و شفاف تر باشند، احتمال موفقیت در عمل بیشتر است. در جدول قرار گرفته در این تصویر روبهرو درصد احتمال مشاهده اسپرم و احتمال باروری با توجه به به زمان گذشته از عمل وازکتومی با انجام وازووازستومی ، مشخص شده است.

مدت زمان برگشت اسپرم بعد از اتصال مجدد لوله ها

ظاهر شدن اسپرم ها در منی، تقریباً سه ماه بعد از عمل صورت می گیرد. با وجود این، در صورت مجبور شدن جراح جهت دور زدن انسداد در هنگام عمل، ممکن است پانزده ماهی پدیدار شدن اسپرم ها به طول انجامد.

می توانیم بگوییم که امکان باروری به صورت متوسط، 1 سال پس از عمل برگشت وازکتومی وجود دارد. با وجود این، حتی یک عمل موفقیت آمیز بازگردانی نیز نمی تواند ضمانتی برای بارداری باشد.

اگر با گذشت زمان کوتاهی بعد از جراحی ، بازگردانی صورت گیرد، می توان احتمال بارداری را حداکثر میزان در نظر گرفت. بنابراین، احتمال کاهش بازگشت بارداری با بالا رفتن زمان بین عمل وازکتومی و بازگردانی وجود دارد.

چه افرادی واجد شرایط انجام عمل وازکتومی هستند؟

در کل این عمل بر حسب انتخاب فرد صورت می گیرد. ولی به پیشنهاد پزشکان، به طور معمول، این عمل مناسب مردانی که تنها یک فرزند دارند یا اصلاً فرزندی ندارند و همچنین مردان کمتر از 50 سال نخواهد بود. همچنین پیشنهاد می گردد که مردان متقاضی جراحی وازکتومی، حتماً با مشاور خانواده و همسر خود قبل از انجام این عمل مشورت نمایند.

02 دسامبر 2021

12 باور اشتباه درباره ویروس HPV

ویروس HPV یا پاپیلوما ویروس، یک بیماری مقاربتی است که بیش از ۱۰۰ تیپ دارد. بعضی از انواع ویروس، باعث زگیل تناسلی و برخی دیگر ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.
اکثر افراد درباره این ویروس باورهای غلطی دارند که ما در این مقاله سعی کرده ایم آنها را به چالش بکشیم

15 نوامبر 2021

سنگ حالب و 3 راه دفع آن

سنگ حالب

در صورتی که مسیر لوله حالب به هر دلیلی مسدود گردد، این امر می تواند سبب ایجاد اختلال در عملکرد کلیه ها شود. از این رو بایستی اقدام به رفع انسداد آن در سریعترین زمان ممکن نمود. هدف از نگارش این مقاله، بررسی سنگ حالب است که از بیماری های شایع لوله حالب می باشد.

سنگ حالب

فهرست مطالب سنگ حالب

منظور از حالب چیست؟ و بررسی میزان قطر آن

ترشحات کلیه ها یا همان ادرار از طریق حالب به مثانه منتقل می شود. کنترل انقباضات منظم لوله حالب که به کمک اعصاب اتوماتیک پاراسمپاتیک و یا سمپاتیک صورت می گیرد، سبب انجام عمل تخلیه خود می شود. در واقع می توان گفت که لوله حالب نقش لوله تنفسی کلیه را بازی می کند. لوله حالب که سبب اتصال کلیه به مثانه می گردد، دارای قطری برابر 5 میلی متر می باشد.

حالب در کدام قسمت بدن واقع است؟

همانگونه که ذکر شد، لوله حالب ادرار را از کلیه ها به طرف مثانه منتقل می کند. دو لوله حالب، در بدن هر شخصی وجود دارد که اتصال هر یک از آنها به یک کلیه صورت گرفته است. نیمه فوقانی حالب درون معده و نیمه تحتانی آن در بخش لگن واقع است.

به طور متوسط طول این لوله در افراد بزرگسال، تقریباً 12-10 اینچ یا 30-25 سانتی متر می باشد. لوله حالب از دیواره های ضخیم فیبری، عضلانی و روکش مخاطی تشکیل شده و به سهولت امکان انقباض آن وجود دارد.

منظور از حالب کلیه چیست؟        

حرکت سنگ از کلیه و گیر کردن آن در لوله حالب را می توان از رایج ترین دلایل مسدود شدن حالب دانست. درد ایجاد شده توسط حرکت سنگ به سمت حالب را می توان شدیدتر از درد زایمان در خانم ها به شمار آورد و در واقع از آن به عنوان شاه درد عالم پزشکی یاد می شود.

از ویژگی های این درد می توان به موجی بودن درد و زمین گیر کردن فرد بیمار و همچنین درمانده نمودن وی اشاره نمود. از دیگر علائم این درد، ایجاد تغییر رنگ در ادرار، تهوع، رنگ پریدگی، استفراغ، وجود خون در ادرار می باشد، البته در افراد تک کلیه ای، یکی از نشانه های گیر کردن سنگ در لوله حالب، قطع کامل ادرار است.

در عصر حاضر، سی تی اسکن کردن با تزریق و بدون تزریق را می توان قطعی ترین شیوه تشخیص گیر کردن سنگ در لوله حالب محسوب نمود. غالباً گزارش هیدرونفروز یا گشاد شدن کلیه ها، به کمک سونوگرافی صورت می گیرد که از علائم گرفتگی لوله حالب است.

اگر که با چنین دردی مواجه شدید، بهتر است اقدام به مراجعه به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی نمایید تا کارهای درمانی و تشخیصی لازم صورت گیرد. در اورژانس بیمارستان اقداماتی از قبیل گرفتن آزمایش ادرار، خون و سونوگرافی و معاینات بالینی و سی تی اسکن البته در صورت نیاز انجام می شود و درد شما را از طریق تزریق مسکن های قوی همچون پتدین یا مورفین و یا کتورولاک، تسکین می دهند. در صورت داشتن تب، یا تک کلیه بودن و یا حامله بودن، بایستی با اطلاع دادن به پزشک، اقدام به بستری نمودن شما در بیمارستان گردد.

معرفی پروگزیمال حالب

قسمت فوقانی لوله حالب در میان نقطه برخورد حالب با لگن و بالاتر از مفصل ساکروایلیاک واقع است. سایز سنگ های پروگزیمال حالب به طور متوسط بیش از 1 سانتی متر می باشند. سنگ هایی که هنگام دفع سریع و طبیعی دچار مشکل شوند، سرانجام کولیک مکرر کلیه یا انسداد ادرار را سبب خواهند شد. 

مکان قرارگیری لوله حالب پروگزیمال در کجای بدن است؟

لگن و کلیه ها، در انتهای قسمت پروگزیمال لوله حالب واقع اند. در قسمت دیگر نیز اتصال مثانه فرد به حالب صورت گرفته است. به منظور هدایت ادرار از کلیه ها به مثانه، لوله حالب از ابتدای شریان کلیوی تا این نقاط و مثانه امتداد می یابد.

آشنایی با نشانه های سنگ کلیه در حالب

احتمال دارد سنگ در حالب کلیه با هیچ گونه نشانه یا علامتی همراه نباشد. این علائم می تواند بستگی به مواردی همچون کامل یا نسبی بودن انسداد، درگیر شدن یک یا هر دو کلیه، ناحیه وقوع انسداد و سرعت مسدود شدن داشته باشد.

از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-ایجاد عفونت در مجاری ادراری به صورت مکرر

2-وجود درد

3-مشاهده خون در ادرار

4-ایجاد تغییر در میزان ادرار تولیدی

5-هایپرتانسیون یا فشار خون بالا

6-دشوار بودن ادرار

نحوه دفع سنگ کلیه از لوله حالب

در صورت عدم وجود تنگی در مسیر لوله حالب و همچنین کمتر از 4 میلی متر بودن سایز سنگ حالب، امکان دفع خود به خودی سنگ در 95 درصد از موارد، از طریق نوشیدن زیاد مایعات، درمان های دارویی و انجام فعالیت های ورزشی وجود داشته و احتیاجی به انجام اقدامات دیگر نخواهد بود.

اما در صورت 6-4 میلی متر بودن سایز سنگ، تنها احتمال دفع خود به خودی آن در 50 درصد از موارد وجود داشته و در صورت کمتر از  6 میلی متر بودن سایز سنگ حالب و اگر که بیمار دارای شرایطی همچون، نداشتن تب، تک کلیه نبودن و همچنین عدم بارداری باشد، از وی خواسته می شود تا تلاش خود را در زمینه دفع سنگ با بالا بردن میزان تحرک بدنی خود و نوشیدن مایعات زیاد به کار گیرد و همچنین جهت مشاهده سنگ دفع شده درون یک ظرف ادرار نماید.

چگونه می توان سنگ کلیه گیر افتاده در حالب را درمان کرد؟

در صورت عدم دفع سنگ کلیه در حالب با گذشت زمان 2 هفته و یا بیش از 6 میلی متر بودن اندازه سنگ گیر کرده، جهت درمان از سه شیوه بهره گرفته می شود.

 • روش درمانی TUL یا سنگ شکنی درون اندامی

شیوه TUL یا سنگ شکنی درون اندامی را می توان روش دوم مؤثر و رایج، جهت درمان سنگ حالب دانست. این روش درمانی در اطاق عمل و به شکل سرپایی و همچنین با بی حسی کمری صورت می گیرد. در این شیوه اقدام به تعیین مکان گیر افتادن سنگ حالب از طریق عبور دوربین آندوسکوپی از درون مجرای ادراری به مثانه و لوله حالب شده و سپس خرد کردن کامل سنگ با بهره گیری از امواج سنگ شکن لیزر روی پنوماتیک انجام می شود و در قدم بعدی، با کمک پنس آن را خارج می کنند.

گاهی اوقات اقدام به استفاده از لوله ای به اسم جی جی که قلاب مانند است، به منظور دفع سنگ های خرد شده درون لوله حالب می کنند. و سپس با گذشت 4 هفته به خارج کردن آن به شکل سرپایی می پردازند.

 • روش ESWL یا سنگ شکنی برون اندامی

در این روش درمانی، شما به میزان 15 الی 20 دقیقه، به شکل سرپایی و بدون بیهوشی زیر دستگاه سنگ شکن دراز می کشید و برای خرد کردن سنگ گیر کرده در حالب، امواج سنگ شکن روی سنگ حالب مورد نظر متمرکز می گردد.

لازم به ذکر است که انجام این شیوه درمانی برای افراد حامله، چاق و همچنین افرادی که در انعقاد خون با اختلال روبرو هستند، توصیه نمی گردد.

 • روش لاپاراسکوپی

عمل جراحی را می توان روش سوم جهت درمان سنگ های بزرگ لوله حالب محسوب نمود که قبلاً انجام آن به شکل عمل جراحی باز بود، در حالی که هم اکنون از تکنیک لاپاراسکوپی، با شعار عمل های جراحی بزرگ با استفاده از شکاف های کوچک بهره گرفته می شود. در این شیوه درمانی اقدام به تعیین مکان سنگ حالب از طریق عبور لوله های باریکی به اسم تروکار به درون شکم، عبور دوربین و تزریق هوا، بدون ایجاد برش یک وجبی در شکم می کنند.

بررسی احتمال وجود سنگ حالب در دوران بارداری

وجود سنگ کلیه و حالب را می توان از شایع ترین علت های ایجاد درد معده در خانم های باردار دانست. سنگ حالب در بارداری ممکن است مسیر کلیه را مسدود کرده و سبب ایجاد عفونت و همچنین پخش شدن آن در سایر نقاط بدن گردد. از این رو، امکان بستری شدن خانم باردار زودتر از زمان موعد در بیمارستان و انجام اقدامات درمانی لازم به منظور متولد شدن کودک وجود خواهد داشت.

احتمال ابتلای یک نفر از هر 3300 خانم باردار، به سنگ های کلیه دردناک وجود دارد. این سنگ ها در خانم هایی با سابقه فرزندآوری در گذشته، در مقایسه با خانم هایی که اولین بارداری خود را تجربه می کنند، بیشتر مشاهده می گردد. اکثر خانم های دارای سنگ حالب یا کلیه، به طور معمول، با مشکلات متعددی در ماه های 6-4 بارداری روبرو خواهند شد.

معرفی سایر بیماری های لوله حالب

 • مشاهده یک ناهنجاری در نقطه متصل شدن حالب به مثانه یا کلیه: تورم کلیه و توقف عملکرد آن می تواند به جهت اتصال غیر طبیعی میان کلیه یا حالب یا اتصال لگنچه و میزنای رخ دهد. احتمال ایجاد این ناهنجاری با رشد طبیعی کودک یا به علت یک صدمه یا جای زخم وجود داشته یا اینکه می تواند مادرزادی باشد. علاوه بر آن، حتی در مواردی نادر، تشکیل یک موتور می تواند دلیل بروز این مشکل گردد. برگشت ادرار به داخل کلیه ها می تواند به علت عدم اتصال صحیح میان مثانه و حالب رخ دهد.

 

 • دوتایی شدن حالب: یکی از عارضه های مادرزادی، دوتایی شدن حالب است که این پدیده به تشکیل شدن دو حالب بر روی یک کلیه اطلاق می گردد. در این حالت، امکان سالم بودن حالب دوم و یا تشکیل شدن تنها بخشی از آن وجود دارد. در صورت عدم کارکرد صحیح هر یک از حالب ها، ممکن است برگشت ادرار به کلیه و صدمه رساندن به آن رخ دهد.  
 • فیبروز رتروپریتوئن: در صورت رشد بافت فیبروز در بخش خلفی شکم، احتمال بروز این اختلال نادر وجود خواهد داشت. رشد این فیبرها با مصرف بعضی داروهای درمان میگرن و یا در اثر سرطان می تواند اتفاق بیفتد. فیبرها با احاطه میزنای، سبب انسداد آنها شده که این امر برگشت ادرار به داخل کلیه را به همراه دارد.

 

 • یورتروسل: در صورت تنگی زیاد لوله حالب و در نتیجه اجازه ندادن آن به عبور جریان ادرار به شکل عادی، احتمال ایجاد یک برآمدگی کوچک یا یورتروسل وجود داشته که به طور معمول محل تشکیل آن در ناحیه نزدیکی مثانه خواهد بود. امکان انسداد جریان ادرار توسط این برآمدگی و تورم وجود دارد و می تواند برگشت ادرار به داخل کلیه را به دنبال داشته و سبب آسیب رساندن به کلیه ها گردد.

 

بررسی سایر فاکتورهای احتمالی

فاکتورهای متعددی در داخل و خارج از میزنای ممکن است مسدود شدن آن را منجر شود، این فاکتورها عبارتند از:

1-رشد بافت داخلی همچون آندرومتروزیس در خانم ها

2-یبوست شدید که شیوع آن بیشتر در کودکان دیده می شود، ولی امکان رخ دادن آن در بزرگسالان نیز وجود دارد.

3-وجود تومورهای غیر سرطانی و سرطانی

4-بیماری هایی همچون عفونت انگلی به اسم شیستوزومیازیس یا سل که معمولاً در دیواره میزنای سبب ایجاد تورم های بلند مدت می گردد.

 

ارائه پیشنهادات و توصیه هایی در مورد سنگ حالب

 • می توانید اقدام به پیشگیری از تشکیل سنگ در کلیه و همچنین گیر کردن آن در لوله حالب، با نوشیدن یک لیوان مایعات هر 2 ساعت، انجام چکاپ منظم و همچنین کم مصرف کردن نمک نمایید.

 

 • لوله حالب را می توان به عنوان لوله تنفسی کلیه به شمار آورد. از این رو، هر دلیلی از جمله گیر کردن سنگ که سبب بسته شدن آن گردد، وارد آوردن فشار به آن و در نتیجه خفگی کلیه ها را در پی خواهد داشت، بنابراین در سریعترین زمان ممکن بایستی به دنبال درمان آن باشید.

 

 • بایستی بستری افراد دارای سنگ حالب به همراه تب، خانم های باردار و همچنین افراد تک کلیه به صورت اورژانسی در بیمارستان انجام شود.
 • احتمال دفع خود به خودی سنگ های با اندازه کمتر از چهار میلی متر به میزان 95 درصد و سنگ های بین 4 الی 6 میلی متری نیز به میزان 50 درصد وجود دارد.
 • جهت دفع سنگ کلیه به زمانی نهایتاً 2 الی 3 هفته نیاز است و در صورت دفع نشدن سنگ در این مدت، بایستی در اسرع وقت، اقدام به مراجعه به پزشک به منظور پیشگیری از از دست دادن کلیه و همچنین خفگی آن نمود.

14 اکتبر 2021

پروستات و هر آنچه باید درباره اش بدانید

پروستات

پروستات یکی از قسمت های سیستم تولید مثل مردان می باشد که از لحاظ آناتومیکی به اندازه گردو بوده و وظیفه آن تولید مایعی می باشد که برای بقا و زنده ماندن اسپرم ها ضروری می باشد. همچنین این مایع باعث حفاظت از اسپرم ها شده و در بقا نسل بشر بسیار اهمیت دارد. این غده مستعد بیماری هایی نیز می باشد که میتواند بسیار خطرناک و مشکل زا باشد. 

همانطور که اشاره شد پروستات یکی از اجزای سیستم تناسلی مردان می باشد که غده ای است به اندازه گردو بوده  که وظیفه آن ترشح مایعی برای تغذیه و محافظت از اسپرم ها می باشد. این مایع در صورت ایجاد مشکل در پروستات تولید نشده و موجب ایجاد اختلال در تولید مثل می شود. به همین دلیل بررسی و پیشگیری بیماری های پروستات برای افرادی که میخواهند فرزند آوری داشته باشند بسیار مهم و ضروری می باشد.

فهرست مطالب

پروستات

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

معمولا تورم  و بزرگ شدن این عضو از بدن بعد از 40 سالگی اتفاق می افتد  که البته این بیماری ممکن است در سنین پایین تر نیز اتفاق بیفتد. تا به امروز دلیل دقیقی برای این بزرگ شدن مشخص نشده است.   در این بخش به مهمترین دلایل بزرگی این غده اشاره خواهیم کرد:

🔹 بالا رفتن سن و تغییر ماهیت هورمونی مردان بعد از 40 سالگی

🔹 عوامل ارثی: افرادی که در خانواده آنها این بیماری مشاهده شده است  احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری را دارند.

🔹 چاقی

🔹 افراد با بیماری های زمینه ای مانند: بیماری قلبی و دیابت که باعث اضافه وزن و کاهش فعالیت بدنی می شود.

پروستات کجاست؟

پروستات پشت استخوان شرمگاهی قرار گرفته است و بالای آن مثانه و از پایین آن پیشابراه است که به آن متصل میباشد .
مقعد یا همان بخش انتهایی دستگاه گوارش پشت پروستات قرار دارد امکان دسترسی برای معاینه پروستات توسط متخصص اورولوژی را فراهم میسازد .
ارتباط بین پروستات و پیشابراه می تواند منبع مشکلات احتمالی برای مردان مسن باشد. با افزایش سن در مردان، غده پروستات به تدریج بزرگتر می شود و باعث مشکلاتی در تخلیه ادرار میگردد


❌ هر مردی مشابه خروج آب این چشمه ادرار کند ٬ به احتمال زیاد مشکل پروستات داره و باید سریعا به متخصص اورولوژی مراجعه نماید!

دلایل مبتلا شدن به پروستات :

این غده از لحاظ آناتومیکی در ناحیه ابدومن در قسمت جلوی راست روده و در وسط آلت تناسلی و مثانه قرار دارد. مجاری ادراری از این غده هم عبور میکند و در صورتی که این غده دچار تورم و التهاب شود ممکن است باعث انسداد و تنگی این مجاری نیز شود.

دلایل مبتلا شدن به پروستات :

این بزرگ شدن عموما در مردان بعد از 40 سالگی اتفاق می افتد و با توجه به ناحیه ای که قرار دارد ممکن است باعث ایجاد مشکلات ادراری و تولید مثلی شود. این هیپرپلازی که  به آن BPH نیز می گویند ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

دلایل ارثی: افرادی که این مشکل در مردان خانواده آنها زیاد است معمولا بیشتر به این مشکل دچار می شوند. و یکی از دلایل ایجاد این مشکل بعد از چهل سالگی سابقه فامیلی نیز می باشد.

اضافه وزن: چاقی واقعا مادر تمام بیماری ها محسوب می شود و در خصوص این عضو بدن هم این موضوع صدق می کند. افراد چاق با درصد بالایی بعد از چهل سالگی دچار مشکلات پروستات می شوند. و این مورد اهمیت ورزش و متعادل کردن وزن را برای سلامتی نشان می دهد.

بیماری قند خون: بیماری قند خون یا دیابت یکی از اندیکاسیون های ایجاد بیماری های پروستات در مردان بالای 40 سال می باشد تحقیقات نشان می دهد که افراد بالای 40 سال مبتلا به دیابت بیشتر از سایر افراد به بیماری های پروستات مبتلا می شوند.

کمبود فعالیت بدنی: تحقیقات نشان می دهد که افرادی بیشتر دچار پروستات می شوند که فعالیت بدنی کمی دارند یا اصلا فعالیت بدنی ندارند. به همین دلیل در افراد بالای 40 سال یکی از ریسک فاکتور های ایجاد این بیماری افراد با مشاغل کارمندی و با فعالیت کم و افرادی که ورزش نمی کنند می باشد.

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی :

بیماری های رایج این غده  در افراد  میانسال رخ می دهد ولی در مواقعی این بزرگ شدن ممکن است در سنین بین 20 تا 25 سال هم رخ دهد که دلیل آن ممکن است ارثی، عدم فعالیت، تغییرات ناگهانی هورمونی، هرگونه نارسایی و مشکل بیضه باشد.از علائم بزرگ شدن این غده در جوانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

🔹 بیدار شدن های مکرر در هنگام خواب شبانه برای دفع ادرار و دفع شدن مقدار کم ادرار

🔹 باریک شدن خط دفع ادرار: در این حالت فرد احساس می کند که خط دفع ادرار نسبت به گذشته باریک تر شده است.

🔹 دفع مکرر ادرار در طول شبانه روز: در مشکلات پروستات در جوانان احساس دفع ادرار به صورت مکرر ایجاد شده و هر بار مقدار کمی ادرار دفع خواهد شد.

🔹 احساس پر بودن مثانه بعد از هربار ادرار کردن: فرد مبتلا بعد از هر دفعه ادرار کردن احساس میکند که مثانه کاملا تخلیه نشده و نیاز دارد که دوباره دفع ادرار صورت بپذیرد.

🔹 دفع منقطع ادرار: فرد در هنگام دفع ادرار متوجه قطع و وصل شدن جریان ادرار خواهد شد.

علائم ادراری بزرگ شدن پروستات :

این علائم هم در افراد بالای 40 سال و هم در جوانان در صورت بزرگ شدن این غده ایجاد خواهد شد:

     1- نیاز به ادرار کردن ضروری: که این نیز ممکن است شب فرد را از خواب بیدار کند و یا احساس عدم کنترل ادرار را به فرد بدهد.

     2- احساس عدم خالی شدن کامل مثانه: فرد مبتلا به بزرگی پروستات بعد از هر مرتبه دفع ادرار متوجه خواهد شد که مثانه به طور کامل تخلیه نشده و احساس راحتی همیشگی بعد از دفع ادرار را نخواهد داشت. 

     3- فرد مبتلا در شروع دفع ادرار مشکل خواهد داشت و مکانیسم شروع دفع ادرار  به سختی انجام خواهد شد.

     4- فرد بعد از  شروع به دفع ادرار دچار قطع ناگهانی جریان ادرار خواهد شد. و این جریان ممکن است منقطع باشد یا به طور کلی قطع شود

علائم خطرناک پروستات :

علائمی که به آنها اشاره شد علائم بزرگی خوش خیم این غده می باشد که به راحتی با مراجعه به پزشک قابل درمان می باشد. در این بخش به علائم خطرناکی که در صورت مشاهده سریعا باید به پزشک مراجعه کنید اشاره خواهیم کرد:

❌ دیده شدن خون در ادرار: در این حالت فرد در دفع دچار مشکل شده  و علاوه بر مشکل در دفع  قطرات خون هم در ادرار فرد دیده می شود.

   ❌ از دست دادن وزن بدن بدون دلیل و فعالیت خاص: فرد بدون هیچ تغییری در تغذیه و فعالیت بدنی ممکن است وزن خود را از دست بدهد.

      ❌ احساس خستگی مفرط: احساس خستگی در تمام طول شبانه روز که این خستگی تمام ناپذیر بوده و به صورت دائمی می باشد. 

         ❌ ایجاد مشکلات گوارشی: که این مشکلات بیشتر در بخش روده ها بوده و باعث مختل شدن یا تغییر در عملکرد روده ها خواهد شد.

            ❌ دیده شدن خون در مایع منی: فرد مبتلا به نوع بدخیم تورم پروستات ممکن است در مایع منی خود هم خون مشاهده کند. 

               ❌ در این حالت تکرر ادرار بیشتر در شب ها اتفاق می افتد و باعث بیداری مکرر فرد می شود.

                 ❌ ایجاد مشکل در نعوظ: فرد دچار مشکلات تولید مثلی به ویژه مشکل در نعوظ خواهد شد.

                   ❌ داشتن مشکلات عمومی بزرگی پروستات مانند: تکرر ادرار، دفع شبانه و ضروری و غیره.

                     ❌ درد و سوزش شدید در قسمت پشت بدن، باسن و شانه ها و استخوان های بدن

                       ❌ التهاب پاها و تجمع مایعات در قسمت های انتهایی بدن 

اندازه طبیعی پروستات :

این غده در بدن در کودکی کوچک باقی مانده و در سن 20 سالگی تحت تاثیر هورمون های جنسی رشد کرده و به یک اندازه خاصی می رسد که این اندازه تا سن 40 الی 50 سالگی ثابت باقی می ماند. ولی اندازه طبیعی این غده در یک فرد سالم برابر وزنی حدود ۲۰ الی ۲۵ گرم و حجمی حدود ۳۰ CC و ابعاد آن ۴×۲×۳ سانتی‌متر می باشد. که البته این ابعاد با وزن و جثه فرد ممکن است کمی متفاوت باشد که در این صورت از فرمول حجم پروستات = طول در عرض در ارتفاع در 0.52 در تصویر برداری ام آر آی استفاده می کنند.

روش های تشخیص بیماری پروستات :

برای تشخیص بیماری این غده معمولا بعد از معاینه توسط متخصص اورولوژی از روش های زیر استفاده می شود:

ام آر آی و تصویر برداری

تست PSA: که یک نوع آزمایش هماتولوژی میباشد که در این آزمایش سرطان پروستات و اندازه آن مورد غربالگری قرار میگیرد. 

سونوگرافی: با تشخیص پزشک این روش با استفاده از پروب رکتال انجام شده تا اندازه و قوام پروستات تشخیص داده شود.

نمونه برداری: در صورتی که علائم بیمارو  تشخیص پزشک به سرطان پروستات نزدیک باشد معمولا پزشک دستور بیوپسی و نمونه برداری را خواهد داد تا از تشخیص خود مطمئن شود و سریعا درمان را شروع نماید. 

تشخیص پروستات

سرطان و مشکلات پروستات یکی از شایع ترین بیماری های  مردان می باشد که در صورت نادیده گرفته شدن و عدم رسیدگی ممکن است بسیار خطرناک شود. و حتی زندگی زناشویی فرد را هم تحت تاثیر قرار دهد. مراجعه به مرکز درمانی مناسب و با کادر مجرب برای این بیماری بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد زیرا که با تشخیص سریع، این بیماری به راحتی و بدون هزینه اضافی قابل درمان میباشد. کلینیک اورولوژی یوروطب با وجود متخصصین اورولوژی باسابقه و داشتن امکاناتی مانند سونوگرافی ، سیستوسکوپی و … در مطب و همچنین قرار دادن امکاناتی نظیر نوبت دهی آنلاین ، ویزیت آنلاین به بیماران ، میتواند انتخاب مناسبی برای بیماران عزیز جهت تشخیص و درمان پروستات باشد

29 آگوست 2021

واریکوسل چیست

واریکوسل چیست؟

واریکوسل و حالت معمولی بیضه

بیماری واریکوسل یا همان واریس بیضه که شباهت زیادی به واریس های پا دارد یکی از بیماری های شایع مردان است اما بر خلاف رگ های واریسی پا این بیماری  در برخی آقایان ( 15% از مردان بزرگسال و 20% از نوجوانان ) که معمولا بین سنین 15 تا 25 سال هستند به وجود می آید.

فهرست مطالب

واریکوسل ها بنا به شدت آنها درجات مختلفی دارد که شامل گرید 1؛2 و 3 میشود و اگر این بیماری در مراحل اولیه درمان نشود و به  گرید 2 یا 3 برسد میتواند باعث ایجاد مشکلات شدید از جمله ناباروری شود؛که برای رفع این مشکل بیماران اغلب مجبور به جراحی های ترمیمی میشوند.

در واقع زمانی که  دریچه یا رگ هایی که جریان خون رسانی به بیضه را بر عهده دارند  دچار نقص در عملکرد خود میشوند واریکوسل به وجود می آید.هنگامی که جریان خون رسانی (ورود و خروج خون) به درستی صورت نگیرد میزان خون باقی مانده در بیضه افزایش یافته و باعث بزرگ شدن یا گشاد شدن رگ ها میشود که این امر سبب افزایش دمای کیسه  بیضه و کاهش سرعت اسپرم شود

انواع درجات واریکوسل

ارزیابی اولیه این بیماری بر اساس معاینه میباشد و طبق معاینات متخصص اورولوژی نوع واریکوسلی که فرد به آن مبتلا است مشخص میشود:

واریکوسل گرید 1

در صورتی که واریس بیضه با چشم یا معاینه دیده نشود و تنها از طریق سونوگرافی قابل ارزیابی باشد گرید 1 یا  واریکوسل خفیف به آن اطلاق میشود.

واریکوسل گرید ۱ غالبا در طرف چپ رخ می دهد و در ۹۰ درصد موارد بیضه چپ را درگیر می کند و در ۲ درصد موارد سمت راست و در حدود ۸ درصد موارد در هر دو بیضه رخ می دهد. لذا واریکوسل گرید ۱ در بیضه چپ به مراتب شایع تر از راست می باشد

واریکوسل گرید 2

در صورتی که در معاینه اولیه واریس با چشم دیده نشود متخصص اورولوژی مانوور هایی که باعث افزایش  فشار داخل شکم شود را از بیمار میخواهد وسپس بیضه ها را معاینه میکند. معمولا واریکوسل گرید2 با لمس بیضه قابل تشخیص است 

این عارضه هیچ گونه علائم خاصی به همراه ندارد و به ندرت درد ایجاد می نماید و ممکن است که در طول روز با انجام برخی از فعالیت ها بدتر نیز شود. اما در صورت دراز کشیدن و خوابیدن به پشت درد کاهش پیدا می کند. امکان دارد در طول زمان این پروسه بزرگ تر و برجسته تراز قبل شود

واریکوسل گرید 3

شدیدترین نوع واریکوسل ؛ گرید 3 آن است که هنگام معاینه اولیه توسط متخصص اورولوژی به راحتی با چشم دیده میشود چرا که رگ های وریدی در گرید 3 قابل مشاهده هستند بر اساس مشاهدات  ومعاینات انجام شده واریکوسل شدید میتواند بر روی سایز بیضه ها تاثیر بگذارد وباعث آتروفی بیضه شود به این صورت که در برخی از بیماران مبتلا به واریکوسل شدید سایز بیضه سمت چپ کوچک تر از بیضه سمت راست میشود.

همچنین بیمار از درد شدید بیضه رنج میبرد و همچنین ارتباط قوی بین واریکوسل و ناباروری وجود دارد. بسیاری از متخصصین بر این باورند که ایجاد  ناباروری توسط واریکوسل به این علت است که واریکوسل‌های مسدود و متورم باعث افزایش درجه حرارت در بیضه می‌شوند و تولید اسپرم را کاهش می‌دهند.

 

نکته مهم در تشخیص این بیماری که از طریق سونوگرافی وجود دارد این است که سونوگرافی حتما باید رنگی باشد زیرا برگشت خون وریدی که نشان دهنده وجود بیماری میباشد تنها از طریق سونوگرافی رنگی قابل تشخیص میباشد.

حتی در مواردی که فرد قبلا دچار واریکوسل بوده برای تشخیص اینکه مجدد به این بیماری مبتلا شده است یا خیر تنها سونوگرافی رنگی کمک کننده است.

چرا واریکوسل در بیضه سمت چپ شایع تر است؟

بنا به ساختار و آناتومی بدن  احتمال بروز واریکوسل در بیضه چپ بیشتر است چرا که رگ هایی که به بیضه خون رسانی میکنند از کلیه منشا میگیرند بنابراین ایجاد واریکوسل در بیضه سمت چپ شایع تر میباشد.

همچنین در افراد لاغر و قدبلند واریکوسل شایع تر دیده شده به دلیل اینکه خون رسانی به بیضه مسیر طولانی تری را باید سپری کند.

چه افرادی باید جراحی واریکوسل انجام دهند؟

واریس بیضه از آن دسته بیماری هایی ست که درمان های غیر جراحی بر آن موثر  نبوده و میتوان گفت تنها راه درمان آن عمل جراحی میباشد. هدف از جراحی، تغییر مسیر رگ های خونی و بازگشت جریان خون به حالت طبیعی و نرمال می باشد.

با در نظر گرفتن این که واریکوسل در کدام گرید میباشد و همچنین میزان آسیبی که در اثر این بیماری به بیضه های شخص وارد شده است پزشک متخصص اورولوژی ممکن است اقدام به جراحی نماید.

به طور کلی افرادی که مبتلا به واریس بیضه هستند و بیش از یک سال رابطه جنسی منظم و بدون جلوگیری موفق به فرزندآوری نشدند یا دچار کاهش سایز بیضه شده اند و همچنین در مواردی که اختلال در نتایج آزمایش اسپرموگرام مشاهده شده است  نیاز به جراحی واریکوسل وجود دارد.

عوارض عمل واریکوسل

عمل واریس بیضه مانند سایر عمل های جراحی میتواند عوارضی را به همراه داشته باشد که در زیر به آنها اشاره میکنیم :

 • هیدروسل یا آب آوردن بیضه:

 هنگام عمل جراحی  اگر عروق واریسی بیضه کاملاً توسط جراح کلیه ومجاری ادرار لخت نشود و بافت لنفی آن جدا نگردد و همچنین اگر بعد از عمل جراحی شخص استراحت کافی نداشته باشد، باعث میشود آب دور بیضه جمع ‌شود. به تجمع بیش از حد نرمال آب اطراف بیضه، ، هیدروسل گفته می‌شود که خود نیازمند درمان است.

هیدروسل  با بزرگ شدن بیضه ی عمل شده و احساس سنگینی در آن ایجاد میشود و نیازمند پیگیری‌های درمانی و مراجعه به پزشک است.

 • درد بیضه :

 به علت بسته شدن رگ های بیضه درحین عمل جراحی واریکوسل معمولا درد در بیضه ها ایجاد میشود که این دردها با استراحت برطرف شده و جای نگرانی نیست.

 • کوچک شدن بیضه بعد از عمل جراحی وایکوسل :

یکی از عوارض جراحی ، میتواند کوچک شدن بیضه بعد از عمل ‌باشد. بدلیل قطع شدن شریان بیضه  و به علت عدم خون رسانی بعد از عمل به تدریج بیضه تحت عمل قرار گرفته، کوچک می‌شود.

 • عود مجدد وریکوسل :

یکی از عوارض عمل جراحی برگشت مجدد این بیماریست که البته با روش های جراحی امروزه درصد بازگشت واریکوسل بعد از عمل بسیار پایین میباشد.

واریکوسل و ناباروری

همانطور که قبل تر هم به آن اشاره کردیم یکی از بیماری هایی که میتواند منجر به ناباروری مردان شود بیماری واریکوسل است.

واریس بیضه میتواند باعث کوچک شدن بیضه ها شده و با ایجاد گرما در بیضه ها باعث ناباروری در مردان شود ؛ افزایش دمای بیضه ها بر فعالیت بیضه اثر گذاشته و فعالیت اسپرم را کاهش میدهد و قدرت باروری فرد را از بین میبرد.

البته در اکثر موارد تاثیر واریکوسل بر روی سرعت اسپرم تشخیص داده شده و تاثیر کم تری روی پارامتر های دیگر اسپرم از جمله شکل یا تعداد اسپرم داشته است.

در میان افراد نابارور 40درصد مبتلا به این بیماری دیده شده است ؛اما زوج نابارور باید در نظر داشته باشند که بعد از عمل جراحی واریکوسل ؛ حتما و لزوما بارور نخواهند شد .

پزشک متخصص جراحی اورولوژی ضمن بررسی دقیق آزمایش های بیمار درصد شانس بارور شدن زوج پس از عمل جراحی را به آنها توضیح خواهد داد .

باید این نکته را در نظر داشت که اگر در آزمایش فرد مبتلا به واریس بیضه هیچگونه اسپرمی گزارش نشده باشد، عمل واریکوسلکتومی تاثیر خاصی در روند باروری نخواهد  داشت.

 چنانچه تعداد اسپرم زیر 10 میلیون باشد در این حالت عمل واریکوسلکتومی شانس باروری را 40 درصد افزایش می دهد.

کیفیت اسپرم بعد از عمل واریکوسل

جراحی اصلاح واریکوسل در بازگردانی و احیای باروری مردان از اهمیت فراوانی برخوردار است. پزشکان، انجام فرایند ترمیمی واریکوسل را برای درمان ناباروری مردان توصیه می کنند  که البته  این جراحی در بیشتر بیماران موثر واقع میشود .

همچنین به بیمارانی که معیار های اسپرمی آن ها غیر طبیعی بوده و یا کاهش حجم بیضه در آن ها بروز داده است، همواره انجام عمل واریکوسلکتومی توصیه میشود.

پس از عمل جراحی ، بهبودی کلی در کیفیت اسپرم ها مشاهده خواهد شد که به موارد زیر  میتوان اشاره کرد :

 • افزایش غلظت اسپرم
 • افزایش میزان تحرک اسپرم
 • طبیعی شدن ظاهر اسپرم

درد واریکوسل چگونه است؟

✅ معمولاً درد خفیف و سطحی است که پس از بلوغ شروع می شود (وقتی اولین واریکوسل (گره) ایجاد می شود)
✅ معمولا این درد در سمت بیضه چپ قرار دارد، زیرا ۹۵٪ واریکوسل ها فقط در سمت چپ اتفاق خواهند افتاد
✅ درد واریکوسل معمولاً در مفصل اطراف آن یا و بالای آن میباشد. پوست اسکروت آسیب نمی زند. معمولاً در ناحیه کشاله ران، که نشانه درد فتق است، درد وجود ندارد
✅ درد واریکوسل با فعالیت بدنی (یعنی ورزش، رابطه جنسی)، ایستادن و حتی نشستن بدتر می شود. غالباً فقط در پایان روز وجود دارد
✅ از آنجایی که درد در اثر افزایش فشار وارد بر ناحیه بیشتر می شود، اگر دراز بکشید درد واریکوسل کاملاً برطرف می شود
✅ ممکن است در طول شبانه روز احساس درد کنید، اما هیچگاه صبح بعد از خوابی طولانی در تمام شب احساس درد نخواهید کرد
✅ قرص های ضد درد و مسکن تسکینی برای درد واریکوسل نمیباشد

واریکوسلکتومی

عمل جراحی واریکوسلکتومی یک جراحی سرپایی است که در مراکز درمانی انجام میپذیرد. در طی این عمل واریکوسلکتومی ، دکتر متخصص اورولوژی از طریق شکم بیمار به بیضه‌ها دسترسی پیدا می‌کند و سیاهرگ‌های غیرطبیعی را مهار می‌نماید. به این صورت خون موجود در سیاهرگ‌های غیرطبیعی به سیاهرگ‌های سالم انتقال داده می‌شود. در مورد چگونگی آماده شدن برای این جراحی و نتایج قابل انتظار از آن میتوانید با کلیک به روی ویزیت آنلاین با متخصص واریکوسل کلینیک اورولوژی یوروطب مشورت نمایید