08 ژوئن 2021

ناباروری و دلایل آن

ناباروری مردان

متاسفانه با افزایش سن ازدواج و کاهش تمایل افراد نسبت به فرزند آوری شانس ناباروری جامعه رو به افزایش میباشد.

با وجود اینکه فرزند آوری یک امر طبیعی و شایع بین زوج ها میباشد اما در این میان متاسفانه برخی از زوج ها باید مسیر دشواری را جهت عملی کردن این مهم بپیمایند.

خوشبختانه با پیشرفت روز افزون علم و دانش و تکنولوژی امروزه مسیر فرزند آوری برای زوج های نابارور بسیار هموار گشته است .

تعداد و کیفیت اسپرم تاثیر فراوانی در ناباروری مردان دارد چرا که اگر میزان اسپرم یک آقا کم باشد و یا از کیفیت لازم برخوردار نباشد مشکلات فراوانی در امر باروری برای زوجین ایجاد خواهد شد.

 

دسترسی سریع به مطالب

چند درصد از مردان جامعه نابارور هستند؟

ناباروری یکی از مشکلات شایع و گسترده در میان زوجینی است که خواستار فرزند آوری هستند؛ به طوری که تقریبا از هر 5 نفر آقا یک نفر مبتلا به مشکل ناباروری است تحقیقات نشان میدهد که از هر 20 مرد یک نفر به علت تولید اسپرم کم در هنگام انزال مبتلا به نوعی  از مشکلات نازایی هستند و از هر 100 نفر 1 نفر کلا قادر به تولید اسپرم نمیباشد.

از نظر میزان شیوع ناباروری در بین افراد جامعه صرف علل مردانه 25%, صرف علل زنانه 25% و 50% زوجین ممکن است همزمان دچار مشکلاتی باشند که باعث ناباروری در آنها شود.

افراد چه زمانی نابارور به حساب می آیند ؟

در صورتی که زوجین پس از یک سال مداوم رابطه جنسی منظم داشتن موفق به فرزند آوری نشوند به آنها نابارور اطلاق میشود.

البته این بازه زمانی میان زوجینی که دارای سابقه بیماری بوده و یا خانم هایی که بالاتر از 35سال سن دارند کوتاه تر در نظر گرفته میشود , به طوری که اگر این افراد در بازه زمانی 6تا 9 ماه موفق به فرزند آوری نشوند بحث ناباروری به آنها اطلاق میشود و پروسه درمان این عزیزان باید هرچه سریع تر آغاز گردد.

در نتیجه به مراجعین جوانی که دارای هیچگونه سابقه بیماری نبوده و بعد از 1یا 2 ماه پس از اقدام اولیه باروری آنها ناموفق بوده بحث نابارور اطلاق نمیشود و نیازی به بررسی های پیچیده یا انجام آزمایشات سنگین در این خصوص نمی باشد.

تشخیص ناباروری

معمولا ناباروری در آقایان علایم به خصوصی ندارد ؛ مقاربت، نعوظ و انزال بدون مشکل صورت می‌گیرد و مقدار و ظاهر اسپرم  هم معمولا  به چشم غیرمسلح  طبیعی به‌نظر می‌رسد. در چنین حالتی تنها راه تشخیص نازایی در مردان، آزمایشات پزشکی است.

تشخیص نازایی امر بسیار مهم و پیچیده ای در علم پزشکی به حساب می آید و حتما باید جهت بررسی این امر آقایان به متخصص اورولوژی مراجعه نموده و توصیه متخصصین کلینیک اورولوژی یوروطب در این خصوص این است که زوجین هم زمان از لحاظ باروری تحت معاینه و درمان قرار گیرند .

معاینه فیزیکی آلت تناسلی  در آقایان میتواند به تشخیص مشکلات هورمونی و واریکوسل که از عوامل ناباروری در آقایان هست کمک کند که این امر حتما باید توسط متخصص اورولوژی انجام شود.

همچنین آزمایش ها و تست های مختلفی به منظور تشخیص صحیح نازایی توسط متخصصین تجویز میگردد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد :

➖ ارزیابی هورمون ها :

هورمون های متعددی از جمله تستسترون که محل تشکیل آنها مغز میباشد مسؤلیت کنترل تولید اسپرم را بر عهده دارند پس ارزیابی آنها میتواند به تشخیص پزشک کمک کند. البته بهتر است بدانید که 97% از مشکلات ناباروری، به‌ دلایلی  غیر از هورومون‌ها‌ مرتبط است.

➖ آزمایش اسپرم :

در این آزمایش که توصیه اکید بر انجام آن در یک مرکز ناباروری داریم به صورت خصوصی در یک اتاق از منی بیمار نمونه گیری انجام میشود و متخصصان شکل اسپرم ؛ تعداد ؛ حرکت و سایر متغیرها را ارزیابی خواهند کرد.

معمولا شانس باروری فرد به تعداد اسپرم ها بستگی دارد یعنی هرچه تعداد اسپرم فرد بیشتر باشد شانس باروری افزایش میابد،اما در این میان درصد کمی از افراد مشاهده شده اند که با تعداد اسپرم کم و غیر طبیعی موفق به باروری شده اند.

جالب است بدانید 15% از مردان نابارور دارای میزان اسپرم و منی طبیعی هستند.

 عدم وجود اسپرم در منی را بیماری آزواسپرم میگویند.این بیماری میتواند به دلایل مختلفی از جمله  انسداد لوله حامل اسپرم صورت گیرد.

➖ بیوپسی بیضه :

در صورتی که آزمایش اسپرم فرد نشان دهد که میزان اسپرم هیچ و یا خیلی کم است بیوبسی سوزنی بیضه میتواند به تشخیص اینکه آیا یک مرد قادر به تولید اسپرم سالم میباشد یا نه کمک کند.اگر بیضه دارای اسپرم فراوان باشد احتمال زیاد مشکل نازایی مربوط به موارد دیگر است.

➖ آزمایش ژنتیک :

یکی دیگر از روش های تشخیص ناباروری آزمایش ژنتیک است که از طریق آن میتوان مشکلات مرتبط با اسپرم‌ها را تشخیص داد.  در مورد زمان انجام آن حتما لازم است نظر پزشک متخصص اورولوژی را بدانید.

دلایل ناباروری

علل مختلفی از جمله سوابق بیماری؛ مشکلات ژنتیکی؛ روش زندگی و عادت های روزمره آقایان میتواند بر توانایی باروری شان موثر باشد وشانس نابارور شدن را در آنها افزایش دهد که در ادامه با برخی از این عوامل آشنا خواهید شد:

اختلال در تولید اسپرم

یکی از دلایل مهم ناباروری در مردان اختلال در تولید اسپرم میباشد که میتواند به دلایل زیر ایجاد شود:

1️⃣ ابتلا به عارضه بیضه نزول نکرده (کریپتورکیدیسم):

در برخی از نوزادان پسر هنگام رشد جنینی ک یا هر دو بیضه موفق به خروج از شکم به داخل کیسه بیضه نمی شوند که به این امر بیضه نزول نکرده میگویند.

2️⃣ فتق بیضه:

فتق یا هرنی ممکن است در پسرها مادرزادی باشد ؛ ار هر10نوزاد پسر یک نفر میتواند مبتلا به فتق مادرزادی باشد ؛ معمولاً در پسرها و به علت نقص در سیر نزولی بیضه ایجاد می‌شود که ممکن است همراه با هیدروسل نیز باشد.

3️⃣ مشکلات ژنتیکی :

  اختلالات ژنتیکی مانند سندرم کلاین فلتر، که در آن یک پسر با دو کروموزوم X و یک کروموزوم ) Y به جای یک کروموزوم X  و یک کروموزوم( Y  به دنیا می آید، این اختلال باعث رشد غیر طبیعی اندام تناسلی مردانه می شود. سایر سندرم های ژنتیکی مرتبط با ناباروری عبارتند از سیستیک فیبروزیس ، سندرم کالمن و سندرم Kartagener است.

4️⃣ انجام فعالیت هایی که باعث گرم شدن بیضه میشوند:

دمای بالا تولید و عملکرد اسپرم را مختل میکند؛برخی از فعالیت ها مانند استفاده مکرر از سونا یا وان گرم میتواند به صورت موقت تعداد اسپرم را کاهش دهد.همچنین قرار دادن لپ تاپ روی پا باعث گرم شدن بیضه ها میشود.

5️⃣ سابقه شیمی درمانی و رادیوتراپی :

استفاده از داروهای ضد سرطان (شیمی درمانی ) و رادیو تراپی باعث ایجاد اختلال در تولید اسپرم و باروری مردان میشوند.

6️⃣ قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی صنعتی :

مواجهه مداوم با بنزن، تولوئن، زایلن، آفت کش ها، علف کش، حلال های آلی، مواد نقاشی و سرب منجر به کاهش تعداد اسپرم می شود.

انسداد لوله اسپرم:

انسداد لوله منی می‌تواند در بیضه، لوله تخلیه بیضه، اپیدیدیم، وازدفرانس، نزدیک مجاری انزال و مجاری ادرار نیز رخ دهد. انسداد لوله منی میتواند به دلیل وازکتومی ؛ مشکلات مربوط  به پروستات؛ عفونت یا عدم وجود وازدفرنس ایجاد شود.

اختلالات هورمونی :

مصرف نادرست از داروهای استروئیدهای آنابولیک که مورد استفاده بدن سازها میباشد  ؛میتواند باعث ایجاد اختلالات هورمونی در مردان شود که یکی از دلایل ناباروری به حساب می آید؛ همچنین بیمارانی که از بدو تولد مبتلا به هیپوفیز هستند هم میتوانند دچار  اختلالات هورمونی شده و این امر تاثیر بر باروری آنها داشته باشد.

مشکلات جنسی :

عوامل ایجاد کننده مشکلات جنسی عبارت اند از:

1️⃣ زود انزالی :

اگر فردی پیش از شروع ارتباط جنسی (پیش از دخول ) و یا لحظاتی پس از دخول ( کمتر از 2 دقیقه ) به انزال برسد در این صورت میگوییم آن شخص دچار زود انزالی شده است؛متاسفانه بیماری زود انزالی یکی از دلایل مهم اختلاف بین زوجین میباشد که میبایست شخص مبتلا به این بیماری در اولین فرصت با مراجعه به متخصص اورولوژی روند درمان خود را به سرعت آغاز کند.

2️⃣ دیر انزالی:

دیر انزالی میتواند به دلیل جراحی ها ؛ بیماری های مزمن ؛عوارض ناخواسته داروها و یا اضراب و افسردگی ایجاد شود که خوشبختانه قابل درمان میباشد.

3️⃣ عدم انزال :

عدم خروج منی یک اختلال مهم و قابل توجه در آقایان میباشد و در 1تا 4 درصد از آقایانی که دارای رابطه جنسی هستند دیده میشود . این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد.

4️⃣ اختلال نعوظ:

یکی دیگر از دلایل اصلی و بسیار مهم مشکلات جنسی اختلال در نعوظ میباشد.

به بزرگ و سفت شدن آلت تناسلی در مردان نعوظ یا ارکشن (erection) گفته می‌شود. 

5️⃣ جراحی پروستات :

پروستات غده کوچکی است که بلافاصله زیر مثانه قرار دارد و مجرای ادراری از وسط آن رد میشود ؛ در سنین میان سالی ( 50 سال به بعد ) غده پروستات شروع به بزرگ شدن میکند و در بعضی از موارد نیاز به جراحی میباشد.

6️⃣ سابقه بیماری های آمیزشی نظیر کلامیدیا یا سوزاک :

بیماری سوزاک  و یا بیماری عفونت  کلامیدیا از بیماری های شایع مقاربتی هستند و معمولا نواحی مرطوب و گرم بدن را درگیر می کنند که ممکن است تا مدتی هیچ علائم و نشانه ای نداشته باشند اما معمولا با سورش ادرار و ایجاد ترشح خود را نشان میدهند.

7️⃣ آسیب اعصاب و نخاع :

اختلال عملکرد جنسی يکی از شايعترين عوارض ناشی از ضايعات طناب نخاعی است اما ميتواند به دنبال بيماريهای دژنراتيوو مادرزادی نيز ايجاد گردد. ضايعات طناب نخاعی بواسطه تاثير بر فاکتورهای فيزيولوژيکی (اختلال در سيستم عروقی – عصبی –اندوکرينی)و سايکولوژيکی (کاهش اعتماد به نفس و تغيير تصوير ذهنی نسبت به خود) ميتواند اثرات منفی بر عملکرد جنسی فرد داشته باشد.محل ، وسعت و شدت ضايعه بر ميزان اختلال در عملکرد جنسی موثر است. دو ناحيه L2-T10وS4-S2 در طناب نخاعی بيشترين اثر رابر روی عملکرد جنسی ميگذارند.

واریکوسل :

بیماری واریکوسل یا همان واریس بیضه از بیماری های شایع در مردان است؛ واریکوسل ها بنا به شدت آنها درجات مختلفی دارند که شامل گرید 1؛2 و 3 میشود و اگر این بیماری در مراحل اولیه درمان نشود و به  گرید 2 یا 3 برسد میتواند باعث ایجاد مشکلات شدید از جمله ناباروری شود؛که برای رفع این مشکل بیماران اغلب مجبور به جراحی های ترمیمی میشوند.

دلایل مهم ناباروری

همچنین برخی موارد زیر میتوانند تاثیر به سزایی در ناباروری داشته باشند پس جهت پیشگیری از این امر به موارد زیر دقت فرمایید:

✳️ مصرف دخانیات و مواد مخدر میتواند بسیار تاثیر منفی بر باروری افراد داشته باشد.

✳️ مصرف بیش از حد مشروبات الکلی نیز شانس باروری افراد را کاهش میدهد.

✳️ اضافه وزن زیاد از دیگر دلایل ایجاد اختلال در باروری به حساب می آید.

✳️ تغذیه نامناسب مثل مصرف بیش از اندازه غذاهای چرب و فست فود میتوانند به میزان چشم گیری در امر باروری موثر باشد.

✳️ سن بالا یکی از دلایل مهم ناباروری است که متاسفانه با افزایش سن ازدواج بسیار شاهد این موضوع هستیم.

✳️ برخی ازمشاغل مانند نانوایی و شغل هایی که در آن فرد در معرض گرمای زیاد و مستقیم است هم میتوانند شانس ناباروری افراد را افرایش دهند چرا که بیضه ها از گرم شدن متنفر هستند و گرم شدن آنها عملکرد اسپرم را تحت تاثیر قرار میدهد.

29 می 2021

همه چیز درباره سیستوسکوپی

سیستوسکوپی چیست؟

قبل از تعریف سیستوسکوپی لازم است یک تعریف کوتاه در مورد آندوسکپی بدانید.
اندوسکوپی به عمل مشاهدهٔ درون بدن با هدف تشخیص و یا درمان گفته میشود.

سیستوسکوپی یک نوع اندوسکوپی است که به کمک آن متخصص اورولوژی ( متخصص مجاری ادراری ) میتواند درون مثانه و مجرای ادرار را با استفاده از دستگاهی به نام سیستوسبکوپ مشاهده نماید.

دستگاه سیستوسکوپ که مجهز به یک لنر( دوربین ) و منبع نور است جهت بررسی به مثانه و مجرای ادرار توسط متخصص اورولوژی وارد میشود. لازم به ذکر است بعضی از سیستوسکوپ ها مجهز به تجهیزات دیگری برای انجام جراحی و درمان نیز می باشند.

معمولا بعد از انجام سیستوسکوپی ، امکان دارد در ابتدا در مجرای ادرار درد داشته باشید و در چند روز اول بعد از عمل، احساس تکرر ادرار و سوزش کنید. این درد ، سوزش و تکرر ادرار بعد از 1 الی 2 روز بهبود یافته و فردی که سیستوسکوپی انجام داده است میتواند به فعالیت روزمره خود ادامه دهد.

دسترسی سریع به مطالب سیستوسکوپی

دلیل سیستوسکوپی

از سیستوسکوپی برای تشخیص، بررسی و درمان مشکلاتی که بر مثانه و مجرای ادرار تاثیر میگذارند استفاده می شود. متخصص اورولوژی شما ممکن است این روش را برای موارد زیر پیشنهاد نماید:

بررسی دلایل بروز نشانه ها و علائم:

سیستوسکوپی میتواند متخصص اورولوژی را در پیدا کردن علت بی اختیاری ادرار ، ادرار دردناک همراه با سوزش ، مثانه پر کار ، وجود خون در ادرار در بیمار و همچنین علت بروز عفونت های مجرای ادراری کمک نماید. البته سیستوسکوپی معمولا زمانی که بیمار عفونت مجرای ادرار فعال داشته باشد انجام نمی شود.

تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد:

سنگ های مثانه ، التهاب های مثانه و سرطان مثانه را میتواند مثال هایی برای این مورد دانست

درمان بیماری ها و مشکلات مثانه:

همانطور که در بالاتر گفته شد ممکن است دستگاه سیستوسکوپ مجهز به ابزار خاص دیگری از طریق مجرای ادرار به بدن وارد شود تا با کمک آن در برخی از شرایط خاص ، مشکلات مربوط به مثانه درمان شود. از جمله مشکلاتی که میتوان با این وسیله درمان نمود ، میتوان از تومورهای مثانه بسیار کوچک نام برد که به کمک ابزار همراه دستگاه سیستوکوپ حذف خواهد شد.

تشخیص پروستات بزرگ شده:

متخصص اورولوژی میتواند به وسیله دستگاه سیستوکوپی تنگ شدن مجرای ادرار در جایی که از غده پروستات می گذرد را تشخیص دهد

انواع سیستوسکوپی

سیستوسکوپی می تواند در مطب توسط متخصص اورولوژی همراه با بی حس کننده مجرای ادرار و یا به صورت یک عمل سرپایی در کلینیک و با تزریق آرام بخش به بیمار و یا در اتاق عمل با بیهوش کردن بیمار صورت پذیرد . البته تشخیص چگونگی انجام سیستوسکوپی توسط متخصص اورولوژی تعیین میگردد .

در سیستوسکوپی وسیله ای به نام سیستوسکوپ از راه مجرای ادرار وارد مثانه شده و با بررسی آن توسط متخصص اطلاعات با ارزشی از مثانه ، مجرای ادرار و پروستات به دست خواهد آمد.

در بیمارانی که میبایست عمل پروستان انجام دهند ، قبل از عمل حتما میبایست سیستوسکوپی انجام دهند تا با اسکن مجرای ادرار و مثانه ، التهاب های مثانه تشخیص داده شود.
نوع مخملی شکل تومور های مثانه با هیچ وسیله ی دیگری به غیر از سیستوسکوپ قابل تشخیص نیستند و تنها به وسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص میباشند.

آماده سازی بیمار قبل از سیستوسکوپی

متخصص اورولوژی قبل از سیستوسکوپی موارد زیر را به شما گوش زد خواهد کرد:

 • خالی نکردن مثانه :  قبل از حضور در کلینیک یا مطب برای انجام سیستوسکوپی ، مثانه خود را خالی نکنید. ممکن است پزشک از شما بخواهد قبل قبل از انجام این پروسه آزمایش ادرار دهید. به همین علت به شما درباره خالی نکردن و یا خالی کردن مثانه گوش زد خواهد نمود.
 • تجویز آنتی بیوتیک : متخصص اورولوژی شما قبل از انجام سیستوسکوپی برای شما تعدادی آنتی بیوتیک تجویز خواهد نمود .

در حین انجام این پروسه از مسکن درون وریدی و یا بی هوشی عمومی استفاده میشود. پس بهتر است برای انجام سیستوسکوپی فردی همراه شما باشد تا پس از انجام این پورسه شما را همراهی نماید.( ممکن است چند ساعتی پس از تزریق دارو بیهوشی و یا مسکن تاثیرات آن در بدن شما باقی بماند و شما حالت گیجی داشته باشید ) . پس از انجام این پروسه رانندگی کردن پیشنهاد نمیگردد و همچنین از قبل برای دوره نقاهت 1 الی 2 روزه خود برنامه ریزی نمایید.

مراحل سیستوسکوپی

یک سیستوسکوپی ساده و سر پایی تا حدود 15 دقیقه به طول می انجامد. اما زمانی که به کمک داروی ضددرد یا بی حس کننده  یا بی هوشی عمومی انجام می شود، این زمان به 30 دقیقه افزایش میباشد. سیستوسکوپی شامل پروسه تخلیه مثانه ، بی حسی و یا بی هوشی ، ورود سیستوسکوپ به بدن ، معاینه توسط سیستوسکوپ ، تزریق محلول استریل به مثانه ، نمونه برداری از بافت مثانه میباشد. میتوانید در ادامه این مطلب شرح هر کدام از این مراحل را مطالعه فرمایید:

تخلیه مثانه

قبل از انجام پروسه از شما خواسته می شود مثانه خود را تخلیه نمایید: پس از آن میبایست بر روی یک تخت خاص بر روی پشت خود دراز بکشید. به این صورت در حالتی قرار خواهید گرفت که پاهایتان به کمک بند هایی در بالا قرار می گیرد و زانوهایتان خم می شوند

بیهوشی یا بی حسی

امکان دارد به تشخیص متخصص اورولوژی به داروی ضد درد ویا بی هوشی نیاز داشته باشید .. اگر یک آرام بخش یا مسکن ( داروی ضد درد ) دریافت کردید، حس خواب آلودگی و ریلکس بودن در حین سیستوسکوپی خواهید داشت اما باز هم هوشیار خواهید بود. اما اگر از بیهوشی عمومی استفاده شود، در انجام پروسه درمانی  بی هوش بوده و از روند انجام این پروسه مطلع نخواهید بود.

ورود سیستوسکوپ

متخصص اورولوژی ، قبل از وارد کردن دستگاه سیستوسکوپ به بدن شما ، برای تسکین درد هنگام ورود دستگاه  یک ژل بی حس کننده به مجرای ادرار شما خواهد مالید و پس از آن چند دقیقه صبر کرده تا آلت تناسلی شما بی حس گردد. سپس کوچک ترین سیستوسکوپ را از طریق نوک آلت تناسلی وارد مجرای ادرار مینماید.در صورت نیاز اسکوپ های بزرگتر برای وارد کردن ابزارهای جراحی و یا برای نمونه برداری از بافت های درون بدن و مثانه استفاده میگردد.

معاینه از طریق سیستوسکوپ

دستگاه سیستوسکوپ دارای یک لنز همچون تلسکوپ میباشد که پس از ورود مجرای ادرار شما میتواند بخش های درونی مجرای و مثانه را بزرگ نموده و تصویر آن را در یک صفحه ویدیویی نمایش دهد تا متخصص اورولوژی بتواند از طریق آن تمامی قسمت ها را معاینه نماید.

تزریق محلول استریل به مثانه

یکی از مراحل سیستوسکوپی تزریق محلول استریل به مثانه میباشد. این عمل باعث بزرگ شدن مثانه شما میشود تا متخصص بتواند بهتر به داخل مثانه را معاینه نماید. امکان دارد در هنگام پر شدن مثانه توسط محلول استریل احساس درد نمایید . این درد طبیعی بوده و شما میتوانید پس اتمام مراحل مثانه خود را خالی نمایید.

نمونه برداری از بافت مثانه

امکان دارد متخصص اورولوژی با تشخیص خود نمونه هایی از بافت بدن را برای آزمایشات خاص به وسیله ابزارهای متصله به سیستوسکوپ گرفته و در اختیار آزمایشگاه قرار دهد.

مشکلات بعد از سیستوسکوپی چیست ؟

سیستوسکوپی ممکن از همراه با عوارض و مشکلاتی باشد که شامل این موارد میگردد:

عفونت

در موارد نادری ، دستگاه سیستوسکوپ میتواند میکروب ها را وارد مجرای ادرار نموده که منجر به عفونت شود. بوی عجیب ، تهوع ، کمردرد میتواند از علائم عفونت باشد. همچنین سن بالا بیمار ، مصرف دخانیات توسط بیمار و یا آناتومی غیر نرمال مجرای ادرار بیمار میتواند بر عفونت تاثیر گذار باشد
متخصص اورولوژی ممکن است برای قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف آنتی بیوتیک را تجویز نماید.

درد

درد در ناحیه شکم و یا حس سوزش در حین ادرار پس از سیستوسکوپی بیمار طبیعی است و در گذر زمان ( 1 الی 2 روز ) از بین خواهد رفت

خون ریزی

سیستوسکوپی ممکن است منجر به وجود کمی خون در ادرار شما شود. خون ریزی شدید به ندرت در این حالت اتفاق می افتد.اما اگر از خون ریزی جدی و شدیدی رنج میبرید حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

ادرار بیشتر

ممکن است پس از انجام این عملیات احساس نیاز بیشتر به ادرار کردن به مدت 1 الی 2 روز داشته باشید

عوارض جانبی سیستوسکوپی چیست ؟

بهتر است پس از تجربه هر کدام زا موارد زیر پس از انجام سیستوسکوپی سریعا با پزشک متخصص خود تماس گرفته و شرح حال خود را بگویید.

 • تب ( بالای 39 درجه ) و لرز
 • ادرار همراه با لخته ای خون و یا ادرار خونی قرمز رنگ روشن
 • درد شکم مدام و حالت تهوع
 • درد و حس سوزش در حین ادرار کردن پس از 2 روز
 • ناتوانی در ادرار کردن پس از سیستوسکوپی

مراقبت های بعد از سیستوسکوپی

دوره نقاهت و سرعت بهبودی در هر بیمار متفاوت است اما دستورات مراقبتی بعد از انجام سیستوسکوپی میتواند به شما ایده کلی ای در مورد مدت زمان دوره نقاهت و بهبودی بدهد.

داروها

پزشک معالج شما ممکن است برای بعد از سیستوسکوپی دارو ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز نماید.

این نکته را در نظر داشته باشید که مراقبت های بعدی بعد از سیستوسکوپی ، بخشی مهم و کلیدی در درمان و بهبودی بیمار میباشد. از نتایج آزمایش ادرار خود مطلع شوید وحتما به تمام توصیه های پزشک دقت نموده و در صورت بروز هر گونه مشکل به متخصص خود مراجعه نمایید. ( در صورتی که عمل سیستوسکوپی را در کلینیک اورولوژی یوروطب انجام داده اید، میتوانید در صورت هر گونه مشکل به صورت آنلاین با متخصصین اورولوژی ما در تماس باشید )

در صورتی که دکتر متخصص برای شما آنتی بیوتیک تجویز نمود ، طبق دستور العمل پزشک آن را مصرف نمایید و خودسرانه به دلیل بهتر شدن شرایط جسمی آن را کنار نگذارید.
در صورتی که پزشک برای درد بیمار ،  داروی ضد درد تجویز نمود ، آن را طبق دستور العمل دکتر مصرف نمایید. 

رژیم غذایی

نوشیدن زیاد مایعات توسط متصص به شما پیشنهاد خواهد شد البته در شرایطی خاص این مورد میتواند برعکس باشد.
بیمار میتوانند مانند گذشته رژیم غذایی طبیعی خود را داشته باشد مگر آنکه معده بیمار ناراحت باشد که در این شرایط استفاده از غذا های نرم و کم چرب به مانند نان تست ، برنج ساده و ماست کم چرب پیشنهاد میگردد.

کارهای روزمره

از انجام فعالیت های سنگین به مانند وزنه برداری ، دوچرخه سواری ، دویدن حتی آهسته و یا ورزش های هوازی تا قبل از تایید پزشک خود خودداری نمایید.

سعی کنید هر روز پیاده روی کنید. البته ذره ذره پیاده روی خود را نسبت به روز قبل افزایش دهید .پیاده روی باعث افزایش جریان خون شود و از یبوست و ذات الریه جلوگیری مینماید..

برای انجام رابطه جنسی با شریک جنسی خود از پزشک خود سوال نمایید. در هر فرد دوری از رابطه جنسی پس از انجام سیستوسکوپی متفاوت است.

شرایط رانندگی در هر بیمار متفاوت است. پس قبل از انجام رانندگی از متخصص جراح خود درباره این موضوع سوال نمایید.

زمان که احساس خستگی کردید استراحت نمایید. خواب کافی میتواند به بهبودی شما کمک کند.

پس از انجام سیستوسکوپی در حمام کردن بیمار هیچ اختلالی وارد نمیشود و میتواند به طور معمول حمام نماید. ( ممکن است در شرایط خاص متخصص ، حمام کردن بیمار را منع نماید)

همانطور که در بالاتر گفته شده در اکثر مواقع افراد میتوانند 1 الی 2 روز پس از سیستوسکوپی به شرایط عادی برگشته و به کار خود ادامه دهند.

تسکین درد سیستوسکوپی به صورت طبیعی

شما میتوانید در صورت داشتن درد پس از این پروسه ، جدای از مصرف مسکن با تجویز دکتر ، کار های زیر را برای کاهش درد خود انجام دهید :

 استفاده از یک پارچه تمیز و گرم و مرطوب و قرار دادن آن به روی ناحیه بیرونی مجرای ادرار ( آلت تناسلی مردان و یا واژن زنان )

حمام کردن با آب گرم میتواند در تسکین درد شما مواثر باشد ، البته در بعضی از شرایط ، حمام کردن توسط پزشک برای بیمار ممنوع میباشد. بهتر است قبل از حمام حتما نظر پزشک خود را بپرسید.

نوشیدن زیاد آب و تخلیه مکرر مثانه میتواند احساس درد و ناراحتی شما را کاهش دهد. پیشنهاد میشود پس از 2 ساعت از انجام پروژه ، در هر ساعت نیم لیتر آب بنوشید.

سیستوسکوپی مثانه زنان و مردان

تفاوتی قابل توجه میان سیستوسکوپی مردان و زنان وجود ندارد. عملیات سیستوسکوپی زنان، دستگاه سیستوسکوپ از طریق واژن وارد مجرای ادرار و مثانه زنان و از طریق آلت تناسلی وارد مجرای ادرار و مثانه مردان شده و به این صورت متخصص می تواند معاینات لازم را انجام دهد.
بیماری هایی به مانند وجود خون در ادرار و یا عفونت در مجرای ادراری یا تومورهای کوچک موجود در مثان به همین شکل قابل تشخیص میباشد. لازم به ذکر است این دستگاه میتواند تومورهای کوچک موجود در مثانه را حذف نماید.

درمان بیماری ها مثانه:

ابزار های خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.

نتیجه سیستوسکوپی

متخصص اورولوژی میتواند در صورتی که سیستوسکوپی همراه با تست بیوپسی برای تشخیص سرطان مثانه نباشد و یا در هنگام پروسه نمونه ای گرفته نشده باشد که نیاز به ارسال آن به آزمایشگاه باشد ، نظر خود را طبق معاینات صورت گرفته اعلام نماید. اما در صورتی که عملیات سیستوسکوپی همراه تست بیوپسی و یا نمونه گیری باشد ، متخصص نظر خود را پس از اعلام جواب آزمایشات اعلام مینماید.

قیمت سیستوسکوپی

قیمت سیستوسکوپی وابسته به نیاز بیمار ، انواع آن و فاکتور های دیگر متفاوت میباشد و پس از معاینات اولیه توسط متخصص اورولوژی ، هزینه انجام آن به بیمار گفته میشود و در صورت تایید بیمار سیستوسکوپی انجام میپذیرد.

لازم به ذکر است قیمت سیستوسکوپی در کلینیک اورولوژی یوروطب به نسبت مراکز درمانی دیگر پایین تر بوده و درصورت درخواست شما، نامه ای با سربرگ و مهر رسمی برای بیمه تکمیلی شما تهیه خواهد شد تا شما هزینه پرداختی خود را از نهاد مربوطه دریافت نمایید. علاوه بر آن این عملیات در این مرکز توسط متخصص اورولوژی انجام خواهد پذیرفت.

12 آوریل 2021

واکسن گارداسیل ( HPV )

واکسن گارداسیل

واکسن اچ پی وی که نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد و با نام تجاری گارداسیل آن را میشناسیم واکسنی است که برای پیشگیری انواع مشخصی از ویروس پاپیلومای انسانی کاربرد دارد.

گارداسیل میتواند کودکان و بزرگسالان را در برابر تیپ های ۶٬۱۱٬۱۶٬۱۸ ویروس اچ پی وی محافظت کند.

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی از ویروس های شایعی است که می تواند از طریق ارتباط پوستی یا رابطه جنسی منتقل شود.

 تیپ 6 و 11 از ویروس عامل اغلب زگیل‌های تناسلی به شمار می رود و نوع 16 و 18  عامل اغلب سرطان های دهانه رحم می باشد.

جالب است بدانید که واکسن زگیل تناسلی حاوی ویروس کشته شده یا ضعیف شده این بیماری نبوده بلکه حاوی ذراتی شبیه ویروس پاپیلومای انسانی است و از پروتئین دیواره خارجی ويروس مشتق میشود بنابراین عفونی نمیباشد.   

واکسن زگیل تناسلی HPV

انواع واکسن گارداسیل

در حال حاضر در ایران واکسن گارداسیل در چند نوع مختلف در برخی از مراکز بهداشتی و درمانی عرضه میگردد.

از انواع موجود در ایران میتوان به واکسن ایرانی گارداسیل اشاره کرد؛

نوع ایرانی این واکسن 2 ظرفیتی بوده که تنها بر روی تیپ های ۱۶ و۱۸ ویروس HPV موثر است. و بنا به دلایلی همچون در دسترس بودن و مقرون به صرفه تر بودن این واکسن نسبت به گارداسیل نوع فرانسوی و امریکایی که 4ظرفیتی نیز میباشند امروزه در مراکز درمانی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

 کلینیک اورولوژی یوروطب مفتخر است در شرایط کنونی که دسترسی به انواع خارجی  واکسن زگیل تناسلی سخت میباشد ؛ واکسن گارداسیل چهارظرفیتی امریکایی را جهت تامین نیاز مراجعین محترم خود با قیمتی مناسب نسبت به همکاران و مراکز مشابه به صورت دائمی موجود داشته باشد.

نوع دیگر واکسن زگیل تناسلی 9 ظرفیتی میباشد که به مراتب قیمت بیشتری نسبت به 4 ظرفیتی دارد این واکسن علاوه بر ۴ نوع ویروسی که واکسن زگیل تناسلی ۴ ظرفیتی پوشش می‌دهد (تیپ های ۶،۱۱،۱۶ و ۱۸) ۵ تیپ دیگر ویروس اچ پی وی که شامل تیپ های (۳۱،۳۳،۴۵،۵۲ و ۵۸) میشود را نیز پوشش می‌دهد  و دسترسی به آن در حال حاضر کمی دشوار است اما با پیگیری های متناوب کلینیک اورولوژی یوروطب به زودی این نوع واکسن  نیز در دسترس مراجعین محترم این کلینیک قرار خواهد گرفت.

واکسن زگیل تناسلی ظرفیت 9
واکسن زگیل تناسلی 4 ظرفیتی

بهترین زمان برای تزریق واکسن HPV

این دارو به جز مواردی مانند بارداری، شیردهی و نقص سیستم ایمنی برای همه افراد حداقل بالاتر از 11 سال توصیه شده و قابل تزریق است.

براساس مطالعات متخصصان اورولوژی بهترین سن تزریق واکسن HPV برای خانم ها و آقایان از سن 11تا 45 سالگی توصیه میشود .

البته بهترین سن برای تزریق واکسن HPV قبل از سن شروع فعالیت های جنسی و قرار گرفتن در معرض این ویروس است.

لازم به ذکر است بدانید طبق مشاهدات متخصصان تزریق این واکسن بعد از ارتباط جنسی هم موثر بوده است.اتفاقا در شرایط فعلی اهمیت واکسن زدن برای عزیزانی که روابط نزدیک دارند، بسیار زیاد است.

خیلی از عزیزانی که متاسفانه به ویروس HPV مبتلا شده‌اند، می‌پرسند که آیا تزریق واکسن HPV بعد از ابتلا هم تاثیری در بهبود آن دارد؟ متاسفانه این بیماری تاکنون علاج و درمان قطعی نداشته، اما خوشبختانه  حتی بعد از ابتلا به بیماری هم تاثیرات مثبتی روی بدن بیمار می‌گذارد.

از جمله اینکه گارداسیل احتمال ابتلای بیمار به تیپ‌های دیگر از HPV و وخامت مریضی را کاهش داده و احتمال وقوع سرطان‌های مرتبط به این بیماری را کم می‌کند.

بهتر است تزریق واکسن گارداسیل حتما توسط پزشک متخصص اورولوژی انجام شود.

تاثیر واکسن اچ پی وی بر زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی قادر است علاوه بر مقاومت در برابر تیپ های 16 و 18 در برابر دو نوع 6 و 11 از این ویروس که عامل اغلب زگیل‌های تناسلی است مقاومت ایجاد نماید ،همچنین در تغییرات پیش سرطانی و نیز بروز ضایعات پیش سرطانی موثر میباشد.

بنابراین اگر فرد قبل از ابتلا به ویروس HPV واکسن HPV را تزریق نماید، دچار زگیل تناسلی نخواهد شد.

همچنین تزریق واکسن برای افرادی که قبلا مبتلا به زگیل شده اند نیز شانس ابتلای مجدد را کاهش میدهد.

به طورکلی تزریق واکسن گارداسیل 4 ظرفیتی می تواند تا 90% احتمال ابتلا به زگیل تناسلی و واکسن 9 ظرفیتی آن میتواند تا 95 درصد از ابتلا به بیماری های ویروس HPV جلوگیری میکند.

تفاوت واکسن گارداسیل 9 ظرفیتی با 4 ظرفیتی و واکسن ظرفیت 2

در نوع 9 ظرفیتی این واکسن ،  سیستم ایمنی فرد واکسینه شده در برابر تیپ های 6 ، 11 ، 16 ، 18 ، 31 ، 33 ، 45 ، 52 و 58 ویروس HPV مقاوم میباشد اما سیستم ایمنی فرد واکسینه شده با واکسن گارداسیل 4 ظرفیتی در برابر تیپ های 6 ، 11 ، 16 ، 18 مقاوم میباشد. لازم به ذکر است سیستم ایمنی بدن فرد واکسینه شده با واکسن ایرانی 2 ظرفیتی تنها در برابر تیپ های 16 و 18 ویروس HPV مقاوم میباشد.

 شما میتوانید برای آشنایی با انواع تیپ های زگیل تناسلی ، مقاله آشنایی با بیماری زگیل تناسلی را مطالعه فرمایید.

نحوه تزریق واکسن گارداسیل خارجی

واکسن زگیل تناسلی همانند عموم واکسیناسیون ها بر روی عضله بازو تزریق میشود.

این واکسن در سه نوبت و هر بار 0.5 میلی لیتر تزریق می گردد که نوبت تزریقات دارو به شرح زیر میباشد:

               1.اولین نوبت تزریق واکسن در ماه صفر به مقدار 0.5 میلی لیتر

               2.تزریق دوم واکسن بین یک تا دو ماه بعد از اولین تزریق به مقدار 0.5 میلی لیتر

               3.نوبت سوم تزریق واکسن بین پنج تا شش ماه بعد از تزریق اول به مقدار 0.5 میلی لیتر

در نتیجه روند واکسیناسیون به طور کلی شش ماه بوده و تاثیر دارو طی مطالعات انجام شده 8 سال میباشد.

عوارض ناشی از تزریق واکسن زگیل تناسلی

خوشبختانه واکسن گارداسیل یکی از داروها با عوارض بسیار پایین است اما بهتر است فرد پس از تزریق واکسن زگیل تناسلی حداقل برای 15 دقیقه در محل منتظر بماند تا در صورت بروز عوارض به آنها رسیدگی شود.

طبق آمار ها عوارض حاصل از این واکسن در 97 درصد از مواقع خفیف بوده و تنها در 3 درصد از افراد امکان عوارض جدی وجود دارد.

مهمترین عوارضی که ممکن است پس از تزریق این واکسن ایجاد شود، می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • درد در محل تزریق
 • غش و سرگیجه
 • تب
 • تهوع
 • تورم
 • خارش
 • سردرد

لازم به ذکر است بدانید عارضه غش کردن افراد پس از تزریق واکسن گارداسیل در بین هر یک میلیون نفر یک نفر گزارش شده است.

در هر حال لازم است پس از تزریق واکسن زگیل تناسلی ، در صورت بروز واکنش های حساسیتی شدید و یا تورم به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

چه کسانی نباید از واکسن زگیل تناسلی استفاده کنند؟

پزشکان متخصص اورولوژی پیشنهاد کرده‌اند که واکسن گارداسیل به افرادی که در ادامه نام می‌بریم، تزریق نشود:

زنانی که باردار هستند.

زنانی که فرزند کوچک داشته و شیرده هستند.

افرادی که در سیستم ایمنی بدن‌شان ضعف دارند.

خرید واکسن گارداسیل خارجی

با توجه به قرار گرفتن کشور عزیزمان ایران در لیست کشور های تحریمی خرید واکسن HPV برای افرادی که تمایل به تزریق این واکسن دارند به دلیل کمیاب بودن و یا قیمت های سرسام آور انواع این واکسن ، سخت و دشوار است. 
با تمام مشکلات پیرامون تهیه واکسن HPV خارجی ، با پیگیری  و استفاده از راه های مختلف جهت دور زدن تحریم ها ،  کلینیک اورولوژی یوروطب برای تهیه واکسن HPV ؛ ماهانه تعدادی محدود از این واکسن (  ظرفیت 4 و ظرفیت 9 ) برای افرادی که قصد تزریق این واکسن را دارند تهیه شده است.

با توجه به تعداد محدود  موجودی واکسن گارداسیل شما میتوانید همین حالا برای رزرو نوبت دریافت این واکسن از طریق شماره  تماس 02188563242 اقدام نمایید .

واکسن گارداسیل - واکسن زگیل تناسلی در کلینیک اورولوژی یوروطب

02 مارس 2021

پیدا و پنهان ختنه کردن

پیدا و پنهان ختنه کردن

بعد از تولد فرزند پسر یکی از دغدغه‌هایی که برای خانواده او به وجود می‌آید، آن است زمان مناسب برای ختنه کردن فرزندشان چه زمانی است؟ حتی گاهی اوقات ممکن است این سوال برای برخی پدرها و مادرها به وجود بیاید که چرا باید این عمل جراحی را روی فرزند پسر خود انجام دهند؟

بعضی از والدین هستند که با مشورت با پزشک معالج خود تصمیم می‌گیرند بلافاصله پس از تولد پسرشان، در فاصله دو الی سه روز بعد از به دنیا آمدن او، کار ختنه کردن را انجام دهند. اما برخی از والدین نیز هستند که در ابتدا در خصوص این مسئله تردید می‌کنند و مدتی زمان نیاز دارند تا به تصمیم نهایی در این زمینه برسند. در این مقاله در خصوص پیدا و پنهان این مسئله و آن چیزی که والدین باید در خصوص این عمل بدانند، مطالبی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

لازم به ذکر است بسیاری از والدین به دلیل نا آگاهی و راهنمایی های غلط جهت انجام ختنه به پزشک اطفال مراجعه مینمایند در حالی که با توجه به تخصصی بودن این مبحث میباست عمل ختنه توسط متخصص اورولوژی انجام گردد.

شما میتوانید با خیالی آسوده ، جهت ختنه فرزند خود به کلینیک ارولوژی یوروطب مراجعه نموده و با متخصصین اورولوژی ما در این رابطه مشورت نمایید.

پیدا و پنهان ختنه کردن

به چه کاری ختنه کردن گفته می‌شود؟

در هنگام تولد، یک بافت پوستی پوشاننده در سر آلت تناسلی پسرها وجود دارد. به عمل برداشتن این ناحیه از روی آلت تناسلی، ختنه کردن گفته می‌شود. این عمل در بسیاری از ادیان آسمانی مورد تأکید بوده است. بسیاری از یهودیان و تقریبا تمام مسلمانان به این کار معتقد هستند. اما این عمل صرفا یک عقیده مذهبی نیست.

بلکه دانش پزشکی دلایل قابل تأمل و مهمی را امروزه برای این کار ارائه کرده است. لذا بسیاری از خانواده‌ها، حتی بدون وابستگی‌ها و اعتقادات مذهبی و صرفا به دلیل توصیه‌های پزشکی این عمل را بر روی فرزندان پسر خود انجام می‌دهند.

بهترین زمان برای ختنه کردن

ختنه کردن کودکان در سنین نوزادی به علت اینکه نوزاد تحرک کمتری دارد و کمتر در خاطرش میماند و به علت عدم نیاز به بی هوشی عمومی توصیه میشود در بین سه تا شش ماهگی انجام گیرد ، هر چند در نوزادانی که در معاینه آن ها توسط متخصص اورولوژی کوچک بودن سایز آلت ، تورم بیضه ، عدم نزول بیضه و مشکلات دیگر آلت تناسلی وجود داشته باشد این عمل میبایست به تعویق بیافتد.

عمل جراحی ختنه چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد در عمل جراحی ختنه کردن، قرار است تا پوست اضافی که در ناحیه سر آلت تناسلی وجود دارد، جدا شود. اولین کاری که متخصصان اورولوژی  برای این عمل انجام می‌دهند، آن است که محل آلت تناسلی پسر بچه را با مواد ضدعفونی کننده پاک می‌کنند.

گام بعدی بی‌حس کردن آلت تناسلی فرزند شما است. ابزارهای مختلفی برای این کار در اختیار پزشکان است. برخی از پزشکان به وسیله دارو و برخی دیگر به وسیله کرم‌های بی‌‌حس کننده این کار را انجام می‌دهند. البته استفاده از داروهای تزریقی رایج‌تر است.

در انتها به وسیله یک گیره یا حلقه پلاستیکی که روی آلت تناسلی قرار می‌دهند، ختنه‌گاه را جدا می‌کنند. سپس مقداری پماد آنتی‌بیوتیک یا ژل مخصوص روحیه ناحیه جراحی شده در آلت تناسلی قرار می‌دهند و روی آن را با گاز استریل باندپیچی می‌کنند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که آلت تناسلی تا زمان بهبود به پوشک یا لباس نوزاد برخورد مستقیم نداشته باشد.

اگر عمل جراحی ختنه کردن قرار باشد برای کودکان با سن بیشتر انجام شود، ممکن است به تشخیص دکتر از داروی بیهوشی استفاده شود تا کودک به خواب برود؛ چون تحمل درد این عمل معمولا از توان کودکان خارج است. از طرفی زمان این عمل جراحی چیزی در حدود پنج الی ده دقیقه است.

انواع روش‌ های ختنه

ختنه کردن فرزند پسر به دو روش مختلف انجام می‌شود. ممکن است والدین در هنگام تولد نوزادشان استرس داشته باشند که با کدام روش فرزند خود را ختنه کنند. آنچه مسلم است این نکته است که روش مورد استفاده باید با مشورت پزشک متخصص تعیین شود. این دو روش برای ختنه عبارتند از:

ختنه به روش جراحی یا سنتی

ختنه به روش جراحی و سنتی

در میان پزشکان این روش، به روش سنتی نیز شناخته می‌شود. در جراحی پزشک پوست دور کلاهک آلت تناسلی را به کمک تیغه جراحی جدا می‌کند. پس از اتمام این کار اقدام به بخیه زدن محل بریدگی می‌کند. البته در این روش تا قبل از اینکه کار بخیه زدن به طور کامل انجام شود، مقداری خون‌ریزی در محل ختنه‌گاه رخ می‌دهد. همچنین پس از بخیه کردن باید به دقت از آن ناحیه مراقبت کرد تا دوباره دچار خون‌ریزی نشود. در فرآیند مراقبت از کودک نیز در طول دوره بهبود آلت میبایست پاسنمان گردد.  چون ممکن است ناحیه ختنه شده آسیب ببیند. شاید زمان بهبود ناحیه ختنه شده با این روش مقداری طولانی باشد.

ختنه به روش حلقه

ختنه به روش حلقه

یک روش دیگر که نیازی به پانسمان ندارد، روش حلقه است. در این روش پزشک یک حلقه تنگ به دور آلت تناسلی کودک می‌اندازد. حلقه از یک طرف به نخ متصل می‌شود تا هم بتوان آن را کنترل نمود و بتوان محکم کرد. هدف از این کار آن است که مانع از رسیدن خون به بخش بالایی آلت تناسلی کودک شویم. به این صورت با گذر 5 روز الی یک هفته ناحیه پوست سر آلت کودک خشک می‌شود و خود به خود جدا می‌شود. در این روش چون نیازی به پانسمان نیست، پس می‌توان کودک را پوشک نیز کرد. البته این روش ختنه کردن ممکن است باعث ایجاد عفونت در آلت تناسلی نیز شود. همچنین ممکن است پس هفت روز ناحیه ختنه‌گاه جدا نشود که در این شرایط باید پزشک متخصص نظر بدهد که چه کار باید کرد. لازم به ذکر است اگر کودک شما بزرگتر از یک سال دارد، معمولا پزشکان از این روش استفاده نمی کنند.

مراقبت‌های بهداشتی پس از ختنه کردن کودک

محل ختنه شده آلت تناسلی کودک شما معمولا بعد از پنج الی هفت روز بهبود می‌یابد. محل ختنه شده را در طول این مدت باید فقط با آب گرم و صابون شستشو دهید. باید سعی کنید هر مرتبه که پوشک بچه را عوض می‌کنید، باند گاز که در محل ختنه شده بسته‌اید را نیز تعویض کنید. در هر بار تعویض باند گاز ،‌ مقداری ژل مخصوص روی این ناحیه بمالید. ممکن است در یک یا دو روز ابتدایی محل ختنه شده کمی قرمز و کبود به نظر برسد اما جای نگرانی نیست. با رعایت نکات بهداشتی این مشکل برطرف خواهد شد. فقط سعی کنید دستورات بهداشتی را به دقت در این ایام انجام دهید.

در مواردی که کودک در سنین بالاتر ختنه می‌شود، کار مراقبت‌ها مقداری بیشتر است. باید به مدت دو تا سه روز از هر گونه فعالیت شدید بدنی خودداری کنند و ترجیحا در خانه بمانند. به خصوص در 24 ساعت ابتدایی که باید مقدار زیادی آب و مایعات دیگر بنوشند. توصیه می‌شود که در روز اول ختنه کردن نیز تا دو ساعت و در چند مرتبه هر بار به مدت 10 الی 20 دقیقه روی محل ختنه شده یخ بگذارید. همچنین باید لباس‌های گشاد به تن کنند تا ترجیحا به محل ختنه شده برخورد نکند. این کارها باید تا زمانی که پزشک متخصص اورولوژی توصیه می‌کند، ادامه داشته باشد.

همچنین در صورتی که دکتر متخصص ، دارو یا آنتی‌بیوتیک خاصی را تجویز کرد، باید آن را مصرف کنند. در صورتی هم که کودک احساس درد کند، نباید بدون مشورت پزشک اقدام به کار خودسرانه‌ای بکنند. در خصوص کودکانی که در سنین بالاتر کار ختنه کردن را انجام می‌دهند،‌ توصیه می‌شود حداقل به مدت یک هفته شنا نکنند. همچنین به مدت سه هفته از دوچرخه‌سواری و بازی‌های مشابه آن نیز خودداری کنند. فعالیت‌های سخت بدنی مانند دویدن نیز بین یک ماه تا شش هفته برای آنها ممنوع است.

در صورتی که پس از ختنه کردن هر یک از عارضه‌های تب ، خون ریزی ، بوی نامطبوع در ناحیه ختنه شده آلت تناسلی و تاول زدن برای کودک به وجود آمد، باید به نزد متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

فواید ختنه از نظر پزشکی

در پسر بچه هایی که دچار عفونت ادراری یا برگشت ادرار یا عفونت های ناحیه تناسلی هستند ختنه اکیدا توصیه میشود. در علم پزشکی ثابت شده است که انجام ختنه میتواند خطر ابتلا به سرطان آلت را کاهش دهد. همچنین در مردانی که ختنه شده اند احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند ایدز کمتر است.

شواهد و یافته‌های تجربی و پزشکی ثابت کرده است که ختنه نوزادان پسر دارای فوایدی است که عبارتند از:

1- کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی ادراری
2- کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی در مردان
3- محافظت از مردان در برابر سرطان آلت تناسلی و کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در شریک جنسی مرد
4- پیشگیری از التهاب گلنس و بالانوپوستیت
5- پیشگیری از فیموز و پارافیموز (ناتوانی در جمع کردن پوست ختنه‌گاه در سنین بالا)
6- راحت‌تر شدن کار نظافت آلت تناسلی

عوارض و خطرات بسیار نادر در خصوص ختنه کردن

ختنه کردن نیز مانند هر عمل جراحی دیگری که انسان در طول زندگی خود انجام می‌دهد،‌ دارای خطرات و ریسک‌های احتمالی است. برخی از این خطرات عبارتند از:

1- احساس درد در ناحیه ختنه شده تا مدتی ( به خصوص در سنین بالاتر)
2- عفونت و خون‌ریزی در محل ختنه در اثر رعایت نکردن نکات مراقبت بهداشتی پس از ختنه کردن
3- احتمال التهاب دهانه آلت تناسلی
4- خطر آسیب به آلت تناسلی مرد در صورت عدم توجه کافی پزشک معالج

کلام پایانی

باید بدانید که اگر قرار است فرزند خود را ختنه کنید،‌ هر چه این کار در ماه های ابتدایی تولد او انجام شود، به مراتب بهتر است و کودک شما متحمل درد کمتری خواهد شد. سعی کنید در خصوص مراقبت‌های بهداشتی پس از ختنه شدن فرزندتان نیز با متخصص اورولوژی مشورت نمایید. به این ترتیب می‌توانید بخش عمده‌ای از عوارض احتمالی که ممکن است در این کار برای فرزند شما به وجود بیاید را برطرف کنید.

شما میتوانید برای مشاوره و ختنه فرزندان خود با هر یک از متخصصین اورولوژی ما ( دکتر علیرضا رضایی و یا دکتر محمد محسن مظلوم فرد )  در کلینیک اورولوژی یوروطب به صورت آنلاین با کلیک به روی ویزیت آنلاین و یا جهت کسب نوبت جهت مراجعه به مطب با کلیک به روی نوبت دهی آنلاین اقدام نمایید. لازم به ذکر است شما میتوانید برای مشاهده نمونه های ختنه انجام گرفته در کلینیک اورولوژی یوروطب به صفحه اینستاگرام یوروطب مراجعه نمایید.

23 فوریه 2021

سنگ کلیه

سنگ کلیه

سنگ کلیه ، یکی از موضوعات آزاردهنده ای است که با تشکیل در بدن انسان ، ناراحتی های زیادی را به وجود می آورد. مانند هر بیماری دیگری ، سنگ کلیه هم روشهای درمانی مخصوص به خودش را دارد. اگر نگران مواجهه با سنگ کلیه هستید، در این نوشته همراه ما باشید تا با عوامل موثر در شکل گیری سنگ کلیه و درمان سنگ کلیه آشنا شوید.

شما همواره میتوانید با متخصصین اورولوژی ( دکتر علیرضا رضایی و دکتر محمد محسن مظلوم فرد ) در کلینیک اورولوژی یوروطب به صورت آنلاین با کلینیک به روی ویزیت آنلاین مشاوره دریافت نمایید و یا برای حضور در مطب با کلیک به روی نوبت دهی آنلاین ، زمان مورد نظر خود را انتخاب و رزرو نمایید.

سنگ کلیه

سنگ کلیه چیست؟

کلیه ها، اولین بخش از سیستم دفع ادرار در انسان هستند که در دو طرف بدن قرار دارند. وظیفه اصلی کلیه ها، جدا کردن مواد اضافی و سموم از خون است که آنها را به همراه آب از بدن خارج می کند. وقتی غلظت مواد اضافی، املاح و نمک در کلیه ها زیاد شود، به شکل رسوبات سخت یا سنگهای کوچک در می آیند که در هر قسمت از کلیه و دستگاه دفع ادرار ممکن است رسوب کنند و به حرکت در بیایند. حرکت سنگ کلیه در مسیر دستگاه دفع ادرار یعنی از کلیه و مثانه دردناک است و به فرد، فشار زیادی می آورد؛ زیرا دستگاه دفع ادرار برای دفع ادرار و مایعات است.

سنگ کلیه چگونه به وجود می آید؟

وقتی غلظت بعضی از مواد در بدن زیادی می شود، این مواد به شکل بلور یا رسوب در می آیند و در کنار هم، شکل و شمایل یک سنگ را به وجود می آورند. با زیاد شدن موادی مثل کلسیم ، اُگزالات و اسید اوریک در ادرار، سنگ کلیه تشکیل می شود. در حالت عادی، در کلیه های انسان، موادی وجود دارد که از چسبیدن مولکولهای مواد به هم و تشکیل بلور پیشگیری می کنند؛ اما با اختلال در میزان این مواد طبیعی، سنگ و رسوبات در کلیه ها تشکیل می شوند و سنگ کلیه تولید می شود!

درد کلیه
دلایل به وجود آمدن سنگ کلیه در انسان

معمولا نمی توان تشکیل سنگ کلیه در کلیه ها را به یک دلیل مشخص محدود کرد. مجموعه ای از عوامل هستند که در تشکیل سنگ کلیه تاثیر دارند. مثلا بی تحرکی می تواند یکی از دلایل به وجود آمدن سنگ کلیه باشد؛ زیرا سرعت رسوب املاح سنگین را بیشتر می کند. به طور کلی می توان دلایل به وجود آمدن سنگ کلیه را این عوامل دانست:

 • عوامل ارثی و ژنتیک
 • بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون بالا
 • اضافه وزن شدید و چاقی
 • نخوردن آب به میزان کافی
 • رژیم غذایی پر از شکر یا نمک
 • عدم دریافت کلسیم کافی
 • نوشیدن انواع نوشابه های صنعتی و شیرین
 • مصرف بیش از حد پروتئین حیوانی
 • خوردن بیش از حد چای، شکلات، مغزها و سویا به دلیل وجود «اگزالات» بالا
 • زندگی در مناطق کوهستانی یا مناطق حاره
 • مصرف سیگار
سایز سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه

از نظر نوع و جنس مواد اولیه، سنگ کلیه را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

 • سنگ کلیه ناشی از رسوب اگزالات کلسیم: در غالب موارد، زیاد بودن کلسیم باعث به وجود آمدن سنگ کلیه می شود. سنگهای کلسیمی به دلیل رسوب اُگزالات کلسیم تشکیل می شود. اگزالات در چای، شکلات، سویا، برخی سبزیجات مثل اسفناج و ریواس وجود دارد. البته به غیر از خوراکی ها، اگزالات به صورت طبیعی در کبد تولید می شود. گاهی اوقات هم جراحی روده و مصرف مقدار زیادی ویتامین د باعث افزایش غلظت اگزالات و کلسیم در بدن می شود.

 • سنگ کلیه بر اثر رسوب فسفات کلسیم: گاهی اوقات زیاد بودن فسفات کلسیم باعث به وجود آمدن سنگ کلیه در انسان می شود. این سنگها هم جزو سنگهای کلسیمی هستند. با تغییر در سوخت و ساز بدن، خوردن داروهای ضدصرع و میگرنهای شدید، بدن در معرض تشکیل این مدل سنگ کلیه قرار می گیرد.

 • سنگ کلیه با تجمع اسید اوریک: وقتی مایعات کمی به بدن فرد برسد، املاح نمی توانند از بدن خارج شوند و روی هم جمع می شوند. خوردن غذاهای سرشار از پروتئین هم باعث افزایش اسید اوریک خون می شود و با رسوب این ماده، سنگ کلیه اسید اوریکی به وجود می آید. افراد مبتلا به نقرس هم به دلیل بالا بودن اسید اوریک خونشان، در معرض ابتلا به این مدل سنگ کلیه هستند.

 • سنگ کلیه بر اثر عفونت دستگاه ادراری: وقتی در دستگاه ادراری، عفونت به وجود می آید، سنگ کلیه تشکیل می شود. این سنگها، معمولا اندازه بزرگی دارند؛ اما علائم زیادی به همراه ندارند. این مدل سنگهای کلیه به سرعت بزرگ می شوند ولی از جای خود حرکت نمی کنند.

 • سنگ کلیه در اثر مشکلات ژنتیکی: گاهی اوقات سنگ کلیه در اثر اختلال ژنتیکی خاصی به وجود می آید. در این اختلال ژنتیکی، ماده ای به نام «سیستین» بیش از حد معمول از طریق ادرار دفع می شود. در نتیجه دفع سیستین، سنگ سیستینی به وجود می آید.

 • سنگ کلیه در اثر پرکاری غده پاراتیرویید: اگر غده پاراتیرویید بیش از حد فعال باشد، سنگ کلیه به وجود می آید و تنها راه درمان هم جراحی غده پاراتیرویید است.

تشخیص به موقع سنگ کلیه

اگر از تشکیل سنگ کلیه و حرکت آنها در بدنتان می ترسید، بهترین راه این است که به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا سنگ کلیه شما به موقع تشخیص داده شود و سنگ کلیه به شما آسیب جدی وارد نکند. در صورتی که زود به وجود سنگ کلیه در بدنتان پی برده شود، راه درمان این مشکل هم آسان تر و سریعتر انجام خواهد شد. 

با استفاده از خدمات آنلاین کلینیک اورلوژی یوروطب ، شما می توانید خودتان انتخاب کنید که به صورت آنلاین ویزیت شوید یا اینکه برای گرفتن نوبتهای حضوری، روز و ساعت مناسب را انتخاب کنید.

پزشکان یورو طب، جزو بهترین متخصصان اورولوژی در ایران هستند. دکتر رضایی و دکتر مظلوم فرد با داشتن رزومه ای قوی، قادر به تشخیص و درمان انواع بیماریهای مرتبط به دستگاه دفع ادرار از قبیل سنگ کلیه، سنگ مثانه ، بی اختیاری ادرار، عفونت دستگاه تناسلی ، سرطان دستگاه ادراری و… هستند.

شما میتوانید برای دریافت مشاوره آنلاین با کلیک به روی ویزیت آنلاین و برای رزرو اینترنتی نوبت ملاقات حضوری با کلیک به روی نوبت دهی اینترنتی اقدام نمایید.

پیشگیری از تشکیل سنگ در کلیه با رژیم غذایی
چگونه با استفاده از یک رژیم غذایی سالم از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنیم؟
 • آب به مقدار فراوان بنوشید. هرچه آب بیشتری بنوشید، مواد سمی و املاح سریعتر از بدن شما دفع می شوند و فرصتی برای ته نشین شدن و رسوب کردن در کلیه را پیدا نخواهند کرد؛ پس به قدری آب بنوشید که ادرار شما زرد کمرنگ شود.
 • تحرک داشته باشید. جالب است بدانید که احتمال بروز سنگ کلیه در افراد چاق و کم تحرک بیشتر است! پس اگر نمی خواهید کلیه های شما سنگ داشته باشند، فعالیت بدنی را به زندگیتان بیاورید. با پیاده روی، یوگا، دویدن و انواع ورزشهای دیگر، بدنی قوی و سالم داشته باشید و به املاح داخل بدنتان، اجازه رسوب بستن و تشکیل سنگ کلیه را ندهید!
 • مواد دارای اُگزالات را به اندازه مصرف کنید. برای پیشگیری از شکل گیری سنگهای اگزالاتی، خوردن چای، چغندر، شکلات، مغزها، اسفناج، ریواس، سویا و دیگر منابع این ماده را به حداقل برسانید.
 • مواد حاوی کلسیم را زیاد مصرف نکنید. شیر، ماست، کلم بروکلی، لوبیا، بادام، انجیر و ماهی سالمون از جمله منابع کلسیم هستند. اگر برای رساندن کلسیم به بدنتان، به فکر خوردن قرص کلسیم افتاده اید، حتما با پزشک مشورت کنید؛ زیرا افراط در خوردن قرص کلسیم هم می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود!
 • خوردن نمک و پروتئین های حیوانی را به حداقل برسانید. اگر مدام نمک و گوشت قرمز می خورید، باید بدانید که در حال بالا بردن اسید اوریک در خونتان هستید و همین موضوع احتمال ایجاد سنگ در کلیه و مثانه را افزایش می دهد!
جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

برای پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه ، ممکن است متخصص اورولوژی برای شما داروهای خاصی را تجویز کند تا میزان دفع نمکها و مواد معدنی از طریق ادرارتان را بیشتر کند. خوردن داروهای ضد رسوب باید طبق نظر متخصص اورولوژی باشد و به هیچ عنوان ، بدون راهنمایی متخصص اورولوژی این کار را انجام ندهید. شما میتوانید به صورت آنلاین با متخصصین اورولوژی کلینیک اورولوژی یوروطب مشاوره دریافت نمایید، همین حالا اقدام کنید.

علائم ابتلا به سنگ کلیه

ممکن است همین حالا هم در کلیه شما سنگ وجود داشته باشد؛ اما شما متوجه حضورش نشده باشید! این موضوع از نظر علمی واقعیت دارد. زیرا سنگ کلیه در ابتدای مراحل شکل گیری، در یک جا ثابت می ماند و هیچ نشانه ای ندارد. با حرکت کردن سنگ و جا به جا شدن آن است که درد و ناراحتی شروع می شود. با هر حرکت کوچک سنگ در میزنای، درد زیادی برای فرد به وجود می آید.

میزنای، لوله ای است که کلیه را به مثانه وصل می کند و برای همین است که بسیار نازک است. وقتی سنگ در این مسیر تکان می خورد، شدت و نوع درد هم تغییر می کند؛ در نتیجه ممکن است همه این علائم را با هم داشته باشید. از شایع ترین نشانه های ابتلا به سنگ کلیه می توان به این موارد اشاره کرد:

 • دفع ادرار به همراه سوزش
 • رنگ قرمز، صورتی یا قهوه ای ادرار
 • ادرار تیره و بدبو
 • حالت تهوع و استفراغ
 • احساس مداوم پر شدن مثانه و دفع ادرار
 • کم شدن حجم ادرار و بیشتر شدن نوبتهای دفع ادرار نسبت به حالت عادی
 • تب و لرز در صورت وجود نشانه های عفونت
 • درد در پهلو و پشت بدن 

هر زمان این علائم را داشتید، سریعا نوبت بگیرید و خود را به پزشک متخصص نشان دهید. با گرفتن نوبت اینترنتی از کلینیک تخصصی یورو طب، می توانید سنگ کلیه را در مراحل اولیه درمان کنید و جلوی پیشروی آن را بگیرید.

روش درمان سنگ کلیه

وقتی به پزشک متخصص اورولوژی ( بیماری های مجاری ادرار ) مراجعه کنید، ابتدا متخصص اورولوژی برای شما آزمایش خون و آزمایش ادرار می نویسد. با آزمایش خون ، سطح کلسیم و اسید اوریک در خون شما مشخص می شود. با آزمایش ادرار هم میزان املاح و نمک ادرار شما ارزیابی می شود. به علاوه انجام رادیولوژی ، سونوگرافی و سی تی اسکن از کلیه ها نیز برای بررسی وجود سنگ کلیه و اندازه سنگها نیاز است.

وقتی وجود سنگ کلیه و اندازه آن مشخص شد، متخصص اورولوژی ، باتوجه به اندازه سنگ ها ، جنس سنگ و محل قرار گیری سنگ ها ، روش درمانی خاصی را انتخاب می کند. اگر سنگ کلیه کوچک باشد، نیازی به سنگ شکن و درمانهای تهاجمی نیست و می توان با نوشیدن دو تا سه لیتر آب به صورت روزانه، خوردن داروهای مسکن و خوردن داروهای شل کننده عضلات میزنای ، سنگ کلیه ریز را دفع کرد. اگر سنگ کلیه کوچک باشد، دفع آن برای بیمار کار خیلی سختی نخواهد بود؛ اما اگر اندازه سنگ کلیه بزرگ باشد، دفع آن بسیار غیرقابل تحمل می شود و ممکن است با عفونت و خونریزی همراه باشد. به همین دلیل است که پزشک متخصص، ابتدا اندازه سنگ کلیه را کوچک می کند تا قابل دفع شود.


با توجه به اندازه و محل قرارگیری سنگ کلیه درمان آن به سه دسته تقسیم میگردد:

روش درمان سنگ کلیه کوچکتر از 6 الی 7 میلی متر

برای درمان این نوع سنگ ها در کلیه ، متخصص اورولوژی درمان خاصی را در نظر نگرفته اند و تنها  با تجویز دارو سعی بر مهار و دفع سنگ دارند.

روش درمان سنگ کلیه 7 الی 15 میلی متر

در این روش توصیه پزشکان سنگ کلیه بیرون اندامی یا همان ESWL  میباشد

روش درمان سنگ کلیه بیش از 15 میلی متر

درصورت مشاهده سنگ های بیش از 15 میلی متر در کلیه و یا سنگ های متعدد در کلیه ، پیشنهاد متخصص اورولوژی روش جراحی یا همان PCNL ( سوراخ کردن از پهلو و خارج کردن سنگ از آن ناحیه )

درمان سنگ کلیه به روش لیزر ( RIRS )

در این روش که به تازگی مرسوم شده است سنگ را با استفاده از لیزر در داخل لوله کلیه به قطعات کوچکتر برای دفع راحت تر آن تبدیل مینمایند. معمولا این روش برای بیماران با شرایط خاص پیشنهاد میشود.

شما میتوانید با متخصصین اورولوژی ( دکتر علیرضا رضایی و دکتر محمد محسن مظلوم فرد ) در کلینیک اورولوژی یوروطب به صورت آنلاین با کلینیک به روی ویزیت آنلاین مشاوره دریافت نمایید و یا برای حضور در مطب با کلیک به روی نوبت دهی آنلاین ، زمان مورد نظر خود را انتخاب و رزرو نمایید.

02 فوریه 2021

تبخال تناسلی

چنانچه نیاز به مشاوره در رابطه با درمان تبخال تناسلی دارید، میتوانید با متخصصین اورولوژی ما در کلینیک اورولوژی یوروطب به صورت آنلاین با کلیک به روی ویزیت آنلاین و یا به صورت حضوری با کلیک به روی نوبت دهی آنلاین در تماس باشید

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک نوع عفونت است که از راه جنسی منتقل می‌شود وتوسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود.
اصلی ترین راه گسترش ویروس تماس جنسی می‌باشد .
البته بعد از ابتلا به عفونت، ویروس در بدن شما خاموش می شود ولی می تواند چندین بار در سال دوباره فعال شود.

تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی

معمولا اولین علامت هرپس یا همان تبخال تناسلی بروز التهاب های خارش دار یا دردناک در پوست می‌باشد که همانند تاول یا زخم نمایان می‌شوند پس اگر در ناحیه تناسلی خود متوجه هرگونه جوش یا تاول شدید فورا به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود .

پادکست صوتی معرفی بیماری تبخال تناسلی

تشخیص علائم اولین ابتلا به عفونت

بیشتر افرادی که به دنبال تماس مستقیم (رابطه جنسی با شخص مبتلا به عفونت ) دچار حمله اولیه می‌شوند پس از گذشت ۱الی ۲ هفته متوجه علائم خواهند شد .
در طول این زمان ویروس درون سلول ها تکثیر شده تا زمانی که بیماری بروز می‌کند ،البته بسیاری از افراد متوجه اولین بروز بیماری نخواهند شد زیرا بیماری می‌تواند بسیار خفیف بوده و علائم بسیار کوچک باشند و غیر قابل تشخیص .
بروز عفونت معمولا با خارش و احساس قلقلک آغاز سپس زخم نمایان شده و مدتی بعد به زخم باز تبدیل می‌شود ،همانطور که بروز بیماری پیشرفت می‌کند زخم ها بهبود یافته بدون اینکه اثری از جای آنها باقی بماند .

برخی بیماران مبتلا به عفونت دچار سردرد ،تب و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن میشوند. امکان دارد بروز اولیه برای هفته ها ادامه پیدا کند و مدت زمان زیادی طول بکشد تا بهبود یابد ،لازم به ذکر است ویروس تا زمانی که چیزی سبب حمله ی مجدد آن شود خاموش خواهد شد.
معمولا بروز های بعدی که بعد از بروز اول رخ میدهند تمایل دارند که جدیت کمتری داشته باشند،مبتلایان معمولا چگونگی تشخیص علائم اولیه تبخال تناسلی را می اموزند که به آنها اجازه می‌دهد درمان های ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را شروع کنند و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنند.

علائم اولیه تبخال تناسلی

🔹 حساس درد در عضلات
🔹 تب و علائم شبیه انفولانزا
🔹 ادرار دردناک
🔹 تهوع و احساس بیماری
🔹 قلقلک، سوزش یا خارش ناحیه ای که در آن زخم ایجاد شده است

بعد از ابتلا به سوزش و خارش یک یا چند خوشه زخم های کوچکی (که می‌توانند در نواحی مختلفی ایجاد شوند )ایجاد می‌شوند که معمولا دردناک هستند و با مایع کدر رنگی پر شده اند

معمولا تبخال تناسلی بر روی کدام نواحی بوجود میاید ؟

در آقایان تبخال های تناسلی می‌توانند بر رو و یا درون آلت تناسلی ، روی کیسه بیضه ، کشاله ران و روی ران ، اطراف مقعد و باسن بوجود بیایند.

در خانم ها نیز تبخال های تناسلی می‌توانند درون واژن ، روی لب های مهبل ،ران و کشاله ی ران ‌‌همچنین اطراف مقعد و باسن بوجود بیایند .

این ویروس در خانم ها بیشتر سبب علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن و ترشحات غیرطبیعی واژن میشود. که زخم های درون واژن میتوانند تا سه هفته باقی بمانند، قبل از اینکه خود به خود بهبود یابند. التهاب گردن رحم یکی از علائم معمولا شایع تبخال تناسلی در خانم ها است.

انتقال این ویروس نوع بسیار نادری هم دارد که تنها زمانی اتفاق می افتد که ویروس در حالت بسیار فعالی باشد مانند زمانی که زخم ها وجود دارند یا در حال ایجاد شدن هستند . این انتقال از طریق ارتباط و فعالیت جنسی نظیر سکس دهانی اتفاق می افتد که ممکن است تبخال تناسلی روی دهان، زبان، لب ها و دیگر اندام های بدن به وجود بیاید.

علائم تبخال تناسلی برگشتی

بعد از اولین بروز معمولا علائم با شدت کمتر و روزهای کمتری ادامه پیدا میکنند،در بعضی مواقع بین‌ ۵ تا ۱۰ روز که البته بستگی دارد به این که چه زمانی مصرف دارو های ضد ویروس شروع شوند . درمان اولیه در بهترین حالت 24 ساعت بعد از بروز اولین علائم شروع میشود و میتواند علائم را بعد از چند روز کوتاه از بین ببرد.

قابل توجه ترین علامت تبخال تناسلی مزمن احساس خارش و قلقلکی است که 12 تا 24 ساعت قبل از ایجاد زخم تجربه میشود. این بهترین زمان برای شروع درمان است.
تبخال به ندرت باعث تب و علائم مانند آنفولانزا میشود

سوالات متداول

چند مرتبه امکان بروز تبخال وجود دارد ؟

لازم به ذکر است تکرر بروز تبخال های تناسلی بستگی به سیستم ایمنی بدن شما دارد.دلیل اینکه چرا برخی از افراد فقط یکبار بروز در طول سال را تجربه می‌کنند اما برخی افراد دیگر بیشتر بروز دارند مشخص نیست .
با این حال یک سیستم ایمنی سالم تمایل دارد که ویروس را در حالت خاموش نگه دارد.

چگونه از ابتلا به تبخال تناسلی پیشگیری کنیم ؟

دوری کردن از مصرف الکل و استرس و همچنین رعایت رژیم غذایی سالم می‌تواند از تضعیف سیستم ایمنی بدن جلوگیری کند .
آفتاب سوختگی در برخی از افراد سبب ابتلا به تبخال شناسایی شده است .
شما باید به دنبال این موضوع باشید که چه پیش زمینه هایی باعث بروز تبخال در شما میشود، تا بتوانید از بروز تبخال تناسلی در آینده جلوگیری کنید.

تعداد بروز و علائمی که تبخال ایجاد میکند وابسته به نوع ویروسی است که شما به آن مبتلا شده اید. بیمارانی که به ویروس هرپس 1 (HSV1) مبتلا هستند بیشتر بروز نواحی بالاتر از کمر را سبب میشود، و حملات کمتر و علائمی با شدت کمتر از هرپس 2 (HSV2) دارد، ویروسی که معمولا تبخال تناسلی را ایجاد میکند.

روش های درمان تبخال تناسلی

تاکنون هیچ درمان قطعى برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما با استفاده از دارو می‌توان علائم و‌خطر انتقال ویروس به دیگران را کاهش داد ،همچنین با استفاده از کاندوم می‌توان تا حدودی از گسترش عفونت تبخال تناسلی جلوگیری کرد .

درمان با داروهای ضدویروسی تجویزی :

🔹 شدت و مدت علائم در شیوع های مکرر را کم می‌کنند .
🔹 کمک می کنند زخم‌ها زودتر از معمول ناپدید شوند .
🔹 امکان عود را کم می‌کنند .
🔹 احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم می‌کنند .

داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:
 آسیکلوویر (زوویراکس)
والاسیکلوویر ( والترکس )

07 ژانویه 2021

روش هاى درمان زگیل تناسلی

چنانچه نیاز به مشاوره در رابطه با درمان زگیل تناسلی دارید، میتوانید با متخصصین اورولوژی ما در کلینیک اورولوژی یوروطب به صورت آنلاین با کلیک به روی ویزیت آنلاین و یا به صورت حضوری با کلیک به روی نوبت دهی آنلاین در تماس باشید

روش هاى درمان زگیل تناسلی

پرتکرار ترین سوالی که بیماران مبتلا به زگیل تناسلی میپرسند این است که بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی چیست ؟

ما در این مقاله شما را با انواع روش هایی که شما را کمک خواهد کرد تا زگیل خود را از بین ببرید آشنا خواهیم کرد. شما میتوانید برای آشنایی با زگیل تناسلی و ویروس HPV با کلیک به روی زگیل تناسلی به صفحه مربوطه هدایت شوید.

مدت زمان مطالعه این مقاله  8 دقیقه ⏱️میباشد. شما پس از مطالعه این مطلب میتوانید بهترین روش درمان زگیل تناسلی را انتخاب نمایید.

زگیل تناسلی

امروزه روش های زیاد و مختلفی برای درمان این ویروس مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته شده و در موارد مختلف روش های مختلفی ارائه شده است 

از رایج ترین این روش ها می‌توان به موارد رو به رو اشاره کرد:

 
 • کرم های موضعی
 • درمان ضایعه با استفاده از کرایوتراپی (فریزکردن)
 • عمل جراحی
 • درمان با اسید
 • از بین بردن زگيل با استفاده از کوتر

برای پاسخ به این سوال که کدام یک از روش ها برای از بین بردن زگیل بهتر است لازم است که با انواع این روش های درمان بیشتر آشنا شوید:

درمان زگیل تناسلی با کرم های موضعی:

از جمله ی این موارد می توان به کرم ایمیکویمود (Imiquimod) ، ژل پودوفیلیکس و پماد سین کاتچین ها نام برد.

سین کاتچین ها

پماد سین کاتچین ها، از عصاره ی چای سبز ساخته می شود. پماد سین کاتچین ١٥٪‏  را 3 بار در روز و به مدت بیش از 16 هفته بر روی زگیل ها بمالید. هنگامی که پماد بر روی سطح  پوست قرار دارد، از هرگونه تماس جنسی اجتناب کنید. برای درمان زگیل ناحیه تناسلی با کرم آنرا در یک ناحیه ی مرطوب و یا در یک نقطه ای که پوست ها با هم در تماس اند (چین های بدن) قرار دارند، کرم یا پماد که به طور مستقیم بر روی آن ها قرار داده تا بهترین نتیجه را بگیرید.

ایمیکویمود

ایمیکویمود کرمی است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن به کار می رود. کرم ایمیکوییمود ٥٪‏ را شب ها قبل از خواب به سطح پوست ناحیه تناسلی بمالید و این درمان را 3 بار در هفته و به مدت 16 هفته ادامه دهید. کرم ایمیکوییمود ٣.٧٥٪‏ را هرشب استعمال کنید. باید در هر دو حالت فوق، ناحیه ی مورد نظر را  6 تا 10 ساعت بعد از استفاده از کرم با آب و صابون شستشو دهید. همچنین در طول دوره ی درمان با ایمیکوییمود از برقراری رابطه ی جنسی خودداری کنید زیرا که وجود این کرم بر روی پوست می تواند اثر کاندوم ها و دیافراگم را تضعیف کند.

ژل پودوفیلاکس

رزین پودوفیلاکس و پودوفیلین، ژل هایی هستند که برای از بین بردن زگیل تناسلی طراحی شده اند. پس از استعمال این ژل ها، صبر کنید تا منطقه ی مورد نظر به صورت طبیعی خشک شده سپس می توانید لباس بپوشید.
استفاده از ژل پودوفیلاکس برای درمان زگیل های گردن رحم، واژن یا کانال مقعد توصیه نمی شود. چنانچه از این ژل به مقدار زیادی استفاده می کنید و یا پس از استعمال آن اجازه ی خشک شدن به آن را نمی دهید، ممکن است ژل با دیگر نواحی تماس یافته و عوارض جانبی آن گسترش یابد. به خاطر وجود چنین خطراتی ، دیگر استفاده از این روش درمانی را توصیه نمی شود.

درمان زگیل تناسلی به روش کرایوتراپی

کرایوتراپی به روشی گفته می‌شود که در آن پزشک با استفاده از نیتروژن مایع و یک اپلیکاتور پنبه ای یا دستگاه خاصی به نام پروب کرایو ضایعه ها یا همان زگیل ها را فریز می‌کند ،در این روش سرما به مدت ۱۰ الی ۲۰ ثانیه بر روی ضایعه اعمال میگردد.

در برخى موارد که بیمار دارای زگیل های زیاد و ضایعه های بزرگ می‌باشد معمولا پزشک قبل از انجام کرایوتراپی ناحیه مشخص را با استفاده از بی حسی موضعی ،بی حس می‌کند.

جالب است بدانید درصد بالایی از پزشکان فریز کردن زگیل یا همان کرایوتراپی را بهترین روش برای از بین بردن زگیل میدانند.

کرایوتراپی - کلینیک اورولوژی یوروطب
از مزایای انجام کرایوتراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. این روش سرپایی است و نسبت به روش های دیگر کمترین درد و تحریک ناحیه زگیل را بهمراه دارد.
2. معمولا درمان در یک جلسه (تقریبا ۵تا ۱۰ دقیقه)انجام می‌شود و نیاز به تکرار مراجعه به پزشک نیست .
3. باعث پخش شدن زگیل در قسمت های دیگر نمی‌شود.
4. کمترین آسیب را به پوست آلوده میزند.
5. از لحاظ زیبایی بهترین روش به حساب می‌آید.

دستگاه کرایوتراپی
سوال های احتمالی شما درباره مراقبت ها و رعایت های قبل و بعد از کرایوتراپی :
 • حتما قبل از مراجعه برای انجام فریز موهای ناحیه تناسلی خود را اصلاح کنید .
 • احتمالا بعد از انجام کرایوتراپی درد و سوزش کمی خواهید داشت .
 • بعد از کرایو از پماد ذاتی‌ام دهنده هر ۱۲ساعت استفاده کنید.
 • حمام کردن و استفاده از صابون بلامانع می‌باشد .
 • توصیه می‌شود تا بهبود کامل زخم ها هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده شود .
 • بعد از یک هفته از انجام کرایو درمانی جهت بررسی درصد موفقیت حتما به پزشک مراجعه نمایید.

درمان زگیل تناسلی از طریق عمل جراحی

در این روش پس از انجام بی حسی موضعی پزشک با استفاده از چند روش می‌تواند تمام زگیل های شما را طی یک جلسه از بین ببرد. روش های جراحی معمولا به علت ماهیت عود کننده زگیل و همچنین تخریب پوست و بد شکل شدن محل سوزانده شده مورد استقبال بیماران قرار نمیگیرند . لازم به ذکر است در بیشتر جراحی های نیازی به بخیه نمیباشد .

روش های جراحی زگیل تناسلی

1. برش زگیل ها توسط قیچی یا برداشتن آنها توسط تیغ
2. از بین بردن و حذف زگیل ها توسط لیزر
3. سوزاندن زگیل با استفاده از کاتر الکتریکی(روشی که در آن از یک پروب الکترونیکی با ولتاژ پایین استفاده می شود

از بین بردن زگيل با استفاده از کوتر

در برخی موارد زگیل های تناسلی بسیار بزرگ هستند و با روش های دیگر  قابل درمان نمیباشند مانند زگیل هایی که در داخل مقعد و یا مجرای ادراری هستند که در این صورت روش كوتر پیشنهاد می‌شود 
در روش كوتر زگیل ها توسط پزشک سوزانده می‌شود که بر اساس اندازه و میزان زگیل ها از بی حسی و در بعضی موارد بیهوشی نیز استفاده میگردد .در این روش مانند روش های دیگر ممکن است در محل احساس درد  و‌سوزش ایجاد شود که با گذشت زمان برطرف خواهد شد .

دستگاه کوتر
عوارض لیزر زگیل تناسلی ( کوتر )
 • امکان ایجاد زگیل در نواحی دیگر در روش کوتر به علت تبخیر زگیل ( از نظر تعدادی از پزشکان اورولوژی)
 • هزینه بالاتر نسبت به روش کرایوتراپی
کوتر روشی برای درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی توسط اسید

پزشک می تواند برای از بین بردن زگیل ها از تری کلرو استیک اسیدها یا بیکلرواستیک اسید ها استفاده کند.به این صورت که مقدار کمی از این اسید ها را یک بار در هفته بر روی زگیل ها مالیده و اجازه دهید تا خشک گردند.

این روش بهترین روش برای نابودی زگیل هایی است که کوچک و در نواحی مرطوب است و همچنین می تواند در درمان زگیل های نواحی واژن و مقعد نیز استفاده شود.

پادکست آشنایی با درمان زگیل تناسلی

31 دسامبر 2020

زگیل تناسلی

در صورتی که نیاز به مشاوره درباره زگیل تناسلی دارید، میتوانید با پزشکان ما در کلینیک اورولوژی یوروطب به صورت آنلاین با کلیک به روی ویزیت آنلاین و یا به صورت حضوری با کلیک به روی نوبت دهی آنلاین در تماس باشید

زگیل تناسلی چیست؟

بیماری زگیل تناسلی یا مقاربتی (genital warts) که به اشتباه افرادی آن را زیگیل نام می برند از شایع ترین بیماری های عفونی و پوستی است که در گروه بیماری‌های آمیزشی (STD) قرار می‌گیرد.
مهمترین عامل به وجود آورنده ی این بیماری نوعی ویروس DNA دار است که احتمالا آن را با نام HPV یا پاپیلومای انسانی شنیده اید.

راه هاى انتقال زگیل تناسلی

این بیماری از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد و در اثر تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده منتقل می‌شود.
از آنجایی که این بیماری به شدت سرایتی است، معمولا با اولین تماس جنسی سریعاً به بدن فرد منتقل می‌گردد و به دنبال آن زائده‌هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می‌آید.

برای جلوگیری از ابتلا به ویروس HPV ادامه این مطلب را مطالعه نمایید و یا در صورتی که امکان مطالعه این مطب را ندارید به صورت صوتی پادکست معرفی بیماری زگیل تناسلی را گوش داده و اطلاعات خود را در رابطه با این بیماری افزایش دهید.

پادکست صوتی معرفی بیماری زگیل تناسلی

ویروس HPV در نواحی از بدن که در برقراری روابط جنسی درگیری بیشتری دارند میتواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود:

 • زگیل در ناحیه تناسلی که از طریق رابطه جنسی واژینال منتقل و ایجاد می‌شود .
 • زگیل مقعدی که بر اثر رابطه جنسی از طریق مقعد منتقل و ایجاد می‌شود .
 • زگیل تناسلی بر روی لب ها ، داخل دهان ،روی زبان و داخل گلو که ناشی از ارتباط جنسی از طریق دهان است .

البته وجود یکسری عوامل تاثیرگذار باعث می‌شود که بعضی از افراد برای ابتلا به ویروس hpv (زگیل تناسلی) مستعدتر باشند و حتی در بعضی از موارد بدون داشتن ارتباط جنسی به زگیل های تناسلی مبتلا شوند!

عوامل موثر در ابتلا به ویروس hpv یا همان زگیل تناسلی :

⚠️ افراد فعال از نظر جنسی ( افرادی که بیش از یک شریک جنسی دارند )
⚠️ افرادی که اصطلاحا بی بند و بار جنسی هستند و پایبند به اصول اخلاقی نمیباشند
⚠️ افراد در رنج سنی ۱۲ الی ۳۵ سال
⚠️ افرادی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند
⚠️ افراد مصرف کننده نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر
⚠️ افرادی با سیستم ایمنی بسیار ضعیف
⚠️ افرادی که عمل های پیوندی داشته اند و عضو جدیدی دریافت کرده اند
⚠️ افراد مبتلا به انواع سرطان‌ها و عفونت ها
⚠️ نوزادانی که مادرشان مبتلا به ویروس hpv هستند
⚠️ افراد مبتلا به ایدز
⚠️ افراد مبتلا به سایر بیماری های آمیزشی یا STD
⚠️ افرادی که نکات بهداشتی را رعایت نمیکنند
⚠️ افرادی که بیش از اندازه قرص های ضدبارداری استفاده می‌کنند
⚠️ همچنین افرادی که در سنین پایین دارای ارتباط جنسی هستند

نمونه ای از زگیل تناسلی:

برای پخش و مشاهده این ویدیو به روی تصویر کلیک کنید

آیا همه گونه‌های ویروس HPV سرطان‌زا هستند؟

لازم به ذکر است بدانید ویروس HPV دارای ژن ها و تیپ های مختلف است که هرکدام عملکرد متفاوتی نیز به دنبال دارند ،تا به امروز تیپ های مختلفی از این ویروس شناسایی شده است (حدود ۱۰۰ تیپ ) که به طور کلی به دو نوع کم خطر و پرخطر تقسیم می‌شوند :

تیپ کم خطر (Low Risk ) ویروس HPV:

این مجموعه از ویروس HPV عامل شکل‌گیری‌ زگیل‌ واژن (ناحیه تناسلی)، مقعد و دهان و انواع زگیل‌های معمولی در سرتاسر بدن می شوند مانند زگیل‌های عادی روی دست‌ها و پاها و عموما عفونت خاصی را در بر ندارند و مشکل خاصی را بوجود نمیاورند(به ندرت به سرطان تبدیل می‌شوند) و معمولا بعد از گذشت مدت زمان ۱۸ الی ۲۴ ماه خود به خود ناپدید شده و از بین میروند


از انواع کم خطر ویروس HPV می توان به نوع ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۳، ۴۴، ۵۳، ۵۴، ۶۱، ۷۲ و ۷۳ اشاره کرد.

تیپ پرخطر (High Risk ) ویروس HPV:

این مجموعه بسیار موذی از ویروس های HPV علاوه براینکه عامل ایجاد زگیل های تناسلی می‌شوند می‌توانند مشکلات پر خطری را به همراه داشته باشند .
از مهلک ترین بیماری هایی که در اثر این نوع تیپ از ویروس HPV به وجود می‌آید می‌توان به سرطان آلت تناسلی و بیضه ، سرطان دهانه رحم و واژن ، سرطان حتجره ، دهان و زبان ، سرطان مقعد اشاره کرد که سالیانه جان عده ی زیادی را در سرتا سر جهان می گیرد.

از انواع پر خطر ویروس HPV میتوان به نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹،۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸ ، ۵۹ و۶۸ اشاره کرد.

واکسن HPV که با نام واکسن گارداسیل شناخته شده است میتواند بدن شما را در برابر تیپ های شایع ویروس HPV ایمن سازد. ایمن سازی در برابر تیپ های مختلف ویروس HPV بستگی به تزریق نوع واکسن گارداسیل دارد . 
واکسن HPV در سه نوع 2 ظرفیتی ، 4 ظرفیتی ، 6 ظرفیتی عرضه میگردد. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با واکسن HPV ( واکسن گارداسیل ) این مقاله را مطالعه نمایید

 

ویروس HPV تنها باعث ایجاد زگیل تناسلی نمی‌شود بلکه ممکن است بیماری های خطرناکی مانند سرطان را بهمراه بیاورد . از این رو داشتن آگاهی و اطلاعات لازم در مورد این ویروس امری ضروری به شمار می‌رود . شما میتوانید برای مشاوره آنلاین با متخصصین اورولوژی کلینیک ارولوژی یوروطب درباره بیماری زگیل تناسلی با کلیک به روی ویزیت آنلاین و یا برای دریافت نوبت مراجعه حضوری به متخصص اورولوژی به روی نوبت دهی آنلاین مشاوره دریافت نمایید.

با کلیک به روی ” روش های درمان زگیل تناسلی ” به صفحه مربوطه هدایت شده و با مطالعه این مقاله ، بهترین روش درمان را انتخاب نمایید.