14 اکتبر 2021

پروستات و هر آنچه باید درباره اش بدانید

پروستات

پروستات یکی از قسمت های سیستم تولید مثل مردان می باشد که از لحاظ آناتومیکی به اندازه گردو بوده و وظیفه آن تولید مایعی می باشد که برای بقا و زنده ماندن اسپرم ها ضروری می باشد. همچنین این مایع باعث حفاظت از اسپرم ها شده و در بقا نسل بشر بسیار اهمیت دارد. این غده مستعد بیماری هایی نیز می باشد که میتواند بسیار خطرناک و مشکل زا باشد. 

همانطور که اشاره شد پروستات یکی از اجزای سیستم تناسلی مردان می باشد که غده ای است به اندازه گردو بوده  که وظیفه آن ترشح مایعی برای تغذیه و محافظت از اسپرم ها می باشد. این مایع در صورت ایجاد مشکل در پروستات تولید نشده و موجب ایجاد اختلال در تولید مثل می شود. به همین دلیل بررسی و پیشگیری بیماری های پروستات برای افرادی که میخواهند فرزند آوری داشته باشند بسیار مهم و ضروری می باشد.

فهرست مطالب

پروستات

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

معمولا تورم  و بزرگ شدن این عضو از بدن بعد از 40 سالگی اتفاق می افتد  که البته این بیماری ممکن است در سنین پایین تر نیز اتفاق بیفتد. تا به امروز دلیل دقیقی برای این بزرگ شدن مشخص نشده است.   در این بخش به مهمترین دلایل بزرگی این غده اشاره خواهیم کرد:

🔹 بالا رفتن سن و تغییر ماهیت هورمونی مردان بعد از 40 سالگی

🔹 عوامل ارثی: افرادی که در خانواده آنها این بیماری مشاهده شده است  احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری را دارند.

🔹 چاقی

🔹 افراد با بیماری های زمینه ای مانند: بیماری قلبی و دیابت که باعث اضافه وزن و کاهش فعالیت بدنی می شود.

پروستات کجاست؟

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دلایل مبتلا شدن به پروستات :

این غده از لحاظ آناتومیکی در ناحیه ابدومن در قسمت جلوی راست روده و در وسط آلت تناسلی و مثانه قرار دارد. مجاری ادراری از این غده هم عبور میکند و در صورتی که این غده دچار تورم و التهاب شود ممکن است باعث انسداد و تنگی این مجاری نیز شود.

دلایل مبتلا شدن به پروستات :

این بزرگ شدن عموما در مردان بعد از 40 سالگی اتفاق می افتد و با توجه به ناحیه ای که قرار دارد ممکن است باعث ایجاد مشکلات ادراری و تولید مثلی شود. این هیپرپلازی که  به آن BPH نیز می گویند ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

دلایل ارثی: افرادی که این مشکل در مردان خانواده آنها زیاد است معمولا بیشتر به این مشکل دچار می شوند. و یکی از دلایل ایجاد این مشکل بعد از چهل سالگی سابقه فامیلی نیز می باشد.

اضافه وزن: چاقی واقعا مادر تمام بیماری ها محسوب می شود و در خصوص این عضو بدن هم این موضوع صدق می کند. افراد چاق با درصد بالایی بعد از چهل سالگی دچار مشکلات پروستات می شوند. و این مورد اهمیت ورزش و متعادل کردن وزن را برای سلامتی نشان می دهد.

بیماری قند خون: بیماری قند خون یا دیابت یکی از اندیکاسیون های ایجاد بیماری های پروستات در مردان بالای 40 سال می باشد تحقیقات نشان می دهد که افراد بالای 40 سال مبتلا به دیابت بیشتر از سایر افراد به بیماری های پروستات مبتلا می شوند.

کمبود فعالیت بدنی: تحقیقات نشان می دهد که افرادی بیشتر دچار پروستات می شوند که فعالیت بدنی کمی دارند یا اصلا فعالیت بدنی ندارند. به همین دلیل در افراد بالای 40 سال یکی از ریسک فاکتور های ایجاد این بیماری افراد با مشاغل کارمندی و با فعالیت کم و افرادی که ورزش نمی کنند می باشد.

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی :

بیماری های رایج این غده  در افراد  میانسال رخ می دهد ولی در مواقعی این بزرگ شدن ممکن است در سنین بین 20 تا 25 سال هم رخ دهد که دلیل آن ممکن است ارثی، عدم فعالیت، تغییرات ناگهانی هورمونی، هرگونه نارسایی و مشکل بیضه باشد.از علائم بزرگ شدن این غده در جوانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

🔹 بیدار شدن های مکرر در هنگام خواب شبانه برای دفع ادرار و دفع شدن مقدار کم ادرار

🔹 باریک شدن خط دفع ادرار: در این حالت فرد احساس می کند که خط دفع ادرار نسبت به گذشته باریک تر شده است.

🔹 دفع مکرر ادرار در طول شبانه روز: در مشکلات پروستات در جوانان احساس دفع ادرار به صورت مکرر ایجاد شده و هر بار مقدار کمی ادرار دفع خواهد شد.

🔹 احساس پر بودن مثانه بعد از هربار ادرار کردن: فرد مبتلا بعد از هر دفعه ادرار کردن احساس میکند که مثانه کاملا تخلیه نشده و نیاز دارد که دوباره دفع ادرار صورت بپذیرد.

🔹 دفع منقطع ادرار: فرد در هنگام دفع ادرار متوجه قطع و وصل شدن جریان ادرار خواهد شد.

علائم ادراری بزرگ شدن پروستات :

این علائم هم در افراد بالای 40 سال و هم در جوانان در صورت بزرگ شدن این غده ایجاد خواهد شد:

     1- نیاز به ادرار کردن ضروری: که این نیز ممکن است شب فرد را از خواب بیدار کند و یا احساس عدم کنترل ادرار را به فرد بدهد.

     2- احساس عدم خالی شدن کامل مثانه: فرد مبتلا به بزرگی پروستات بعد از هر مرتبه دفع ادرار متوجه خواهد شد که مثانه به طور کامل تخلیه نشده و احساس راحتی همیشگی بعد از دفع ادرار را نخواهد داشت. 

     3- فرد مبتلا در شروع دفع ادرار مشکل خواهد داشت و مکانیسم شروع دفع ادرار  به سختی انجام خواهد شد.

     4- فرد بعد از  شروع به دفع ادرار دچار قطع ناگهانی جریان ادرار خواهد شد. و این جریان ممکن است منقطع باشد یا به طور کلی قطع شود

علائم خطرناک پروستات :

علائمی که به آنها اشاره شد علائم بزرگی خوش خیم این غده می باشد که به راحتی با مراجعه به پزشک قابل درمان می باشد. در این بخش به علائم خطرناکی که در صورت مشاهده سریعا باید به پزشک مراجعه کنید اشاره خواهیم کرد:

❌ دیده شدن خون در ادرار: در این حالت فرد در دفع دچار مشکل شده  و علاوه بر مشکل در دفع  قطرات خون هم در ادرار فرد دیده می شود.

   ❌ از دست دادن وزن بدن بدون دلیل و فعالیت خاص: فرد بدون هیچ تغییری در تغذیه و فعالیت بدنی ممکن است وزن خود را از دست بدهد.

      ❌ احساس خستگی مفرط: احساس خستگی در تمام طول شبانه روز که این خستگی تمام ناپذیر بوده و به صورت دائمی می باشد. 

         ❌ ایجاد مشکلات گوارشی: که این مشکلات بیشتر در بخش روده ها بوده و باعث مختل شدن یا تغییر در عملکرد روده ها خواهد شد.

            ❌ دیده شدن خون در مایع منی: فرد مبتلا به نوع بدخیم تورم پروستات ممکن است در مایع منی خود هم خون مشاهده کند. 

               ❌ در این حالت تکرر ادرار بیشتر در شب ها اتفاق می افتد و باعث بیداری مکرر فرد می شود.

                 ❌ ایجاد مشکل در نعوظ: فرد دچار مشکلات تولید مثلی به ویژه مشکل در نعوظ خواهد شد.

                   ❌ داشتن مشکلات عمومی بزرگی پروستات مانند: تکرر ادرار، دفع شبانه و ضروری و غیره.

                     ❌ درد و سوزش شدید در قسمت پشت بدن، باسن و شانه ها و استخوان های بدن

                       ❌ التهاب پاها و تجمع مایعات در قسمت های انتهایی بدن 

اندازه طبیعی پروستات :

این غده در بدن در کودکی کوچک باقی مانده و در سن 20 سالگی تحت تاثیر هورمون های جنسی رشد کرده و به یک اندازه خاصی می رسد که این اندازه تا سن 40 الی 50 سالگی ثابت باقی می ماند. ولی اندازه طبیعی این غده در یک فرد سالم برابر وزنی حدود ۲۰ الی ۲۵ گرم و حجمی حدود ۳۰ CC و ابعاد آن ۴×۲×۳ سانتی‌متر می باشد. که البته این ابعاد با وزن و جثه فرد ممکن است کمی متفاوت باشد که در این صورت از فرمول حجم پروستات = طول در عرض در ارتفاع در 0.52 در تصویر برداری ام آر آی استفاده می کنند.

روش های تشخیص بیماری پروستات :

برای تشخیص بیماری این غده معمولا بعد از معاینه توسط متخصص اورولوژی از روش های زیر استفاده می شود:

ام آر آی و تصویر برداری

تست PSA: که یک نوع آزمایش هماتولوژی میباشد که در این آزمایش سرطان پروستات و اندازه آن مورد غربالگری قرار میگیرد. 

سونوگرافی: با تشخیص پزشک این روش با استفاده از پروب رکتال انجام شده تا اندازه و قوام پروستات تشخیص داده شود.

نمونه برداری: در صورتی که علائم بیمارو  تشخیص پزشک به سرطان پروستات نزدیک باشد معمولا پزشک دستور بیوپسی و نمونه برداری را خواهد داد تا از تشخیص خود مطمئن شود و سریعا درمان را شروع نماید. 

تشخیص پروستات

سرطان و مشکلات پروستات یکی از شایع ترین بیماری های  مردان می باشد که در صورت نادیده گرفته شدن و عدم رسیدگی ممکن است بسیار خطرناک شود. و حتی زندگی زناشویی فرد را هم تحت تاثیر قرار دهد. مراجعه به مرکز درمانی مناسب و با کادر مجرب برای این بیماری بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد زیرا که با تشخیص سریع، این بیماری به راحتی و بدون هزینه اضافی قابل درمان میباشد. کلینیک اورولوژی یوروطب با وجود متخصصین اورولوژی باسابقه و داشتن امکاناتی مانند سونوگرافی ، سیستوسکوپی و … در مطب و همچنین قرار دادن امکاناتی نظیر نوبت دهی آنلاین ، ویزیت آنلاین به بیماران ، میتواند انتخاب مناسبی برای بیماران عزیز جهت تشخیص و درمان پروستات باشد

29 آگوست 2021

واریکوسل چیست

واریکوسل چیست؟

واریکوسل و حالت معمولی بیضه

بیماری واریکوسل یا همان واریس بیضه که شباهت زیادی به واریس های پا دارد یکی از بیماری های شایع مردان است اما بر خلاف رگ های واریسی پا این بیماری  در برخی آقایان ( 15% از مردان بزرگسال و 20% از نوجوانان ) که معمولا بین سنین 15 تا 25 سال هستند به وجود می آید.

فهرست مطالب

واریکوسل ها بنا به شدت آنها درجات مختلفی دارد که شامل گرید 1؛2 و 3 میشود و اگر این بیماری در مراحل اولیه درمان نشود و به  گرید 2 یا 3 برسد میتواند باعث ایجاد مشکلات شدید از جمله ناباروری شود؛که برای رفع این مشکل بیماران اغلب مجبور به جراحی های ترمیمی میشوند.

در واقع زمانی که  دریچه یا رگ هایی که جریان خون رسانی به بیضه را بر عهده دارند  دچار نقص در عملکرد خود میشوند واریکوسل به وجود می آید.هنگامی که جریان خون رسانی (ورود و خروج خون) به درستی صورت نگیرد میزان خون باقی مانده در بیضه افزایش یافته و باعث بزرگ شدن یا گشاد شدن رگ ها میشود که این امر سبب افزایش دمای کیسه  بیضه و کاهش سرعت اسپرم شود

انواع درجات واریکوسل

ارزیابی اولیه این بیماری بر اساس معاینه میباشد و طبق معاینات متخصص اورولوژی نوع واریکوسلی که فرد به آن مبتلا است مشخص میشود:

واریکوسل گرید 1

در صورتی که واریس بیضه با چشم یا معاینه دیده نشود و تنها از طریق سونوگرافی قابل ارزیابی باشد گرید 1 یا  واریکوسل خفیف به آن اطلاق میشود.

واریکوسل گرید ۱ غالبا در طرف چپ رخ می دهد و در ۹۰ درصد موارد بیضه چپ را درگیر می کند و در ۲ درصد موارد سمت راست و در حدود ۸ درصد موارد در هر دو بیضه رخ می دهد. لذا واریکوسل گرید ۱ در بیضه چپ به مراتب شایع تر از راست می باشد

واریکوسل گرید 2

در صورتی که در معاینه اولیه واریس با چشم دیده نشود متخصص اورولوژی مانوور هایی که باعث افزایش  فشار داخل شکم شود را از بیمار میخواهد وسپس بیضه ها را معاینه میکند. معمولا واریکوسل گرید2 با لمس بیضه قابل تشخیص است 

این عارضه هیچ گونه علائم خاصی به همراه ندارد و به ندرت درد ایجاد می نماید و ممکن است که در طول روز با انجام برخی از فعالیت ها بدتر نیز شود. اما در صورت دراز کشیدن و خوابیدن به پشت درد کاهش پیدا می کند. امکان دارد در طول زمان این پروسه بزرگ تر و برجسته تراز قبل شود

واریکوسل گرید 3

شدیدترین نوع واریکوسل ؛ گرید 3 آن است که هنگام معاینه اولیه توسط متخصص اورولوژی به راحتی با چشم دیده میشود چرا که رگ های وریدی در گرید 3 قابل مشاهده هستند بر اساس مشاهدات  ومعاینات انجام شده واریکوسل شدید میتواند بر روی سایز بیضه ها تاثیر بگذارد وباعث آتروفی بیضه شود به این صورت که در برخی از بیماران مبتلا به واریکوسل شدید سایز بیضه سمت چپ کوچک تر از بیضه سمت راست میشود.

همچنین بیمار از درد شدید بیضه رنج میبرد و همچنین ارتباط قوی بین واریکوسل و ناباروری وجود دارد. بسیاری از متخصصین بر این باورند که ایجاد  ناباروری توسط واریکوسل به این علت است که واریکوسل‌های مسدود و متورم باعث افزایش درجه حرارت در بیضه می‌شوند و تولید اسپرم را کاهش می‌دهند.

 

نکته مهم در تشخیص این بیماری که از طریق سونوگرافی وجود دارد این است که سونوگرافی حتما باید رنگی باشد زیرا برگشت خون وریدی که نشان دهنده وجود بیماری میباشد تنها از طریق سونوگرافی رنگی قابل تشخیص میباشد.

حتی در مواردی که فرد قبلا دچار واریکوسل بوده برای تشخیص اینکه مجدد به این بیماری مبتلا شده است یا خیر تنها سونوگرافی رنگی کمک کننده است.

چرا واریکوسل در بیضه سمت چپ شایع تر است؟

بنا به ساختار و آناتومی بدن  احتمال بروز واریکوسل در بیضه چپ بیشتر است چرا که رگ هایی که به بیضه خون رسانی میکنند از کلیه منشا میگیرند بنابراین ایجاد واریکوسل در بیضه سمت چپ شایع تر میباشد.

همچنین در افراد لاغر و قدبلند واریکوسل شایع تر دیده شده به دلیل اینکه خون رسانی به بیضه مسیر طولانی تری را باید سپری کند.

چه افرادی باید جراحی واریکوسل انجام دهند؟

واریس بیضه از آن دسته بیماری هایی ست که درمان های غیر جراحی بر آن موثر  نبوده و میتوان گفت تنها راه درمان آن عمل جراحی میباشد. هدف از جراحی، تغییر مسیر رگ های خونی و بازگشت جریان خون به حالت طبیعی و نرمال می باشد.

با در نظر گرفتن این که واریکوسل در کدام گرید میباشد و همچنین میزان آسیبی که در اثر این بیماری به بیضه های شخص وارد شده است پزشک متخصص اورولوژی ممکن است اقدام به جراحی نماید.

به طور کلی افرادی که مبتلا به واریس بیضه هستند و بیش از یک سال رابطه جنسی منظم و بدون جلوگیری موفق به فرزندآوری نشدند یا دچار کاهش سایز بیضه شده اند و همچنین در مواردی که اختلال در نتایج آزمایش اسپرموگرام مشاهده شده است  نیاز به جراحی واریکوسل وجود دارد.

عوارض عمل واریکوسل

عمل واریس بیضه مانند سایر عمل های جراحی میتواند عوارضی را به همراه داشته باشد که در زیر به آنها اشاره میکنیم :

 • هیدروسل یا آب آوردن بیضه:

 هنگام عمل جراحی  اگر عروق واریسی بیضه کاملاً توسط جراح کلیه ومجاری ادرار لخت نشود و بافت لنفی آن جدا نگردد و همچنین اگر بعد از عمل جراحی شخص استراحت کافی نداشته باشد، باعث میشود آب دور بیضه جمع ‌شود. به تجمع بیش از حد نرمال آب اطراف بیضه، ، هیدروسل گفته می‌شود که خود نیازمند درمان است.

هیدروسل  با بزرگ شدن بیضه ی عمل شده و احساس سنگینی در آن ایجاد میشود و نیازمند پیگیری‌های درمانی و مراجعه به پزشک است.

 • درد بیضه :

 به علت بسته شدن رگ های بیضه درحین عمل جراحی واریکوسل معمولا درد در بیضه ها ایجاد میشود که این دردها با استراحت برطرف شده و جای نگرانی نیست.

 • کوچک شدن بیضه بعد از عمل جراحی وایکوسل :

یکی از عوارض جراحی ، میتواند کوچک شدن بیضه بعد از عمل ‌باشد. بدلیل قطع شدن شریان بیضه  و به علت عدم خون رسانی بعد از عمل به تدریج بیضه تحت عمل قرار گرفته، کوچک می‌شود.

 • عود مجدد وریکوسل :

یکی از عوارض عمل جراحی برگشت مجدد این بیماریست که البته با روش های جراحی امروزه درصد بازگشت واریکوسل بعد از عمل بسیار پایین میباشد.

واریکوسل و ناباروری

همانطور که قبل تر هم به آن اشاره کردیم یکی از بیماری هایی که میتواند منجر به ناباروری مردان شود بیماری واریکوسل است.

واریس بیضه میتواند باعث کوچک شدن بیضه ها شده و با ایجاد گرما در بیضه ها باعث ناباروری در مردان شود ؛ افزایش دمای بیضه ها بر فعالیت بیضه اثر گذاشته و فعالیت اسپرم را کاهش میدهد و قدرت باروری فرد را از بین میبرد.

البته در اکثر موارد تاثیر واریکوسل بر روی سرعت اسپرم تشخیص داده شده و تاثیر کم تری روی پارامتر های دیگر اسپرم از جمله شکل یا تعداد اسپرم داشته است.

در میان افراد نابارور 40درصد مبتلا به این بیماری دیده شده است ؛اما زوج نابارور باید در نظر داشته باشند که بعد از عمل جراحی واریکوسل ؛ حتما و لزوما بارور نخواهند شد .

پزشک متخصص جراحی اورولوژی ضمن بررسی دقیق آزمایش های بیمار درصد شانس بارور شدن زوج پس از عمل جراحی را به آنها توضیح خواهد داد .

باید این نکته را در نظر داشت که اگر در آزمایش فرد مبتلا به واریس بیضه هیچگونه اسپرمی گزارش نشده باشد، عمل واریکوسلکتومی تاثیر خاصی در روند باروری نخواهد  داشت.

 چنانچه تعداد اسپرم زیر 10 میلیون باشد در این حالت عمل واریکوسلکتومی شانس باروری را 40 درصد افزایش می دهد.

کیفیت اسپرم بعد از عمل واریکوسل

جراحی اصلاح واریکوسل در بازگردانی و احیای باروری مردان از اهمیت فراوانی برخوردار است. پزشکان، انجام فرایند ترمیمی واریکوسل را برای درمان ناباروری مردان توصیه می کنند  که البته  این جراحی در بیشتر بیماران موثر واقع میشود .

همچنین به بیمارانی که معیار های اسپرمی آن ها غیر طبیعی بوده و یا کاهش حجم بیضه در آن ها بروز داده است، همواره انجام عمل واریکوسلکتومی توصیه میشود.

پس از عمل جراحی ، بهبودی کلی در کیفیت اسپرم ها مشاهده خواهد شد که به موارد زیر  میتوان اشاره کرد :

 • افزایش غلظت اسپرم
 • افزایش میزان تحرک اسپرم
 • طبیعی شدن ظاهر اسپرم

27 جولای 2021

تزریق چربی به آلت تناسلی

تزریق چربی به آلت تناسلی

تزریق چربی به آلت تناسلی مردان را میتوان یکی از بهترین روش های بزرگ کردن آلت تناسلی در بین تمامی روش های دیگر دانست.
اگر با روش های دیگر بزرگ کردن سایز آلت تناسلی آشنایی ندارید پیشنهاد میکنیم 8 روش افزایش سایز آلت تناسلی را مطالعه بفرمایید

عده زیادی از آقایان از سایز آلت خود ناراضی هستند و به اندازه آلت تناسلی خود احساس خوبی ندارند.  با توجه به پیشرفت علم در زمینه های مختلف بابت تغییر سایز آلت تناسلی ، روش های گوناگونی برای افزایش طول و قطر آن وجود دارد. به تازگی روش‌های جراحی جدیدی برای بزرگ و قطور کردن آلت ابداع شده است که یکی از به روز ترین روش ها ، تزریق و پیوند چربی به آلت تناسلی میباشد. به طور خلاصه توضیح آن بدین شکل است که : تزریق چربی روشی امیدوار کننده و کم تهاجمی است که بهتر است در کلینیک تخصصی اورولوژی و بدست پزشک متخصص انجام شود.

در این روش معمولا از اطراف پهلو یا شکم یا ران چربی استخراج شده و پس از خالص کردن چربی ، آن را به اطراف آلت تناسلی تزریق می نمایند.

لازم به ذکر است نوعی سلول بنیادی در بافت چربی یافت شده است که می تواند به تحریک جریان خون و رشد طبیعی نیز کمک کند .

افزایش سایز آلت تناسلی با تزریق چربی برخلاف پرکننده های پوستی دیگر، این مزیت را نیز دارد که چربی از شخص گرفته میشود در نتیجه  راحت تر بدن با آن سازگاری دارد و ضرر کمتری نسبت به روش های دیگر دارد.

با بزرگ شدن آلت تناسلی انگیزه جنسی مرد نیز افزایش می‌یابد و با بیشتر لذت بردن از روابط و افزایش اعتماد به نفس با شور و اشتیاق مضاعفی زندگی خود را دنبال می‌کند.

فهرست مطالب

افراد زیادی هستند که دوست ندارند برای بزرگ کردن آلت تناسلی زیر تیغ جراحی بروند ، تزریق چربی ، بهترین روش است که میشود از تیغ جراحی فاصله گرفت و از طرفی دیگر این روش به نوعی عمل سرپایی بوده و با بی حسی موضعی ، کار انجام میشود و نیازی به بی هوشی عمومی نمیباشد که یکی از بهترین مزایای این روش میباشد.

برای تزریق چربی به آلت تناسلی باید به چه پزشکی مراجعه کرد؟

شاید در نگاه اول فکر کنید این روش ساده بوده اما اشتباه نکنید.چون این تزریق در نقاط حساس انجام میشود و باید چربی استخراج شده را طی فرایندی بهداشتی به کیفیت مطلوبی رساند و همچنین جنبه درمان دارد پس حتما برای این کار میباست به پزشک متخصص مراجعه نمایید.
در مرکز تخصصی اورولوژی یوروطب توسط متخصص اورولوژی افزایش سایز آلت تناسلی به روش تزریق چربی انجام شود تا حدالمقدور از عوارض بعد از تزریق کاسته شود.
شما میتوانید جهت دریافت نوبت جهت انجام این عمل از طریق سیستم نوبت دهی آنلاین ، نوبت خود را جهت مشاوره و انجام معاینات قبل از عمل و بعد از آن انجام این عمل سرپایی ، رزرو نمایید.

تزریق چربی به آلت تناسلی مردان

مزایای تزریق چربی به آلت تناسلی

عدم نیاز به جراحی سنگین :
این روش بصورت سرپایی بوده و زمان آن معمولا کمتر از یک ساعت میباشد.

عدم بیهوشی کامل فرد :
با استفاده از مواد بی حسی موضعی مناطق استخراج چربی و تزریق را بی حس کرده و کار انجام میشود در نتیجه نیازی به بیهوشی عمومی نمیباشد

مشاهده نتیجه عمل :
پس از تزریق چربی به آلت تناسلی ، نتیجه عمل کاملا مشخص است و فرد میتواند با آگهی از نتیجه عمل در صورت نیاز به تزریق مرحله دوم چربی به آلت تصمیم گیری نماید.

افزایش قطر آلت تناسلی :
با تزریق چربی در مرحله اول ، حدود 20 الی 30 درصد قطر آلت تناسلی فرد افزایش پیدا خواهد نمود.

افزایش طول آلت تناسلی :
بیشترین تاثیر تزریق چربی به روی قطر آلت تناسلی میباشد اما با تزریق چربی آلت تناسلی ممکن است طول آلت تناسلی نیز حدود 2.5 سانتی متر افزایش یابد.

بدون دوره نقاهت :
فرد میتوند بعد از تزریق به راحتی به امور روز مره خود رسیدگی نماید و نیازی به بستری و گذراندن دوره نقاهت نمیباشد.

نداشتن عوارض جراحی :
همانطور که گفته شد تزریق چربی یه عمل سرپایی میباشد در نتیجه بعد از تزریق خبری از عوارض جراحی نمیباشد.

هزینه پایین :
این روش افزایش سایز آلت تناسلی نسبت به روش های دیگر به مراتب هزینه پایین تری دارد.

شرایط افراد متقاضی بزرگ کردن آلت از طریق تزریق چربی

1. حداقل سن برای انجام تزریق چربی باید بالای ۱۸ سال باشد

2. بیماری های عفونی و مقاربتی نداشته باشد.

3. سابقه جراحی آلت تناسلی نداشته باشد.

4. از نظر جسمی به بیماری خاصی دچار نباشد.

تزریق چربی به آلت برای چه افرادی مناسب تر است

1. اندازه آلت فرد از نظر طول و یا قطر آن کمتر از حد معمول باشد

2. اعتماد به نفس کافی از نظر روانی در مورد سایز آلت خود نداشته باشد

3. سطح کیفیت مطلوبی نسبت به آلت خود در رابطه جنسی نداشته باشد

4. افردادی که در هنگام نعوظ آلتشان کج یا انحراف شود

در صورتی که قبلا جراحی آلت انجام‌ داده‌اید و یا از روش‌های دیگری برای افزایش سایز آلت خود استفاده‌کرده‌اید حتما آن را با پزشک متخصص اورولوژی در میان بگذارید تا در مورد مناسب‌بودن تزریق چربی در مورد وضعیت شما تصمیم‌گرفته شود

کارهایی که قبل از تزریق باید انجام داد

اصلاح موهای زائد اطراف آلت

استحمام در روز درمان قبل از تزریق

اجتناب از مصرف داروهای آسپرین، ویتامین E، داروهای ضدالتهابی به مدت یک هفته

مراقبت های پس از تزریق چربی به آلت تناسلی

عدم برقراری رابطه جنسی تا دو هفته بعد از تزریق

پوشیدن لباس راحت و گشاد به طوریکه آلت تحت فشار نباشد

جلوگیری از فعالیت سنگین به مدت دو هفته

 

مراحل تزریق چربی به آلت تناسلی

قبل از انجام عمل تزریق چربی ، بافت چربی باید از دیگر نقاط بدن جمع آوری و خالص شود. برای اینکار نواحی ای که متخصص قصد خارج کردن چربی از آن را دارد بی حس میگردد. برای خارج کردن چربی از زیر شکم ، ران یا بالای آلت تناسلی استفاده میشود.

پس از خارج کردن چربی به مقدار لازم ، چربی خارج شده پاکسازی میشود به طوری که بقایای سلول های مرده ، خون و مایع نفوذ از بین میرود و چربی خالص به دست می آید.

پس از پاکسازی چربی ، در صورت نیاز اطراف محل تزریق چربی ( آلت تناسلی ) بی حس شده و چربی توسط متخصص اورولوژی به دور تا دور آلت تزریق میگردد.

پس از تزریق 30 الی 65 میلی لیتر چربی به آلت ،  متخصص ممکن است برای پراکندگی چربی در آلت ، از روی پوست چربی را جا به جا نماید.

لازم به ذکر است در این عمل ( تزریق چربی به آلت تناسلی ) نیازی به بخیه نمیباشد و فرد میتواند پس از انجام فرآیند تزریق به امور روزمره خود رسیدگی نماید اما به توصیه پزشک متخصص از انجام فعالیت هایی سنگین و رابطه جنسی به مدت دو هفته منع خواهد شد

مراحل تزریق چربی به آلت تناسلی مردان

عوارض تزریق چربی به آلت

تزریق چربی به اندام تناسلی مردان عوارض خاصی نخواهد داشت و فقط در محل‌هایی که تخلیه چربی صورت گرفته است، احساس درد خفیف و همینطور کبودی دیده می‌شود که پس از گذشت چند روز به طور کامل بر طرف خواهد شد.

این روش معمولا عوارض خیلی کمی دارد و البته این عوارض بصورت احتمالی میباشد.

کبودی و حساسیت

سوزش

متورم شدن آلت ، البته برای چند روز جای نگرانی نیست چون تا زمان پیوند خوردن چربی با جزئیات آلت به همین شکل احتمال دارد باشد.

اگر خالص سازی سلول های چربی به خوبی انجام نشود سلول‌های چربی از بین می‌رود و یا عوارضی مانند عفونت نیز به همراه دارد. 

تجربیات فردی پس از تزریق چربی به آلت تناسلی

پس از اولین جلسه تزریق، فرد متوجه افزایش قابل توجهی در سایز آلت تناسلی خود خواهد شد زیرا بیشتر سلول‌های چربی هنوز در لای به لای عضلات آلت کاملا سالم باقی می‌مانند و هنوز با بافت بدن ادغام نشده است.

معمولاً اندازه اولیه آلت تناسلی پس از تزریق چربی بر اثر تورم خفیف تا حدودی افزایش می‌یابد. نتیجه نهایی آن به مقدار چربی که تزریق شده، سالم مانده و میزان توزیع نکروز (سلول‌های مرده چربی) و همچنین میزان فیبروز و جای زخمی وجود دارد اصولا بسیار اندک است.

معمولاً احساسی که بر اثر تزریق چربی به دستگاه تناسلی دست می‌دهد مثل لمس کردن چربی و یا شاید هم کمی نرم‌تر باشد ، درست مثل این که به چربی‌های اطراف شکم دست می‌زنید.

این بافت تا حدودی در حالت نعوظ بهبود می‌یابد زیرا در این حالت چربی کمی ‌بین بافت آلت تناسلی و پوست فشرده خواهد بود.

آیا تزریق چربی در آلت درد دارد؟

 تزریق چربی به وسیله سوزن‌های ریز و از چند نقطه انجام می‌شود.در صورت لزوم قبل از تزریق ، آلت فرد به صورت موضعی بی حس و یا خنک می‌شود، بنابراین فرد در زمان تزریق دردی احساس نخواهد کرد. اما ممکن است بعد از گذشت زمان بی حسی، کمی احساس درد و سوزش در قسمت‌های تزریق شده داشته باشد که آن هم قابل تحمل بوده نیازی به مصرف مسکن نخواهد بود.

دوره نقاهت تزریق چربی

پس از تزریق چربی تا چند ساعت اول بعد از تزریق احساس سوزش خفیفی وجود خواهد داشت. اما این سوزش و درد به سرعت برطرف میشود.

همانطور که قبل تر از گفته شد پس از تزریق فرد میتواند به امور روزمره خود رسیدگی نماید اما از انجام فعالیت های سنگین و یا رابطه جنسی به مدت دو هفته منع میگردد.

همچنین زخم محل خارج نمودن چربی بعد از گذشت یک الی دو هفته به طور کامل بهبود میابد.

هزینه تزریق چربی به آلت تناسلی

به دلیل این که این عمل جزء عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود شرکت‌های بیمه هزینه این عمل را متقبل نمی‌شوند. هزینه تزریق چربی برای بزرگ کردن آلت تناسلی به هزینه تعداد دفعات و مقدار چربی تزریقی بستگی دارد.
لازم به ذکر است هزینه انجام این عمل نسبت سه سایر روش های افزایش سایز آلت تناسلی کمتر و به صرفه تر میباشد

شما میتوانید بابت هزینه این عمل در کلینیک اورولوژی یوروطب زیر نظر متخصصین اورولوژی عمل افزایش سایز آلت تناسلی به وسیله تزریق چربی را با خیالی آسوده نسبت به دیگر مراکز انجام دهید.

 

اطلاعات تماس کلینیک تخصصی اورولوژی یوروطب

آدرس کلینیک اورولوژی یوروطب

تهران - شهرک غرب - خیابان دادمان - جنب بیمارستان آتیه - ساختمان پزشکان - طبقه دوم

تلفن کلینیک اورولوژی

02188563242

موبایل کلینیک اورولوژی

09190407800

03 جولای 2021

8 روش افزایش سایز آلت تناسلی

8 روش افزایش سایز آلت تناسلی

در این مطلب با 8 روش افزایش سایز آلت تناسلی آشنا خواهید شد

امروزه تحقیقات نشان داده که بسیاری از مردان اعتماد به نفس خود نسبت به اندازه سایز آلت خود را از دست داده و ناراضی بوده و به دنبال راه و روش های گوناگون برای تغییر به سایز دلخواه خود هستند.

بسیاری از عوامل هستند برای رشد و تغییر سایز آلت تناسلی که انجام بعضی از این کارها و روش ها موثر و گاها مضر بوده که ما سعی کردیم آشناییت کامل در این باره به شما بدهیم تا با دیدی بازتر به این معقوله نگاه کنید و تصمیم درست در رابطه به آن را بگیرید.

خلاصه مطالب در راستای عنوان های گفته شده میباشد : حالت استاندارد آلت تناسلی ، انواع روش ها برای افزایش سایز ، بهترین و بی ضرر ترین روش ، زمان مناسب برای بعضی از روش ها و از همه مهتر که قبل از انجام هر روشی باید انجام دهید مشاوره با متخصص اورولوژی است در ادامه با آن بیشتر آشنا میشوید.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بزرگ کردن سایز آلت تناسلی ، پیج کلینیک اورولوژی یوروطب را با کلیک به روی اینجا دنبال نمایید

فهرست مطالب ( دسترسی سریع )

روند رشد آلت تناسلی

بیشترین رشد آلت تناسلی در زمان بلوغ اتفاق می افتد، اما پس از آن نیز تا اوایل دهه سوم زندگی این رشد ادامه خواهد داشت. بلوغ مردان بین سن ۹ الی 15 شروع و به مدت 5 سال ادامه دارد. اینکه فرایند بلوغ و رشد آلت تناسلی در شما تا کی ادامه پیدا میکند، بستگی به این دارد که از چه زمانی شروع شده باشد.

معمولا رشد آلت تناسلی تا 20 سالگی ادامه دارد و بعد از آن احتمال افزایش قطر و طول آلت کم می شود. سرعت رشد آلت تناسلی در زمان بلوغ در هر فرد متفاوت میباشد.

تحقیقات نشانه داده است که سرعت متوسط رشد آلت تناسلی در پسران ۱۱ تا ۱۵ ساله کمتر از 12 میلی متر در هر سال می باشد و بعد از آن رشد آلت تا ۱۹ سالگی با سرعتی آهسته ادامه پیدا خواهد کرد. تولید مایع منی ، نعوظ و انزال نیز در این دوره آغاز میشود.


تحقیقات نشان داده است که بسیاری از مردان تصویری اغراق شده از اندازه‌ی طبیعی آلت تناسلی خود دارند. از نظر علمی و ثابت شده اگر اندازه آلت در هنگام نعوظ ۱۳ سانتی‌‌متر و بیش‌تر باشد، یعنی در اندازه‌ای طبیعی و نرمال قرار دارد و در رابطه جنسی با شریک خود مناسب و راضی کننده است. اما اگر این مقدار در حالت نعوظ کم‌تر از ۷.۵ سانتی‌متر باشد، یعنی آلت تناسلی بسیار کوچک بوده و با روش های گوناگون بعضا قابل درمان است و جای نگرانی نیست.

روش های بزرگ کردن آلت تناسلی

💠 جراحی

💠 اصلاح پرده آلت

💠 قرص و مکمل

💠 روش های فیزیکی و دستی

💠 دستگاه کششی

💠 وزنه بزرگ کننده

💠 لیپوساکشن

💠 تزریق چربی به آلت تناسلی

8 روش افزایش سایز آلت تناسلی

 

متاسفانه امروزه مشاهده شده بسیاری از شرکت ها و افراد سودجو از این موضوع سوء استفاده کرده و با توزیع و تبلیغات غیر استاندارد بعضی از قرص ها ، کرم ها ، آمپول ها ، پمپ های خلاء و وزنه و… در اینستاگرام و صفحات مجازی و مغازه ها و حتی داروخانه به فروش میرسد که بسیاری از آنها مورد تایید هیچ یک از نهاد های بهداشتی و پزشکان نمیباشد ولی در حال حاضر تا کنون یکی از بهترین روش هایی که عوارض بسیار کمتر و تاثیر بیشتری نسبت به دیگر روش ها مشخص شده روش تزریق چربی یا ژل آلت تناسلی میباشد که این روش بهتر و بیشتر به بزرگ شدن و کلفت شدن آلت کمک میکند.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید با توضیحات لازم هر کدام از روش های ذکر شده بالا :

جراحی

این روش به دلیل عوارض بسیار زیاد و اثر بخشی کمی که بر روی آلت دارد زیاد مورد قبول پزشکان و متخصصین نمیباشد. این روش به این شکل است که رباطی که آلت را به استخوان ناحیه شرمگاهی متصل می‌کند را قطع می‌کنند و پوست انتهایی آلت را کمی جمع‌تر می‌کنند. در اصل طول آلت بلندتر نمی‌شود. بلکه بلند‌تر به نظر می‌رسد.

مهم‌ترین عوارض این نوع جراحی این است که در اکثر موارد افرادی که عمل شده ‍‌اند دچار مشکلات نعوظ می‌شوند، دلیل آن این است که رباطی که قطع می‌شود در واقع نگه دارنده زاویه آلت به سمت بالا در حالت نعوظ است. این عمل حالت عادی نعوظ را از بین می‌برد.

از دیگر عوارض روش جراحی می‌توان به جای زخم، در برخی موارد بی اختیاری ادرار و افتادگی آلت اشاره کرد که البته در بعضی از کلینیک ها در بدن بیمار به مدت 72 ساعت سوند وصل میکنند اما به هر حال به همین دلیل است که امروزه روش‌های غیر جراحی مانند تزریق چربی و ژل به آلت تناسلی طرفدار پیدا کرده است.

جراحی پرده آلت تناسلی

از دیگر عواملی که ممکن است باعث کوتاه بنظر آمدن آلت تناسلی شما شود، آلت تناسلی پرده دار است. در برخی موارد این نقص از بدو تولد با فرد همراه است، اما در اکثر مواقع انجام نادرست فرآیند ختنه، باعث بوجود آمدن آلت تناسلی پرده دار می شود.

قرص ها و کرم ها و مکمل ها

یکی از روش هایی که شاید در نگاه اول کمک کننده و مکمل خوبی به نظر برسد ولی در دراز مدت میتواند عوارض خطرناکی بر روی آلت و در حالت نعوظ بجای بگذارد.

این روش به صورت مقطعی و زود گذر است محض استفاده جریان خون را در آلت تناسلی بالا برده و آلت تناسلی موقتا حجیم می‌شود. ، نهایتا تا 24 ساعت میتواند کمک شما کند ، در اصل از دید درمان نمیشود به آن نگاه کرد چون مثل تمام قرص های دیگر بعد از مدتی دوز این قرص بر بدن شما بی اثر شده و باید از دوز بالاتر باید استفاده شود که تقریبا چیزی شبیه به اعتیاد نسبت به این قرصها و مکمل ها دست پیدا میکنید.

از دیگر عوارض این نوع قرص ها و دارو ها میشود به موارد زیر اشاره کرد:

* ایجاد جوشگاه وسیع و فرو رفته همراه با عدم رویش مو در محل عمل

* افتادگی آلت و احاطه شدن آن توسط کیسه ی بیضه

* عدم ایستادگی آلت در حالت نعوظ و ایجاد زاویه نامناسب بین آلت و بدن در حالت نعوظ

* چسبندگی مجدد و کوتاهی مجدد آلت

کرم‌های حجم دهنده بسیاری برای آلت تناسلی مردانه وجود دارد. تحقیقات و آمار‌های مختلف بیان‌گر این موضوع هستند که استفاده از این محصولات در کنار سایر روش‌های افزایش سایز آلت تناسلی می‌تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد. برای مثال استفاده از این ژل‌ها در کنار انجام تمرینات ورزشی مخصوص افزایش سایز آلت تناسلی می‌تواند به شما در کسب رضایت بیشتر کمک کند.

از طرف دیگر به نظر می‌رسد این روش نسبت به سایر روش‌های جراحی و دارویی دارای ریسک و خطرات جانبی کمتری است و بنابراین امتحان این موضوع چندان ناخوشایند به نظر نمی‌رسد. اغلب این محصولات حاوی ماده موثر حجم دهنده می‌باشند.

همچنین این کرم‌ و یا ژل‌ها دارای برخی مواد تحریک کننده گردش خون و گرمابخش هستند که با استعمال و پس از جذب توسط پوست، باعث تغذیه بهتر بافت‌ها و سلول‌های آلت تناسلی می‌شوند. از طرف دیگر با تحریک گردش خون در ناحیه و افزایش دما به خون رسانی بیشتر به آلت می‌انجامند که این امر به نوبه خود منجر به تغذیه و رشد و تکثیر هر چه بهتر و بیشتر بافت‌های ناحیه آلت تناسلی آقایان می‌شود

و نهایتا می‌تواند به افزایش سایز آلت تناسلی کمک کند. همچنین افزایش میزان خون رسانی به رگ‌های خونی موجود در مجرا‌های تناسلی باعث می‌شود خون بیشتری در ناحیه تناسلی حفظ شده و فرد حین برقراری رابطه جنسی نعوذ بهتری را نیز تجربه کند.

این کرم ها و یا ژل ها هم مانند قرص ها مقطعی و موزعی بوده ودارای دوز های گوناگون میباشد به همین منظور قبل از استفاده جهت رابطه بهتر و لذت بخش تر حتما با پزشکی مشورت کنید که دارای تجربه زیادی در این زمینه باشد. آگهی هایی که پیشنهاد کرم، قرص و دیگر روش های جراحی را می دهند را با دقت بررسی کرده و در مورد آنها تحقیق کنید.

باید به یاد داشته باشید که حتما قبل از آغاز رابطه جنسی آلت را شست و شو داده و اطمینان حاصل کنید که این ژل و کرم‌ها هیچ گونه تماسی با دستگاه تناسلی شریک‌ جنسی‌تان نداشته باشد. چون باعث اختلال در سیستم و دستگاه او میشود.

روش های فیزیکی و دستی

برای انجام این روش  دست به دور آلت تناسلی حلقه شده و سپس به صورت مکرر در طول آن حرکت داده می‌شود. این کار باعث به جریان درآمدن خون از پایه به سمت سر آلت می‌شود.

این روش نسبت به دیگر روش‌ها بی‌خطرتر است ولی هیچ دلیل علمی برای موثر بودن آن وجود ندارد. از طرفی دیگر انجام مکرر آن می‌تواند به زخم، درد و احساسی ناخوشایند در آلت منجر شود.

اگر در هنگام انجام تمرینات کششی با دست فرد فشار زیادی به آلت خود وارد کند، احتمال ایجاد بریدگی بافتی و یا آسیب به رباط‌هایی که آلت را به بدن متصل کرده اند وجود خواهد داشت. این آسیب‌ها احتمال دارد که بر توانایی فرد بر حفظ آلت در حالت نعوظ اثر بگذارد.

دستگاه کششی

دستگاه کشش آلت یا وکیوم به آلت متصل میشود و انجام حرکات کششی آلت را سبب میشود. البته بیشترین تاثیر دستگاه کشش آلت بر روی افزایش طولی آلت است، اما به علت افزایش گردش خون در افزایش قطر نیز موثر است. ناگفته نماند استفاده از دستگاه های کشش برای بزرگ شدن آلت به علت ایجاد آسیب‌های داخلی در آلت توصیه نمیشود.

این پمپ ها خون را به آلت تناسلی کشانده، و موجب تورم آن می شوند. دستگاه های وکیوم مردانه، گاها جهت درمان اختلال نعوظ استفاده می شوند. یک پمپ خلأ، می تواند به طور موقت موجب بزرگتر به نظر رسیدن آلت تناسلی شود. اما استفاده بیش از حد یا طولانی مدت از آن موجب آسیب به بافت ارتجاعی آلت تناسلی می شود که منجر به نعوظ با سفتی کمتر می شود.

وزنه بزرگ کننده

در این روش وزنه و یا چارچوب کوچک باز شونده به روی آلت تناسلی فرد در حالت شل قرار میگیرد که باعث افزایش طول آلت تناسلی میگردد.
نتایج نظر سنجی ها نشان میدهد استفاده از این دستگاه در برخی افراد پس از استفاده 6 ماه موثر بوده و این افراد متوجه تغییر یک الی دو سانتیمتری اندازه طول آلت تناسلی خود شده اند. لازم به ذکر است استفاده از این دستگاه میبایست زیر نظر متخصص اورولوژی باشد.

لیپوساکشن

در عمل لیپوساکشن چرپی اضافی پایین شکم برداشته میشود . با این کار ، آلت تناسلی بزرگتر از قبل از عمل به نظر خواهد رسید . حذف چربی اضافی اطراف ناحیه تناسلی باعث میشود آلت تناسلی که در از قبل در شکم فرو رفته است ، بیشتر بیرون زده و خود را از حالت قبل بیشتر نشان دهد.
عمل لیپوساکشن میتواند تا دو سانتیمتر طول آلت تناسلی را در مدت کوتاهی افزایش دهد .معمولا نتیجه بزرگ شدن آلت تناسلی بعد از لیپوساکشن از نظر بیماران معقول و قابل قبول است.
در صورت افزایش وزن مجدد بیمار ، باز هم ناحیه تناسلی چربی جمع کرده و وضعیت آلت به حالت قبل برمیگردد.

عمل لیپوساکشن و حذف چربی های زیر شکم میتواند اعتماد به نفس فرد جراحی شده را افزایش دهد اما برای حفظ نتایج آن در بلند مدت باید افراد سبک زندگی خود را اصلاح کنند و با ورزش و برنامه غذایی سالم وزن نرمال داشته باشند.

این نوع تزریق در واقع در همان دسته جراحی قرار دارد اما با تفاوت بر اینکه طبق شواهد و تجربیات ، سریع ترین و ایمن ترین و حتی میشود گفت بی ضرر ترین روش ممکن تزریق چربی به آلت تناسلی میباشد. امروزه به لطف تکنولوژی و امکانات پیشرفته موجود ، پیشنهاد اکثر متخصصان اورولوژی برای افزایش سایز آلت ( افزایش قطر ) یا همان کلفت شدن آن ، این نوع تزریق میباشد. محبوبیت این روش در بین افراد روز به روز رو به افزایش است چرا که یکی از بهترین مزایای این روش میشود به سرپایی بودن آن اشاره کرد که در آن نیازی به جراحی سنگین و یا بیهوشی عمومی ندارد.

چگونگی انجام این روش به طور خلاصه بدین شکل میباشد که پزشک متخصص پس از مشاوره متقاضی و انجام آزمایشات مختلف ، در مرحله اول با شروع بی حسی موضعی اندام مورد نظر و به کمک دستگاه های پیشرفته و مطمیئن بهداشتی ،چربی قسمت های مختلف بدن از قبیل : دور شکم ، پهلو ، ران پا ویا باسن را از بدن خارج کرده و پس از پاکسازی به اندام تناسلی تزریق میشود.

دلیل ایمن بودن و کم ضرر بودن این روش بدین گونه میباشد که چربی های ترزیق شده به آلت تناسلی ، از بدن خود شخص متقاضی استخراج شده و روشی طبیعی محسوب میشود و بدن هیچ گونه حساسیت و واکنشی نسبت به آن ایجاد نمیکند و به راحتی به دیگر بافت های اندام پیوند میخورد.

تمامی مردانی که خواهان افزایش سایز آلت تناسلی خود هستند بایستی شرایط زیر را دارا باشند:

* حداقل سن برای انجام تزریق چربی باید بالای ۱۸ سال باشد.

* بیماری های عفونی و مقاربتی نداشته باشد.

* سابقه جراحی آلت تناسلی نداشته باشد.

* از نظر جسمی به بیماری خاصی دچار نباشد.

در صورتی که قبلا جراحی آلت انجام‌ داده‌اید و یا از روش‌های دیگری برای افزایش سایز آلت خود استفاده‌کرده‌اید حتما آن را با پزشک متخصص اورولوژی در میان بگذارید تا در مورد مناسب‌ بودن تزریق چربی در مورد وضعیت شما تصمیم‌گرفته شود.

تزریق چربی به آلت برای افرادی مناسب تر است که دارای یکی از شرایط زیر باشد:

* اندازه آلت از نظر طول و یا قطر کمتر از حد معمول باشد.

* اعتماد به نفس کافی از نظر روانی در مورد سایز آلت خود نداشته باشند.

* سطح کیفیت مطلوبی نسبت به آلت خود در رابطه جنسی نداشته باشند.

* افرادی که در هنگام نعوظ آلتشان کج یا انحراف میشود.

مراقبت های پس از تزریق چربی به آلت تناسلی :

با انجام این مراقبت ها نتایج و کیفیت عمل بسیار افزایش خواهد یافت.

* تا حدود دو هفته به هیچ وجه رابطه جنسی بر قرار نکنید.

* لباس راحت و گشاد پوشیده تا آلت تحت فشار نباشد.

* به محل تخلیه چربی و تزریق فشار وارد نشود.

* تا دو هفته از فعالیت های سنگین خودداری کنید.

اطلاعات تماس کلینیک تخصصی اورولوژی یوروطب

آدرس کلینیک اورولوژی یوروطب

تهران - شهرک غرب - خیابان دادمان - جنب بیمارستان آتیه - ساختمان پزشکان - طبقه دوم

تلفن کلینیک اورولوژی

02188563242

موبایل کلینیک اورولوژی

09190407800

08 ژوئن 2021

ناباروری مردان

ناباروری مردان

متاسفانه با افزایش سن ازدواج و کاهش تمایل افراد نسبت به فرزند آوری شانس ناباروری جامعه رو به افزایش میباشد.

با وجود اینکه فرزند آوری یک امر طبیعی و شایع بین زوج ها میباشد اما در این میان متاسفانه برخی از زوج ها باید مسیر دشواری را جهت عملی کردن این مهم بپیمایند.

خوشبختانه با پیشرفت روز افزون علم و دانش و تکنولوژی امروزه مسیر فرزند آوری برای زوج های نابارور بسیار هموار گشته است .

تعداد و کیفیت اسپرم تاثیر فراوانی در ناباروری مردان دارد چرا که اگر میزان اسپرم یک آقا کم باشد و یا از کیفیت لازم برخوردار نباشد مشکلات فراوانی در امر باروری برای زوجین ایجاد خواهد شد.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ناباروری مردان پیج اینستاگرام کلینیک اورولوژی یوروطب را دنبال نمایید

دسترسی سریع به مطالب

چند درصد از مردان جامعه نابارور هستند؟

ناباروری یکی از مشکلات شایع و گسترده در میان زوجینی است که خواستار فرزند آوری هستند؛ به طوری که تقریبا از هر 5 نفر آقا یک نفر مبتلا به مشکل ناباروری است تحقیقات نشان میدهد که از هر 20 مرد یک نفر به علت تولید اسپرم کم در هنگام انزال مبتلا به نوعی  از مشکلات نازایی هستند و از هر 100 نفر 1 نفر کلا قادر به تولید اسپرم نمیباشد.

از نظر میزان شیوع ناباروری در بین افراد جامعه صرف علل مردانه 25%, صرف علل زنانه 25% و 50% زوجین ممکن است همزمان دچار مشکلاتی باشند که باعث ناباروری در آنها شود.

افراد چه زمانی نابارور به حساب می آیند ؟

در صورتی که زوجین پس از یک سال مداوم رابطه جنسی منظم داشتن موفق به فرزند آوری نشوند به آنها نابارور اطلاق میشود.

البته این بازه زمانی میان زوجینی که دارای سابقه بیماری بوده و یا خانم هایی که بالاتر از 35سال سن دارند کوتاه تر در نظر گرفته میشود , به طوری که اگر این افراد در بازه زمانی 6تا 9 ماه موفق به فرزند آوری نشوند بحث ناباروری به آنها اطلاق میشود و پروسه درمان این عزیزان باید هرچه سریع تر آغاز گردد.

در نتیجه به مراجعین جوانی که دارای هیچگونه سابقه بیماری نبوده و بعد از 1یا 2 ماه پس از اقدام اولیه باروری آنها ناموفق بوده بحث نابارور اطلاق نمیشود و نیازی به بررسی های پیچیده یا انجام آزمایشات سنگین در این خصوص نمی باشد.

تشخیص ناباروری

معمولا ناباروری در آقایان علایم به خصوصی ندارد ؛ مقاربت، نعوظ و انزال بدون مشکل صورت می‌گیرد و مقدار و ظاهر اسپرم  هم معمولا  به چشم غیرمسلح  طبیعی به‌نظر می‌رسد. در چنین حالتی تنها راه تشخیص نازایی در مردان، آزمایشات پزشکی است.

تشخیص نازایی امر بسیار مهم و پیچیده ای در علم پزشکی به حساب می آید و حتما باید جهت بررسی این امر آقایان به متخصص اورولوژی مراجعه نموده و توصیه متخصصین کلینیک اورولوژی یوروطب در این خصوص این است که زوجین هم زمان از لحاظ باروری تحت معاینه و درمان قرار گیرند .

معاینه فیزیکی آلت تناسلی  در آقایان میتواند به تشخیص مشکلات هورمونی و واریکوسل که از عوامل ناباروری در آقایان هست کمک کند که این امر حتما باید توسط متخصص اورولوژی انجام شود.

همچنین آزمایش ها و تست های مختلفی به منظور تشخیص صحیح نازایی توسط متخصصین تجویز میگردد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد :

➖ ارزیابی هورمون ها 

هورمون های متعددی از جمله تستسترون که محل تشکیل آنها مغز میباشد مسؤلیت کنترل تولید اسپرم را بر عهده دارند پس ارزیابی آنها میتواند به تشخیص پزشک کمک کند. البته بهتر است بدانید که 97% از مشکلات ناباروری، به‌ دلایلی  غیر از هورومون‌ها‌ مرتبط است.

➖ آزمایش اسپرم 

در این آزمایش که توصیه اکید بر انجام آن در یک مرکز ناباروری داریم به صورت خصوصی در یک اتاق از منی بیمار نمونه گیری انجام میشود و متخصصان شکل اسپرم ؛ تعداد ؛ حرکت و سایر متغیرها را ارزیابی خواهند کرد.

معمولا شانس باروری فرد به تعداد اسپرم ها بستگی دارد یعنی هرچه تعداد اسپرم فرد بیشتر باشد شانس باروری افزایش میابد،اما در این میان درصد کمی از افراد مشاهده شده اند که با تعداد اسپرم کم و غیر طبیعی موفق به باروری شده اند.

جالب است بدانید 15% از مردان نابارور دارای میزان اسپرم و منی طبیعی هستند.

 عدم وجود اسپرم در منی را بیماری آزواسپرم میگویند.این بیماری میتواند به دلایل مختلفی از جمله  انسداد لوله حامل اسپرم صورت گیرد.

➖ بیوپسی بیضه 

در صورتی که آزمایش اسپرم فرد نشان دهد که میزان اسپرم هیچ و یا خیلی کم است بیوبسی سوزنی بیضه میتواند به تشخیص اینکه آیا یک مرد قادر به تولید اسپرم سالم میباشد یا نه کمک کند.اگر بیضه دارای اسپرم فراوان باشد احتمال زیاد مشکل نازایی مربوط به موارد دیگر است.

➖ آزمایش ژنتیک 

یکی دیگر از روش های تشخیص ناباروری آزمایش ژنتیک است که از طریق آن میتوان مشکلات مرتبط با اسپرم‌ها را تشخیص داد.  در مورد زمان انجام آن حتما لازم است نظر پزشک متخصص اورولوژی را بدانید.

ناباروری مردان و دلایل آن

دلایل ناباروری مردان

علل مختلفی از جمله سوابق بیماری؛ مشکلات ژنتیکی؛ روش زندگی و عادت های روزمره آقایان میتواند بر توانایی باروری شان موثر باشد وشانس نابارور شدن را در آنها افزایش دهد که در ادامه با برخی از این عوامل آشنا خواهید شد:

اختلال در تولید اسپرم

یکی از دلایل مهم ناباروری در مردان اختلال در تولید اسپرم میباشد که میتواند به دلایل زیر ایجاد شود:

1️⃣ ابتلا به عارضه بیضه نزول نکرده (کریپتورکیدیسم)

در برخی از نوزادان پسر هنگام رشد جنینی ک یا هر دو بیضه موفق به خروج از شکم به داخل کیسه بیضه نمی شوند که به این امر بیضه نزول نکرده میگویند.

2️⃣ فتق بیضه

فتق یا هرنی ممکن است در پسرها مادرزادی باشد ؛ ار هر10نوزاد پسر یک نفر میتواند مبتلا به فتق مادرزادی باشد ؛ معمولاً در پسرها و به علت نقص در سیر نزولی بیضه ایجاد می‌شود که ممکن است همراه با هیدروسل نیز باشد.

3️⃣ مشکلات ژنتیکی 

  اختلالات ژنتیکی مانند سندرم کلاین فلتر، که در آن یک پسر با دو کروموزوم X و یک کروموزوم ) Y به جای یک کروموزوم X  و یک کروموزوم( Y  به دنیا می آید، این اختلال باعث رشد غیر طبیعی اندام تناسلی مردانه می شود. سایر سندرم های ژنتیکی مرتبط با ناباروری عبارتند از سیستیک فیبروزیس ، سندرم کالمن و سندرم Kartagener است.

4️⃣ انجام فعالیت هایی که باعث گرم شدن بیضه میشوند

دمای بالا تولید و عملکرد اسپرم را مختل میکند؛برخی از فعالیت ها مانند استفاده مکرر از سونا یا وان گرم میتواند به صورت موقت تعداد اسپرم را کاهش دهد.همچنین قرار دادن لپ تاپ روی پا باعث گرم شدن بیضه ها میشود.

5️⃣ سابقه شیمی درمانی و رادیوتراپی 

استفاده از داروهای ضد سرطان (شیمی درمانی ) و رادیو تراپی باعث ایجاد اختلال در تولید اسپرم و باروری مردان میشوند.

6️⃣ قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی صنعتی 

مواجهه مداوم با بنزن، تولوئن، زایلن، آفت کش ها، علف کش، حلال های آلی، مواد نقاشی و سرب منجر به کاهش تعداد اسپرم می شود.

انسداد لوله اسپرم

انسداد لوله منی می‌تواند در بیضه، لوله تخلیه بیضه، اپیدیدیم، وازدفرانس، نزدیک مجاری انزال و مجاری ادرار نیز رخ دهد. انسداد لوله منی میتواند به دلیل وازکتومی ؛ مشکلات مربوط  به پروستات؛ عفونت یا عدم وجود وازدفرنس ایجاد شود.

اختلالات هورمونی

مصرف نادرست از داروهای استروئیدهای آنابولیک که مورد استفاده بدن سازها میباشد  ؛میتواند باعث ایجاد اختلالات هورمونی در مردان شود که یکی از دلایل ناباروری به حساب می آید؛ همچنین بیمارانی که از بدو تولد مبتلا به هیپوفیز هستند هم میتوانند دچار  اختلالات هورمونی شده و این امر تاثیر بر باروری آنها داشته باشد.

مشکلات جنسی

عوامل ایجاد کننده مشکلات جنسی عبارت اند از:

1️⃣ زود انزالی 

اگر فردی پیش از شروع ارتباط جنسی (پیش از دخول ) و یا لحظاتی پس از دخول ( کمتر از 2 دقیقه ) به انزال برسد در این صورت میگوییم آن شخص دچار زود انزالی شده است؛متاسفانه بیماری زود انزالی یکی از دلایل مهم اختلاف بین زوجین میباشد که میبایست شخص مبتلا به این بیماری در اولین فرصت با مراجعه به متخصص اورولوژی روند درمان خود را به سرعت آغاز کند.

2️⃣ دیر انزالی

دیر انزالی میتواند به دلیل جراحی ها ؛ بیماری های مزمن ؛عوارض ناخواسته داروها و یا اضراب و افسردگی ایجاد شود که خوشبختانه قابل درمان میباشد.

3️⃣ عدم انزال 

عدم خروج منی یک اختلال مهم و قابل توجه در آقایان میباشد و در 1تا 4 درصد از آقایانی که دارای رابطه جنسی هستند دیده میشود . این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد.

4️⃣ اختلال نعوظ

یکی دیگر از دلایل اصلی و بسیار مهم مشکلات جنسی اختلال در نعوظ میباشد.

به بزرگ و سفت شدن آلت تناسلی در مردان نعوظ یا ارکشن (erection) گفته می‌شود. 

5️⃣ جراحی پروستات 

پروستات غده کوچکی است که بلافاصله زیر مثانه قرار دارد و مجرای ادراری از وسط آن رد میشود ؛ در سنین میان سالی ( 50 سال به بعد ) غده پروستات شروع به بزرگ شدن میکند و در بعضی از موارد نیاز به جراحی میباشد.

6️⃣ سابقه بیماری های آمیزشی نظیر کلامیدیا یا سوزاک 

بیماری سوزاک  و یا بیماری عفونت  کلامیدیا از بیماری های شایع مقاربتی هستند و معمولا نواحی مرطوب و گرم بدن را درگیر می کنند که ممکن است تا مدتی هیچ علائم و نشانه ای نداشته باشند اما معمولا با سورش ادرار و ایجاد ترشح خود را نشان میدهند.

7️⃣ آسیب اعصاب و نخاع 

اختلال عملکرد جنسی يکی از شايعترين عوارض ناشی از ضايعات طناب نخاعی است اما ميتواند به دنبال بيماريهای دژنراتيوو مادرزادی نيز ايجاد گردد. ضايعات طناب نخاعی بواسطه تاثير بر فاکتورهای فيزيولوژيکی (اختلال در سيستم عروقی – عصبی –اندوکرينی)و سايکولوژيکی (کاهش اعتماد به نفس و تغيير تصوير ذهنی نسبت به خود) ميتواند اثرات منفی بر عملکرد جنسی فرد داشته باشد.محل ، وسعت و شدت ضايعه بر ميزان اختلال در عملکرد جنسی موثر است. دو ناحيه L2-T10وS4-S2 در طناب نخاعی بيشترين اثر رابر روی عملکرد جنسی ميگذارند.

واریکوسل

بیماری واریکوسل یا همان واریس بیضه از بیماری های شایع در مردان است؛ واریکوسل ها بنا به شدت آنها درجات مختلفی دارند که شامل گرید 1؛2 و 3 میشود و اگر این بیماری در مراحل اولیه درمان نشود و به  گرید 2 یا 3 برسد میتواند باعث ایجاد مشکلات شدید از جمله ناباروری شود؛که برای رفع این مشکل بیماران اغلب مجبور به جراحی های ترمیمی میشوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله واریکوسل چیست را مطالعه نمایید

دلایل مهم ناباروری

همچنین برخی موارد زیر میتوانند تاثیر به سزایی در ناباروری داشته باشند پس جهت پیشگیری از این امر به موارد زیر دقت فرمایید:

✳️ مصرف دخانیات و مواد مخدر میتواند بسیار تاثیر منفی بر باروری افراد داشته باشد.

✳️ مصرف بیش از حد مشروبات الکلی نیز شانس باروری افراد را کاهش میدهد.

✳️ اضافه وزن زیاد از دیگر دلایل ایجاد اختلال در باروری به حساب می آید.

✳️ تغذیه نامناسب مثل مصرف بیش از اندازه غذاهای چرب و فست فود میتوانند به میزان چشم گیری در امر باروری موثر باشد.

✳️ سن بالا یکی از دلایل مهم ناباروری است که متاسفانه با افزایش سن ازدواج بسیار شاهد این موضوع هستیم.

✳️ برخی ازمشاغل مانند نانوایی و شغل هایی که در آن فرد در معرض گرمای زیاد و مستقیم است هم میتوانند شانس ناباروری افراد را افرایش دهند چرا که بیضه ها از گرم شدن متنفر هستند و گرم شدن آنها عملکرد اسپرم را تحت تاثیر قرار میدهد.

مشاوره با متخصص ناباروری مردان

شما میتوانید برای مشاوره آنلاین با متخصصی ناباروری کلینیک اورولوژی یوروطب با کلیک به روی ( ویزیت آنلاین ) ، به صورت غیر حضوری سوالات خود را از متخصص ناباروری بپرسید و یا جهت کسب نوبت جهت مراجعه حضوری به روی نوبت دهی آنلاین متخصص ناباروری  کلیک نمایید.

ویدیو توضیحات ناباروری مردان

مشاهده این سری ویدیو که توسط فوق تخصص ناباروری دکتر مظلوم فرد تهیه شده است به شما پیشنهاد میگردد

اطلاعات تماس کلینیک تخصصی اورولوژی یوروطب

آدرس کلینیک اورولوژی یوروطب

تهران - شهرک غرب - خیابان دادمان - جنب بیمارستان آتیه - ساختمان پزشکان - طبقه دوم

تلفن کلینیک اورولوژی

02188563242

موبایل کلینیک اورولوژی

09190407800

29 می 2021

همه چیز درباره سیستوسکوپی

سیستوسکوپی چیست؟

قبل از تعریف سیستوسکوپی لازم است یک تعریف کوتاه در مورد آندوسکپی بدانید.
اندوسکوپی به عمل مشاهدهٔ درون بدن با هدف تشخیص و یا درمان گفته میشود.

سیستوسکوپی یک نوع اندوسکوپی است که به کمک آن متخصص اورولوژی ( متخصص مجاری ادراری ) میتواند درون مثانه و مجرای ادرار را با استفاده از دستگاهی به نام سیستوسبکوپ مشاهده نماید.

دستگاه سیستوسکوپ که مجهز به یک لنر( دوربین ) و منبع نور است جهت بررسی به مثانه و مجرای ادرار توسط متخصص اورولوژی وارد میشود. لازم به ذکر است بعضی از سیستوسکوپ ها مجهز به تجهیزات دیگری برای انجام جراحی و درمان نیز می باشند.

معمولا بعد از انجام سیستوسکوپی ، امکان دارد در ابتدا در مجرای ادرار درد داشته باشید و در چند روز اول بعد از عمل، احساس تکرر ادرار و سوزش کنید. این درد ، سوزش و تکرر ادرار بعد از 1 الی 2 روز بهبود یافته و فردی که سیستوسکوپی انجام داده است میتواند به فعالیت روزمره خود ادامه دهد.

دسترسی سریع به مطالب سیستوسکوپی

دلیل سیستوسکوپی

از سیستوسکوپی برای تشخیص، بررسی و درمان مشکلاتی که بر مثانه و مجرای ادرار تاثیر میگذارند استفاده می شود. متخصص اورولوژی شما ممکن است این روش را برای موارد زیر پیشنهاد نماید:

بررسی دلایل بروز نشانه ها و علائم:

سیستوسکوپی میتواند متخصص اورولوژی را در پیدا کردن علت بی اختیاری ادرار ، ادرار دردناک همراه با سوزش ، مثانه پر کار ، وجود خون در ادرار در بیمار و همچنین علت بروز عفونت های مجرای ادراری کمک نماید. البته سیستوسکوپی معمولا زمانی که بیمار عفونت مجرای ادرار فعال داشته باشد انجام نمی شود.

تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد:

سنگ های مثانه ، التهاب های مثانه و سرطان مثانه را میتواند مثال هایی برای این مورد دانست

درمان بیماری ها و مشکلات مثانه:

همانطور که در بالاتر گفته شد ممکن است دستگاه سیستوسکوپ مجهز به ابزار خاص دیگری از طریق مجرای ادرار به بدن وارد شود تا با کمک آن در برخی از شرایط خاص ، مشکلات مربوط به مثانه درمان شود. از جمله مشکلاتی که میتوان با این وسیله درمان نمود ، میتوان از تومورهای مثانه بسیار کوچک نام برد که به کمک ابزار همراه دستگاه سیستوکوپ حذف خواهد شد.

تشخیص پروستات بزرگ شده:

متخصص اورولوژی میتواند به وسیله دستگاه سیستوکوپی تنگ شدن مجرای ادرار در جایی که از غده پروستات می گذرد را تشخیص دهد

انواع سیستوسکوپی

سیستوسکوپی می تواند در مطب توسط متخصص اورولوژی همراه با بی حس کننده مجرای ادرار و یا به صورت یک عمل سرپایی در کلینیک و با تزریق آرام بخش به بیمار و یا در اتاق عمل با بیهوش کردن بیمار صورت پذیرد . البته تشخیص چگونگی انجام سیستوسکوپی توسط متخصص اورولوژی تعیین میگردد .

در سیستوسکوپی وسیله ای به نام سیستوسکوپ از راه مجرای ادرار وارد مثانه شده و با بررسی آن توسط متخصص اطلاعات با ارزشی از مثانه ، مجرای ادرار و پروستات به دست خواهد آمد.

در بیمارانی که میبایست عمل پروستان انجام دهند ، قبل از عمل حتما میبایست سیستوسکوپی انجام دهند تا با اسکن مجرای ادرار و مثانه ، التهاب های مثانه تشخیص داده شود.
نوع مخملی شکل تومور های مثانه با هیچ وسیله ی دیگری به غیر از سیستوسکوپ قابل تشخیص نیستند و تنها به وسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص میباشند.

آماده سازی بیمار قبل از سیستوسکوپی

متخصص اورولوژی قبل از سیستوسکوپی موارد زیر را به شما گوش زد خواهد کرد:

 • خالی نکردن مثانه :  قبل از حضور در کلینیک یا مطب برای انجام سیستوسکوپی ، مثانه خود را خالی نکنید. ممکن است پزشک از شما بخواهد قبل قبل از انجام این پروسه آزمایش ادرار دهید. به همین علت به شما درباره خالی نکردن و یا خالی کردن مثانه گوش زد خواهد نمود.
 • تجویز آنتی بیوتیک : متخصص اورولوژی شما قبل از انجام سیستوسکوپی برای شما تعدادی آنتی بیوتیک تجویز خواهد نمود .

در حین انجام این پروسه از مسکن درون وریدی و یا بی هوشی عمومی استفاده میشود. پس بهتر است برای انجام سیستوسکوپی فردی همراه شما باشد تا پس از انجام این پورسه شما را همراهی نماید.( ممکن است چند ساعتی پس از تزریق دارو بیهوشی و یا مسکن تاثیرات آن در بدن شما باقی بماند و شما حالت گیجی داشته باشید ) . پس از انجام این پروسه رانندگی کردن پیشنهاد نمیگردد و همچنین از قبل برای دوره نقاهت 1 الی 2 روزه خود برنامه ریزی نمایید.

مراحل سیستوسکوپی

یک سیستوسکوپی ساده و سر پایی تا حدود 15 دقیقه به طول می انجامد. اما زمانی که به کمک داروی ضددرد یا بی حس کننده  یا بی هوشی عمومی انجام می شود، این زمان به 30 دقیقه افزایش میباشد. سیستوسکوپی شامل پروسه تخلیه مثانه ، بی حسی و یا بی هوشی ، ورود سیستوسکوپ به بدن ، معاینه توسط سیستوسکوپ ، تزریق محلول استریل به مثانه ، نمونه برداری از بافت مثانه میباشد. میتوانید در ادامه این مطلب شرح هر کدام از این مراحل را مطالعه فرمایید:

تخلیه مثانه

قبل از انجام پروسه از شما خواسته می شود مثانه خود را تخلیه نمایید: پس از آن میبایست بر روی یک تخت خاص بر روی پشت خود دراز بکشید. به این صورت در حالتی قرار خواهید گرفت که پاهایتان به کمک بند هایی در بالا قرار می گیرد و زانوهایتان خم می شوند

بیهوشی یا بی حسی

امکان دارد به تشخیص متخصص اورولوژی به داروی ضد درد ویا بی هوشی نیاز داشته باشید .. اگر یک آرام بخش یا مسکن ( داروی ضد درد ) دریافت کردید، حس خواب آلودگی و ریلکس بودن در حین سیستوسکوپی خواهید داشت اما باز هم هوشیار خواهید بود. اما اگر از بیهوشی عمومی استفاده شود، در انجام پروسه درمانی  بی هوش بوده و از روند انجام این پروسه مطلع نخواهید بود.

ورود سیستوسکوپ

متخصص اورولوژی ، قبل از وارد کردن دستگاه سیستوسکوپ به بدن شما ، برای تسکین درد هنگام ورود دستگاه  یک ژل بی حس کننده به مجرای ادرار شما خواهد مالید و پس از آن چند دقیقه صبر کرده تا آلت تناسلی شما بی حس گردد. سپس کوچک ترین سیستوسکوپ را از طریق نوک آلت تناسلی وارد مجرای ادرار مینماید.در صورت نیاز اسکوپ های بزرگتر برای وارد کردن ابزارهای جراحی و یا برای نمونه برداری از بافت های درون بدن و مثانه استفاده میگردد.

معاینه از طریق سیستوسکوپ

دستگاه سیستوسکوپ دارای یک لنز همچون تلسکوپ میباشد که پس از ورود مجرای ادرار شما میتواند بخش های درونی مجرای و مثانه را بزرگ نموده و تصویر آن را در یک صفحه ویدیویی نمایش دهد تا متخصص اورولوژی بتواند از طریق آن تمامی قسمت ها را معاینه نماید.

تزریق محلول استریل به مثانه

یکی از مراحل سیستوسکوپی تزریق محلول استریل به مثانه میباشد. این عمل باعث بزرگ شدن مثانه شما میشود تا متخصص بتواند بهتر به داخل مثانه را معاینه نماید. امکان دارد در هنگام پر شدن مثانه توسط محلول استریل احساس درد نمایید . این درد طبیعی بوده و شما میتوانید پس اتمام مراحل مثانه خود را خالی نمایید.

نمونه برداری از بافت مثانه

امکان دارد متخصص اورولوژی با تشخیص خود نمونه هایی از بافت بدن را برای آزمایشات خاص به وسیله ابزارهای متصله به سیستوسکوپ گرفته و در اختیار آزمایشگاه قرار دهد.

مشکلات بعد از سیستوسکوپی چیست ؟

سیستوسکوپی ممکن از همراه با عوارض و مشکلاتی باشد که شامل این موارد میگردد:

عفونت

در موارد نادری ، دستگاه سیستوسکوپ میتواند میکروب ها را وارد مجرای ادرار نموده که منجر به عفونت شود. بوی عجیب ، تهوع ، کمردرد میتواند از علائم عفونت باشد. همچنین سن بالا بیمار ، مصرف دخانیات توسط بیمار و یا آناتومی غیر نرمال مجرای ادرار بیمار میتواند بر عفونت تاثیر گذار باشد
متخصص اورولوژی ممکن است برای قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف آنتی بیوتیک را تجویز نماید.

درد

درد در ناحیه شکم و یا حس سوزش در حین ادرار پس از سیستوسکوپی بیمار طبیعی است و در گذر زمان ( 1 الی 2 روز ) از بین خواهد رفت

خون ریزی

سیستوسکوپی ممکن است منجر به وجود کمی خون در ادرار شما شود. خون ریزی شدید به ندرت در این حالت اتفاق می افتد.اما اگر از خون ریزی جدی و شدیدی رنج میبرید حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

ادرار بیشتر

ممکن است پس از انجام این عملیات احساس نیاز بیشتر به ادرار کردن به مدت 1 الی 2 روز داشته باشید

عوارض جانبی سیستوسکوپی چیست ؟

بهتر است پس از تجربه هر کدام زا موارد زیر پس از انجام سیستوسکوپی سریعا با پزشک متخصص خود تماس گرفته و شرح حال خود را بگویید.

 • تب ( بالای 39 درجه ) و لرز
 • ادرار همراه با لخته ای خون و یا ادرار خونی قرمز رنگ روشن
 • درد شکم مدام و حالت تهوع
 • درد و حس سوزش در حین ادرار کردن پس از 2 روز
 • ناتوانی در ادرار کردن پس از سیستوسکوپی

مراقبت های بعد از سیستوسکوپی

دوره نقاهت و سرعت بهبودی در هر بیمار متفاوت است اما دستورات مراقبتی بعد از انجام سیستوسکوپی میتواند به شما ایده کلی ای در مورد مدت زمان دوره نقاهت و بهبودی بدهد.

داروها

پزشک معالج شما ممکن است برای بعد از سیستوسکوپی دارو ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز نماید.

این نکته را در نظر داشته باشید که مراقبت های بعدی بعد از سیستوسکوپی ، بخشی مهم و کلیدی در درمان و بهبودی بیمار میباشد. از نتایج آزمایش ادرار خود مطلع شوید وحتما به تمام توصیه های پزشک دقت نموده و در صورت بروز هر گونه مشکل به متخصص خود مراجعه نمایید. ( در صورتی که عمل سیستوسکوپی را در کلینیک اورولوژی یوروطب انجام داده اید، میتوانید در صورت هر گونه مشکل به صورت آنلاین با متخصصین اورولوژی ما در تماس باشید )

در صورتی که دکتر متخصص برای شما آنتی بیوتیک تجویز نمود ، طبق دستور العمل پزشک آن را مصرف نمایید و خودسرانه به دلیل بهتر شدن شرایط جسمی آن را کنار نگذارید.
در صورتی که پزشک برای درد بیمار ،  داروی ضد درد تجویز نمود ، آن را طبق دستور العمل دکتر مصرف نمایید. 

رژیم غذایی

نوشیدن زیاد مایعات توسط متصص به شما پیشنهاد خواهد شد البته در شرایطی خاص این مورد میتواند برعکس باشد.
بیمار میتوانند مانند گذشته رژیم غذایی طبیعی خود را داشته باشد مگر آنکه معده بیمار ناراحت باشد که در این شرایط استفاده از غذا های نرم و کم چرب به مانند نان تست ، برنج ساده و ماست کم چرب پیشنهاد میگردد.

کارهای روزمره

از انجام فعالیت های سنگین به مانند وزنه برداری ، دوچرخه سواری ، دویدن حتی آهسته و یا ورزش های هوازی تا قبل از تایید پزشک خود خودداری نمایید.

سعی کنید هر روز پیاده روی کنید. البته ذره ذره پیاده روی خود را نسبت به روز قبل افزایش دهید .پیاده روی باعث افزایش جریان خون شود و از یبوست و ذات الریه جلوگیری مینماید..

برای انجام رابطه جنسی با شریک جنسی خود از پزشک خود سوال نمایید. در هر فرد دوری از رابطه جنسی پس از انجام سیستوسکوپی متفاوت است.

شرایط رانندگی در هر بیمار متفاوت است. پس قبل از انجام رانندگی از متخصص جراح خود درباره این موضوع سوال نمایید.

زمان که احساس خستگی کردید استراحت نمایید. خواب کافی میتواند به بهبودی شما کمک کند.

پس از انجام سیستوسکوپی در حمام کردن بیمار هیچ اختلالی وارد نمیشود و میتواند به طور معمول حمام نماید. ( ممکن است در شرایط خاص متخصص ، حمام کردن بیمار را منع نماید)

همانطور که در بالاتر گفته شده در اکثر مواقع افراد میتوانند 1 الی 2 روز پس از سیستوسکوپی به شرایط عادی برگشته و به کار خود ادامه دهند.

تسکین درد سیستوسکوپی به صورت طبیعی

شما میتوانید در صورت داشتن درد پس از این پروسه ، جدای از مصرف مسکن با تجویز دکتر ، کار های زیر را برای کاهش درد خود انجام دهید :

 استفاده از یک پارچه تمیز و گرم و مرطوب و قرار دادن آن به روی ناحیه بیرونی مجرای ادرار ( آلت تناسلی مردان و یا واژن زنان )

حمام کردن با آب گرم میتواند در تسکین درد شما مواثر باشد ، البته در بعضی از شرایط ، حمام کردن توسط پزشک برای بیمار ممنوع میباشد. بهتر است قبل از حمام حتما نظر پزشک خود را بپرسید.

نوشیدن زیاد آب و تخلیه مکرر مثانه میتواند احساس درد و ناراحتی شما را کاهش دهد. پیشنهاد میشود پس از 2 ساعت از انجام پروژه ، در هر ساعت نیم لیتر آب بنوشید.

سیستوسکوپی مثانه زنان و مردان

تفاوتی قابل توجه میان سیستوسکوپی مردان و زنان وجود ندارد. عملیات سیستوسکوپی زنان، دستگاه سیستوسکوپ از طریق واژن وارد مجرای ادرار و مثانه زنان و از طریق آلت تناسلی وارد مجرای ادرار و مثانه مردان شده و به این صورت متخصص می تواند معاینات لازم را انجام دهد.
بیماری هایی به مانند وجود خون در ادرار و یا عفونت در مجرای ادراری یا تومورهای کوچک موجود در مثان به همین شکل قابل تشخیص میباشد. لازم به ذکر است این دستگاه میتواند تومورهای کوچک موجود در مثانه را حذف نماید.

درمان بیماری ها مثانه:

ابزار های خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.

نتیجه سیستوسکوپی

متخصص اورولوژی میتواند در صورتی که سیستوسکوپی همراه با تست بیوپسی برای تشخیص سرطان مثانه نباشد و یا در هنگام پروسه نمونه ای گرفته نشده باشد که نیاز به ارسال آن به آزمایشگاه باشد ، نظر خود را طبق معاینات صورت گرفته اعلام نماید. اما در صورتی که عملیات سیستوسکوپی همراه تست بیوپسی و یا نمونه گیری باشد ، متخصص نظر خود را پس از اعلام جواب آزمایشات اعلام مینماید.

قیمت سیستوسکوپی

قیمت سیستوسکوپی وابسته به نیاز بیمار ، انواع آن و فاکتور های دیگر متفاوت میباشد و پس از معاینات اولیه توسط متخصص اورولوژی ، هزینه انجام آن به بیمار گفته میشود و در صورت تایید بیمار سیستوسکوپی انجام میپذیرد.

لازم به ذکر است قیمت سیستوسکوپی در کلینیک اورولوژی یوروطب به نسبت مراکز درمانی دیگر پایین تر بوده و درصورت درخواست شما، نامه ای با سربرگ و مهر رسمی برای بیمه تکمیلی شما تهیه خواهد شد تا شما هزینه پرداختی خود را از نهاد مربوطه دریافت نمایید. علاوه بر آن این عملیات در این مرکز توسط متخصص اورولوژی انجام خواهد پذیرفت.